Rozszerzenie domowej sieci o kolejne porty RJ45 - zakup switcha?

Doszło mi w domu kilka urządzeń które potrzebuję podłączyć przewodem ethernetowym. Niestety router mam już zajęty i szukając rozwiązania problemu podpowiedź google dała mi to bym kupił switcha. Czy taki switch jest trudny w konfiguracji? Wystarczy podpiąć do niego przewód z routera i pozostałe urządzenia wpiąć do niego by to działało?

Switch zwykły niezarządzalny zakup, podłączasz i po problemie. Kup gigabitowy. Są też zarządzalne switche ale to już inna bajka i w domu raczej ci nie potrzebny taki.

ps. podłączasz w dowolny port w switchu, nie ma znaczenia gdzie. Tylko nie zrób pętli :slight_smile: czyli jeden kabel wpięty dwoma końcówkami w switch. Dla testu możesz zrobić pętle :slight_smile: nic nie zepsujesz sprzętowo.

Switch nie wymaga konfiguracji.

Urządzenia zarządzalne mogą być konfigurowane, jednak na domyślnych ustawieniach będą działały tak jak przełączniki niezarządzalne.

Zgadza się wpinasz i nic Cię nie interesuje !

Przede wszystkim szukaj switch o odpowiedniej prędkości żeby nie ograniczał łącza. Jeśli światłowód to tylko gigabitowy.

Ja tylko dodam, że jak te urządzenia to coś związane z monitoringiem domu (np. kamery itd.), to warto taki ruch separować (VLANy) a to wtedy trochę inny switch i ew. router.

Czasami się przydaje i te małe switche przeważnie mają tylko obsługę kilku VLAN, LACP czy STP, a nawet loop protection.

Netgear robi bardzo dobre switche i fajne jest to, że soft we wszystkich jest taki sam. Nie jak u innych co model to inny interfejs. I wiele modeli oferuje z dożywotnią gwarancją producenta.

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Czytam i czytam jeszcze informacje o przełącznikach i wygląda na to że prawdopodobnie zdecyduję się na Switch zarządzany. Dlaczego? Otóż przede wszystkim zakup podyktowany jest tym że doszło kilka komputerów w domu i planujemy w niedalekiej przyszłości przechowywać dane z nich dodatkowo na serwerze NAS być może jakiś Synology a modele wyższe mają agregację do podłączenia dwóch przewodów sieciowych co przy jego konfiguracji przyda się switch zarządzany stąd też wstępnie skłaniam się ku zakupie ubiquiti-8p-unifi-us-8

1 polubienie

Mówimy o ZU który nie wie co to VLAN i nigdy nie będzie potrzebne. Sprzedawcy w molochach też nie wiedzą co to jest.

Przełączniki zarzadzalne to nie tylko VLANy. Lepszy Netgear GS108, niż jakieś gówno za 50 złotych. Resztę pozostawie bez komentarza.

Gorąco polecam kupować w molochach, zwłaszcza laptopy, zwłaszcza tanie.
Mają takie modele, że jak się kliknie power, to do momentu pojawienia się pulpitu potrafią minąć 3 minuty.

Ciekawe czy switche też mają takiej klasy?

Te co odpalają w 3 minuty to wersje specjalne dla emerytów :slight_smile:

Lepszy Netgear GS108, ten model jest z wyższej linii z dożywotnią gwarancją producenta i jeśli dobrze pamietam, można go spiąć z Netgear Insight.

Gartner wyżej od netgeara ocenia ubi :wink: Ja też.

To niech se ocenia.