[ROZW]Zarządzanie połączeniem internetowym w Kubuntu

Wczoraj po raz pierwszy zainstalowałem Linuksa (Kubuntu) używając Wubi. Nie podoba mi się sposób w jaki jest nawiązywane połączenie przez programy, a nie wiem jak to zmienić, bo wkurzające jest mocno. Korzystam z Aero2, limit na transfer wynosi 256kb/s. Gdy uruchomię program, np. ściągam w centrum oprogramowania program, to zajmowane jest całe łącze i już nic innego nie mogę robić w internecie, nawet pisać na Skype, bo rozłącza Skype, nie mogę przeglądać stron www. Gdy używam Visty, to nie ma takich problemów, umiejętnie dzieli łącze na wszystkie programy, zgadza się, że wtedy strony wczytują się wolniej, na Skype rozmowy głosowe nie za bardzo da się prowadzić, bo tnie, ale pisać można swobodnie. Chciałbym aby tak samo zarządzał transferm Kubuntu. Jak to ustawić? Miejcie na uwadze, że drugi dzień poznaję Kubuntu i proszę szczegółowe instrukcje :smiley:

Skorzystaj z KPPP.

Ja korzystam z Network Managera i uruchamiam nm-connection-editor do edycji połączeń, tyle że mam KDE i GNOME zainstalowane obok siebie.

Mam sam ręcznie ustawiać każdy uruchamiany program? Brak automatycznego zarządzania transferem w Kubuntu, tak jak jest to Viście, jest wielką wadą Kubuntu. Trudno jest korzystać z internetu.

Sprawdzałeś na jakieś innej dystrybucji chociażby na LiveCD czy jest to samo o czym piszesz, bo nigdy nie spotkałem się z czymś takim na żadnej dystrybucji, ani systemie, aby dana aplikacja czy usługa zajmowała całe pasmo.

Pozdrawiam!

Dla mnie też jest to dziwne, że jedna usługa zajmuje całe pasmo. Przeinstalowałem Kubuntu i dalej to samo. Wersja LiveCD jest okrojona, więc może nie być dobrym porównaniem. Pomyślałem, że może sprawdzić wersję beta, tylko nie wiem jak można zaktualizować? Co należy wpisać w konsoli?

Dodane 17.04.2012 (Wt) 22:49

Dostałem taką radę, jak sprawdzić, czy dzieli łącze. Otworzyłem dwa okna terminala i w oba wpisałem: wget ftp://ftp.ovh.net/test.bin

W jednym oknie ściągał na max, a w drugim wisiał.

To nie robi żadnej różnicy.

Pozdrawiam!

Uruchomiłem wersję LiveCD. Dwa okna terminala. Wpisałem polecenie. W jednym ściągał na max’a, a w drugim wisiał. Czyli to samo jest w wersji LiveCD i zainstalowanej.

Dziwne zachowanie, jak widzisz, u mnie wszystko działa jak należy pod Ubuntu 11.10 (z doinstalowanym KDE).

image_id: 4431

Sprawdź jeszcze na innej dystrybucji LiveCD czy problem występuje. Pokaż jeszcze wynik polecenia

lspci -k

spróbuj też wyłączyć obsługę protokołu IPv6, tutaj masz opisane jak to zrobić http://www.webupd8.org/2010/05/how-to-d … -1004.html

Pozdrawiam!

Za kilka dni ma się ukazać nowa wersja. Poczekam i zainstaluję wszystko od nowa, może będzie ok. Dzięki za pomoc :slight_smile:

Dodane 18.04.2012 (Śr) 12:33

Już wiem w jakich warunkach działa źle. Teraz potrzebuję dowiedzieć się jak to zmienić. Używam mobilnego internetu Aero2 i modem usb. W Aero2 jest limit na prędkość do 256kb/s, wtedy Kubuntu nie działa jak należy. Podłączyłem się przez Wifi do routera z mobilnym internetem T-mobile, w którym jest prdekość do 7,2 Mb/s, wtedy Kubuntu działa jak należy. Myślę, że nie radzi sobie z dzieleniem transferu gdy jest wolne łącze internetowe. Ciekawe, czy w nowej wersji będzie tak samo? Czy można to gdzieś zmienić? W ustawieniach sieci są już podane konfiguracje dla różnych operatorów, jest też aero2. Co ciekawe, nie ma tego problemu w Viście na aero2, ona dzieli świetnie, mam nawet wrażenie, że wie, które połączenia są dla mnie w tej chwili ważniejsze i im przydziela większy transfer. Jakby dało się tak zrobić w Kubuntu. Przerabiałem to na Ubuntu LiveCD, Kubuntu LiveCD, Kubuntu zainstalowane przez wubi, wszędzie taki sam efekt.

Bardziej mi się wydaje, że jest to wina wgeta niż samego network-managera, u mnie dzieli praktycznie 50:50:

tZGZiZw

Szukał bym przyczyny np. w dns.

Zainstalowałem Kubuntu 12.04 i tak samo działa.

roobal, wynik polecenia: lspci -k

krzysztof@ubuntu:~$ lspci -k

00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Mobile 945GM/PM/GMS, 943/940GML and 945GT Express Memory Controller Hub (rev 03)

        Subsystem: Hewlett-Packard Company Device 30a2

        Kernel driver in use: agpgart-intel

00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Mobile 945GM/GMS, 943/940GML Express Integrated Graphics Controller (rev 03)

        Subsystem: Hewlett-Packard Company Device 30a2

        Kernel driver in use: i915

        Kernel modules: intelfb, i915

00:02.1 Display controller: Intel Corporation Mobile 945GM/GMS/GME, 943/940GML Express Integrated Graphics Controller (rev 03)

        Subsystem: Hewlett-Packard Company Device 30a2

00:1b.0 Audio device: Intel Corporation N10/ICH 7 Family High Definition Audio Controller (rev 01)

        Subsystem: Hewlett-Packard Company Device 30a2

        Kernel driver in use: snd_hda_intel

        Kernel modules: snd-hda-intel

00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation N10/ICH 7 Family PCI Express Port 1 (rev 01)

        Kernel driver in use: pcieport

        Kernel modules: shpchp

00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation N10/ICH 7 Family PCI Express Port 2 (rev 01)

        Kernel driver in use: pcieport

        Kernel modules: shpchp

00:1c.3 PCI bridge: Intel Corporation N10/ICH 7 Family PCI Express Port 4 (rev 01)

        Kernel driver in use: pcieport

        Kernel modules: shpchp

00:1d.0 USB controller: Intel Corporation N10/ICH 7 Family USB UHCI Controller #1 (rev 01)

        Subsystem: Hewlett-Packard Company Device 30a2

        Kernel driver in use: uhci_hcd

00:1d.1 USB controller: Intel Corporation N10/ICH 7 Family USB UHCI Controller #2 (rev 01)

        Subsystem: Hewlett-Packard Company Device 30a2

        Kernel driver in use: uhci_hcd

00:1d.2 USB controller: Intel Corporation N10/ICH 7 Family USB UHCI Controller #3 (rev 01)

        Subsystem: Hewlett-Packard Company Device 30a2

        Kernel driver in use: uhci_hcd

00:1d.3 USB controller: Intel Corporation N10/ICH 7 Family USB UHCI Controller #4 (rev 01)

        Subsystem: Hewlett-Packard Company Device 30a2

        Kernel driver in use: uhci_hcd

00:1d.7 USB controller: Intel Corporation N10/ICH 7 Family USB2 EHCI Controller (rev 01)

        Subsystem: Hewlett-Packard Company Device 30a2

        Kernel driver in use: ehci_hcd

00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge (rev e1)

00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation 82801GBM (ICH7-M) LPC Interface Bridge (rev 01)

        Subsystem: Hewlett-Packard Company Device 30a2

        Kernel modules: leds-ss4200, iTCO_wdt, intel-rng

00:1f.1 IDE interface: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) IDE Controller (rev 01)

        Subsystem: Hewlett-Packard Company Device 30a2

        Kernel driver in use: ata_piix

00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 82801GBM/GHM (ICH7-M Family) SATA Controller [AHCI mode] (rev 01)

        Subsystem: Hewlett-Packard Company Device 30a2

        Kernel driver in use: ahci

02:06.0 CardBus bridge: Texas Instruments PCIxx12 Cardbus Controller

        Subsystem: Hewlett-Packard Company Device 30a2

        Kernel driver in use: yenta_cardbus

        Kernel modules: yenta_socket

02:06.1 FireWire (IEEE 1394): Texas Instruments PCIxx12 OHCI Compliant IEEE 1394 Host Controller

        Subsystem: Hewlett-Packard Company Device 30a2

        Kernel driver in use: firewire_ohci

        Kernel modules: firewire-ohci

02:0e.0 Ethernet controller: Broadcom Corporation BCM4401-B0 100Base-TX (rev 02)

        Subsystem: Hewlett-Packard Company NX7300 laptop

        Kernel driver in use: b44

        Kernel modules: b44

10:00.0 Network controller: Intel Corporation PRO/Wireless 3945ABG [Golan] Network Connection (rev 02)

        Subsystem: Hewlett-Packard Company PRO/Wireless 3945ABG [Golan] Network Connection

        Kernel driver in use: iwl3945

        Kernel modules: iwl3945

krzysztof@ubuntu:~$

Masz możliwość sprawdzenia na innym łaczu, czy problem również występuje, np. u znajomego? Tak w ogóle, to łączysz się przez WiFi, bo o tym nie wspominałeś?

Pozdrawiam!

Używam modemu huawei e173-u2, operator aero2. Sprawdzałem połączenie przez wifi u innego operatora, którego prędkość liczona jest w Mb/s, wtedy wszystko jest OK. Natomiast przy wolnym połączeniu 256kb/s, 512kb/s jest kłopot z podziałem łącza. Teraz mam 512kb/s i gdy są ściągane aktualizacje systemu, to zajmowane jest całe łącze i nie można przeglądać internetu, Skype nie może się zalogować, po prostu całe łącze jest wykorzystane przez jedno działanie, ściąganie aktualizacji. Dopiero gdy skończy, to można korzystać z internetu przez inne programy. Gdy jeden program korzysta z internetu to działa dobrze, wykorzystuje prędkość na maksa.

To nie wina systemu, tylko ograniczenie sprzętowe modemu, nie jest wstanie obsłużyć kilku połączeń na raz.

Zakładając wątek opisałem, że na Viście działa poprawnie, więc modem nie jest problemem.

Dodane 10.07.2012 (Wt) 17:37

http://www.fotoszok.pl/show.php/1127482_lacze.jpeg.html

Takie jest info, gdy dłużej poczekałem. Zamienia się oknami, w którym ściąga, ale zawsze w jednym.

Dodane 10.07.2012 (Wt) 22:01

http://www.fotoszok.pl/show.php/1127805_lacze-ktorrent.jpeg.html

Ciekawa sytuacja. Wszystko działa poprawnie gdy uruchomiony jest KTorrent. Ktos potrafi to wyjaśnić?

Dodane 21.01.2013 (Pn) 18:03

Używam teraz nowszej wersji Kubuntu 12.10 i wszystko w niej działa idealnie, nawet odnoszę wrażenie, że lepiej niż na Windowsie.