Rozszerzenie do Chrome pobierające dane z FB

Witam,
Jako iż Facebook posiada dość niestandardowe mechanizmy wyświetlania informacji chciałem napisać Rozszerzenie do Google Chrome, które wyświetlałoby mi na pulpicie w rogu powiadomienie kiedy na grupie (tajnej) zostanie dodany post (grupa raczej mało aktywna posty są raz na dzień lub dwa ale zazwyczaj dość ważne). Problem w tym, że o pisaniu rozszerzeń wiem tyle co nic (wiem że używa się do tego JS i CSS’a), nie mam pojęcia jak to napisać jak wgrać na przeglądarkę i sprawić żeby działało. Czy istnieją w internecie jakieś poradniki dot. pisania rozszerzeń pobierających dane z Facebook’a? Bo jedyne czego się na razie domyślam to to, że rozszerzenie sprawdzałoby raz na np. 5 minut czy na stronie nie pojawił się jakiś post, a jeśli by się pojawił to dawała by o tym znać. Wiem jednak, że jest to zbyt mało żeby zrobić cokolwiek, stąd szukam odpowiedzi właśnie tutaj.

Wszystko ładnie opisane na stronach googla: https://developer.chrome.com/extensions
Rozszerzenie możesz uruchomić oczywiście z dysku: https://developer.chrome.com/extensions/getstarted#unpacked

Sposobów na zrobienie tego jest dużo, dwa główne które od razu przychodzą mi do głowy to albo nadajesz uprawnienia swojemu rozszerzeniu do korzystania z domeny facebook i używania Twoich coockies i w rozszerzeniu sobie pobierasz stronę AJAXem i sprawdzasz czy jest nowy post, jak tak za pomocą NotifyAPI wyświetlasz powiadomienie. Druga opcja to zamiast pobierać stronę facebooka i korzystać z sesji w przeglądarce generujesz na swoim koncie klucz API Facebooka i sprawdzasz czy pojawiły się jakieś posty za pomocą API Facebooka.

W ogóle nie rozumiem co do mnie mówisz. Ale myślę, że jak się postaram to zrozumiem. Wiem, że kiedyś na grupce Hajsownicy była wtyczka, która powiadamiała na pulpicie kiedy admin dodawał post, albo był nowy filmik na YT.

Tworzenie rozszerzeń to jest temat rzeka, nie da się powiedzieć zrób tak i tak i będziesz miał gotowe. Właściwie to musisz znać nie tylko sposób tworzenia rozszerzeń, ale musisz mieć jeszcze jakąś wiedzę z zakresu front end developmentu.