Rozszerzenie zasięgu wifi, połączenie dwóch routerów

Musze zwiększyć zasięg wifi w domu ponieważ są miejsca gdzie zasięg jest bardzo słaby. Mam neostradę, router główny to Asus n12u b1 - połączony z pc lanem oraz z drukarką po usb. Drugi miał byc Netgear dgn2000 połączony mostem. Droższy i nowszy asus teoretycznie powinien potrafić więcej, jednak jak doczytałem ich routery adsl nie mosiadaja funkcji WDS z powodu ograniczeń sprzętowych -.- Wspomniany Netgear ma opcje mostu.

 

Jednak mam wątpliwości - dobrze rozumiem, że przy połączeniu bridge AP może łączyć się z klientami tylko za pomocą kabla? Jeśli chcę rozszerzyć sygnał to jedynym wyjściem będzie ustawienie Netgeara jako repeater?

 

Sieci to moja słaba strona więc prosze o wyrozumiałość :stuck_out_tongue:

Tak, funkcja Wifi Repeter służy właśnie do tego aby zwiększyć zasięg sieci wifi tworzonej przez inny router.

Tylko pamiętaj żeby ten drugi roter z włączoną funkcją repeter umieścić w takim punkcie gdzie zasięg z pierwszego routera jest jeszcze dobry a nie na granicy jego zasięgu.

 

Ale jeśli jedyną funkcją jaką ma pełnić ten drugi router to zwiększenie zasięgu wifi a nie jest ci potrzebny dodatkowy punkt dostępowy do podłączenia komputera kablem ethernet to może lepiej kupić wyspecjalizowany repeter wifi który zajmie mniej miejsca np. coś takiego: http://www.komputerswiat.pl/testy/sprzet/rutery/2013/10/tp-link-tl-wa850re.aspx

Czyli tryb repeater to dla mnie jedyne wyjście jeśli potrzebuję zwiększyć zasięg wifi? Żadne mosty nie będą odpowiednie? Ogromnym minusem tego rozwiązania jest zmniejszenie transferów o mniej więcej połowę… Czy urządzenia przeznaczone do przechwytywania sygnału i jego wzmacniania działają na tej samej zasadzie co router z tą opcją i czy też będą takie straty w prędkości?

Trudno na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć.

Bez względu czy użyjesz wyspecjalizowanego repetera czy routera z taką funkcją należy się spodziewać spadku prędkości ponieważ trasa pakietów jest wydłużona ale jak duży on będzie to chyba zależy od konkretnego modelu urządzenia.

 

Podany przeze mnie wyżej link do artykułu miał być jedynie przykładem tego typu urządzeń natomiast przed wybraniem czegokolwiek należy zapoznać się z parametrami danego urządzenia oraz opiniami.

Osobiście mam raczej niezbyt dobrą opinię na temat sprzetu sieciowego marki TP-Link natomiast raczej dobrą na temat firmy Netgear ale oczywiście każdy producent ma w swojej ofercie bardziej i mniej udane modele.

na asusie nie zainstalujesz gargoyle nie potrzebnie brałeś router na adsl.

 

lepiej siec adsl podłączyć do modemu i z modemu do rutera xdsl.

 

 

gargoyle ma funkcje repeatera za darmo.

 

http://www.morele.net/router-tp-link-tl-wr1043nd-298678/

 

jak jeszcze nie kupiłeś routera.

 

na tym zainstalujesz gargoyle i bedziesz miał bardzo dobry repeater.

@scripter1 skonfigurowalem netgeara wg http://documentation.netgear.com/dg834n/enu/202-10197-02/Advanced.7.6.html#51459 ale skoto asus nie obsługuje WDS to nawet jako dawca nie bedzie mial opcji repeatera? Bo nigdzie nie mogę znaleźć miejsca w opcjach asusa na wpisanie adresu mac netgeara.

 

@MrBeckham666 sugerujesz że lepiej bym wyszedł podłączając modem sagema od neo pod router DSL i dopiero ten router spiąć z innym który ma funkcję repeatera? To nie trochę bieganie na około (bo potrzebuję dodatkowe urządzenie zamiast użyć czegoś dwa w jednym jak modem z routerem)? BTW. Netgear ma opcję repeatera i jest ADSL ale brekuje w nim portu USB… To może znasz jakiś model który ma te wszystkie trzy cechy?