Rozszerzenie woluminu nieaktywne

Na dysku ssd mam dwa dyski logiczne C i D. Zmniejszyłem C o 50 GB więc powstało 50 GB obszaru nieprzydzielonego. Chcę powiększyć D o ten obszar, i tu problem.

Otwieram “Zarządzanie komputerem” jako administrator, następnie “Zarządzanie dyskami” otwieram menu kontekstowe dysku D i tam pozycja “Rozszerz wolumin” jest nieaktywna.

Pomóżcie, co zrobić aby była aktywna.

P.S. Na dysku C pozycja “Rozszerz wolumin” jest aktywna.

Wyłącz hibernację, szybki start i plik stronicowania powinno dać się zmienić rozmiar.
Można też skorzystać np. z MiniPartition Tool, który w takim przypadku przeprowadzi zmianę rozmiaru offline po ponownym uruchomieniu komputera.

Hibernacja jest wyłączona na stałe, więc szybki start też. Pliku stronicowania nie wyłączę i tak zmniejszyłem go 3 razy w stosunku do domyślnego.

MiniTool Partition użyję gdy wszystko inne zawiedzie.

Użyj partition wizard free, bardzo, bardzo dobry program.
Możesz pokazać screena z zarządzania dyskami, jak to wygląda fizycznie?

Widzę na dobrychprogramach, że nie obsługuje W10. Więc spytam, czy masz go na 10-ce?

Tak, używałem go wielokrotnie na 8 i 10. Program nie rozwalił mi partycji recovery w nowych komputerach, kiedy dzieliłem partycje. W sumie to ani razu nie miałem z nim żadnych problemów, również używałem do konwersji partycji logicznych na podstawowe i innych rzeczy.

Czemu każecie wyłączać hibernacje? Z doświadczenia zauważyłem, że sprzęt wolniej wtedy chodzi. Lepiej zostawić sobie włączoną i ustawić w zasilaniu wygaszania na nigdy i kto ma Windows 10, to w konta ustawić zamiast gdy wylogowany na nigdy. Jakoś tak. :slight_smile:

Nikt nie każe rezygnować z hibernacji, tylko wyłączyć, aby odblokować systemowe pliki, które mogą blokować operacje niskopoziomowe na dysku.

Windows nie jest w stanie rozszerzyć woluminu o wolną przestrzeń zlokalizowaną “przed” nim. Musisz użyć narzędzia firm trzecich.

Spróbuj z Linuxa Gparted - ja partycjonuje tylko tym programem/dystrybucją

Bardzo ciekawa informacja. Możesz podać źródło?

Jeśli tak, to czy da się zrobić wg Ciebie tak?:

  1. Dyskowi D przypisuję inną literę, np. R
  2. W przestrzeni nieprzydzielonej zakładam dysk D
  3. Przenoszę dane z R na D
  4. Poszerzam D o całą przestrzeń dysku R - a jeśli się nie da, to likwiduję R, a powstałą w ten sposób przestrzeń nieprzydzieloną dołączam do D.

Odnośnie twojego problemu, spróbuj rozszerzyć interesujący ciebie dysk o miejsce nieprzydzielone z rozruchu, np. z nośnika z windowsem… Tak jakbyś dzielił partycje przed instalacją systemu. :slight_smile:

https://technet.microsoft.com/pl-pl/library/cc771473(v=ws.11).aspx

Extends the volume with focus into next contiguous unallocated space. For basic volumes, the unallocated space must be on the same disk as, and must follow (be of higher sector offset than) the partition with focus.

1 polubienie

#virtus, czy masz acronisa?
otworz narzędzia>więcej narzedzi>drivecleanser>zaznacz partycje do wymazania>wybierz metode “szybka”>w opcjach wybierz ususniecie partcji>następnie przejdź do zarzadzania i rozszerz wolumin

Mam na drugim komputerze w wersji która nie obsługuje ssd, więc się boję, że skaszani mi pliki na D.

Wszystko poszło dobrze. Procedura jak 5 komentarzy wyżej.

Mógłbyś dokładniej wytłumaczyć jak to zrobić?

Uważnie przeczytaj, to co już napisałem:
Otwieram “Zarządzanie komputerem” jako administrator, następnie “Zarządzanie dyskami” otwieram menu kontekstowe dysku D i tam pozycja “Rozszerz wolumin” jest nieaktywna.
Pomóżcie, co zrobić aby była aktywna.
P.S. Na dysku C pozycja “Rozszerz wolumin” jest aktywna.
Rozwiązanie:
Dyskowi D przypisuję inną literę, np. R
W przestrzeni nieprzydzielonej zakładam dysk D
Przenoszę dane z R na D
Poszerzam D o całą przestrzeń dysku R - a jeśli się nie da, to likwiduję R, a powstałą w ten sposób przestrzeń nieprzydzieloną dołączam do D.