[ROZWIĄZANE] i5-7600K wysoki mnożnik w spoczynku

Procesor i5-7600K w bezczynności zrzuca mnożnik na 15 mimo że CPU-Z pokazuje możliwy mnożnik minimalny x8. Coś do przestawienia w biosie lub systemie? MOBO Gigabyte Z270X Ultra Gaming, BIOS F3.

OC CPU masz robione?

Jakie opcje w biosie odnośnie CPU przestawiałeś?

Ja na swoim I5 4670K i też płycie Gigabyte, przestawiłem tylko Vcore z auto na odpowiednie napięcie i programy zgłupiały z mnożnikiem, u mnie cały czas pokazuje x38, ale jak uruchomisz Core Temp widać na luzie, że CPU pobiera około 14W, więc zmniejsza mnożnik?

Mnożnik na 48, napięcia są na auto, max napięcie na rdzeniu 1.284v, na domyślnych wartościach jest tak samo.

A tam, w twoim max to 42 z turbo - standard x 38.

Reset biosu mu robiłeś?

Taa, w wersji z odblokowanym mnożnikiem, a 4.8GHz we wszystkich programach wzięło się z powietrza.
BIOS się zresetował po updacie do wersji F3.

No to musisz mieć robione OC jak masz 4.8 GHz, standard max 4.2 GHz.

Tak jak napisałem, podniosłem tylko maksymalny mnożnik do 48 bez zmieniania napięć, CPU-Z pokazuje wtedy zakres mnożnika 8-48 ale w spoczynku spada tylko do 15 (1500MHz) zamiast do 8. Po resecie BIOSu też nie spada niżej 15.

Sprawdź jak pokazują inne programy mnożnik - CPU-Z może źle odczytywać.

Edit:

I szukaj odpowiedzi w necie, bo teraz to gdybam, jeśli mnożnik z Auto dasz na sztywno na x 48, to możliwe, że taki problem występuje??? i minimum to x 15? Czyli z max 42 podnosisz na 48, mamy różnicę na plusie 6. Minimum to 8+6=14?

AIDA64 i OCCT również pokazują 1500MHz w spoczynku.

Przeczytaj co dopisałem.

Ale gdy jest ustawione normalnie na wartości domyślne po resecie to również jest tak samo. Poza tym nie jest ustawione na sztywno, tylko jest zwiększony maksymalny mnożnik, bo zauważyłem również że używał x18, x22, x35, parę razy spadło również na 14, 13 i 12 ale niżej już nie. Minimalne napięcie rdzenia jest 0.732v więc raczej nie zeżre dużo więcej prądu niż na x8 ale po prostu mnie wnerwia jak coś niby jest a nie działa.

A na starej wersji biosu było tak samo?

Zrób mu jeszcze reset biosu poprzez wyjęcie baterii na 10 minut i ustaw tylko datę i godzinę (poprawny reset zresetuje te wartości) i zapisz bios Save i sprawdź.

Na starym biosie tak samo. Wyjąłem baterię, zwarłem bolce od resetu, ustawiłem zegar, nadal 1500MHz…
Temperatury 23-24C więc w niczym to nie przeszkadza, tylko po prostu denerwuje. Może po prostu proc za słaby na Windowsa 10 i trzeba wymienić na i7 albo najlepiej od razu ne Xeona xD

O, a na PurePC ładnie im schodzi do 800MHz Screen

No to jakiś błąd odczytu niektórych programów, albo reset pomógł?

Aktualny Windows 10 wgrany na świeżo dwa dni temu, wszystkie sterowniki i programy z których korzystałem do sprawdzania w najnowszej wersji, więc nie wiem co się stanęło. Reset nie pomógł, było tak samo jak przed.

Problem się rozwiązał, na nowym BIOSIE F4 z przed paru dni zbija mnożnik do x8 tak jak ma być.