Rozszerzanie sieci wifi wewnątrz budynku

Robię sobie taki projekt pokrycia budynku siecią WIFI.

Dylemat generalnie jest taki: Czy zastosować repeatery, czy w podobnej cenie routery z WDS?

Jakie są plusy/minusy takiego czy drugiego rozwiązania?

I jeszcze jedno, czym się różni taki wrp-300 od TL-WA750RE/TP-Link TL-WA854RE?

Dlaczego kable odrzucasz ?

Wiara w bezprzewodowe wzmacnianie sygnału WI-FI przez ściany jest złudna ( transfer ) . Sygnał do routera/wzmacniacza WI-FI powinien zostać dostarczony przewodem RJ-45 lub przez sieć 230V (urządzenia muszą być zasilane z tej samej fazy napięcia przemiennego 230V , drogo !) . Anteny nadajnika i odbiornika WI-FI powinny się “widzieć” bez przeszkód (siła sygnału ~-45 dBm , 10 m) . Najlepiej jest jak routery/wzmacnicze znajdują się na wysokości ~2,2 m (routery/wzmacniacze umieszczane w gnieździe 230V !) . O całej tej sprawie należałoby myśleć podczas budowy do domu lub jego generalnego remontu . Wszystko inne to wyrzucanie pieniędzy w “błoto” i wiara w cuda .

Mój ostatni “przypadek” to LTE (ZTE MF283+) + WI-FI & 3 kondygnacyjny budynek o żelbetonowych stropach , który skończył się dostarczeniem przewodami RJ-45 internetu do 3 routerów/wzmacniaczy .

 

Dlatego że mieszkańcy się nie zgodzą

Jak chcesz zrobić porządną sieć WiFi, to zastanów się nad Unifi z long range. Apeki mają rozszerzony zasięg, lecz do ich zarządzania będziesz potrzebował postawić serwer i najlepiej jakbyś w jakimś punkcie spiął je na switchu.