[rozwiązany] Problem z Clonezilla oraz Windows 10

Witam

Chciałem programem Clonezilla zrobić kopię partycji na której zainstalowałem Windows 10 oraz zrzucić ją na trzecią partycję utworzoną w systemie ext4 tak aby nikt jej nie skasował. Dysk podzieliłem na trzy partycje: pierwsza 80 GB NTFS na System, druga 40 NTFS GB na Dane oraz trzecia 100 GB EXT4 na obraz pierwszej partycji. Niestety podczas próby stworzenia obrazu partycji otrzymuje komunikat “Ten dysk zawiera niedopasowaną partycję GPT i MBR: /dev/sda. Spowoduje to dezorientację Clonezilli i może sprawić, że zapisany obraz będzie bezużyteczny lub nie uda się sklonować dysku.”

I czego nie rozumiesz? Co jest niejasne?

@abcdefghjikl Dla mnie niejasny jest cały ten komunikat. Może dlatego, że nigdy nie widziałem clonezili w języku polskim, a tłumaczenie jest marne :wink: Czy możesz wytłumaczyć na czym polega ów niedopasowanie partycji GPT i MBR?

btw. Co to jest partycja MBR? :joy:

Nie wiem, co tam robisz, ale /dev/sda to nie jest partycja, tylko cały dysk.

Znaczy tyle, że na dysku jest zarówno MBR jak i GPT (lub jakieś jego fragmenty). Należy naprawić.
Tłumaczenie nie odnosi się do “partycji MBR” tylko “niedopasowanej partycji GPT i MBR”. Czytamy ze zrozumieniem :slight_smile:

Przecież na dysku może być tylko - albo MBR - albo GPT - tu chodzi o tablicę partycji, a nie samą partycję. Używaj Clonezilli w j. angielskim.

Możesz mieć MBR i pozostałości po GPT.

Dobrze a jak to rozwiązać ?

Używasz albo MBR albo GPT. Usuń to czego nie używasz (albo jego pozostałości). Jak to zrobić zależy od tego co masz usunąć. Instrukcję łatwo samodzielnie wygooglujesz. Wcześniej zrób backup, bo jak się pomylisz i na tym nie znasz to będziesz miał spory problem.

Jest to możliwe. Miałem taki sam przypadek na partycji MBR były pozostałości po GPT. Trzeba to po prostu naprawić usuwając pozostałości po GPT. Jeśli dobrze pamiętam to po komunikacie Clonzilli jest opcja wyboru naprawy tego.

Po pierwsze wklej nam wynik (przechodząc w Clonezilla do trybu “command line prompt”):
sudo fdisk -l

Najczęściej Clonezilla czepia się jak jest zła kolejność partycji. Tzn. logicznie (w tablicy partycji) jest poprawna, ale fizycznie jest w innej kolejności, a także na HDD, gdy jest źle przesunięta względem pierwszego fizycznego sektora dysku.

Tego tak nie zrobisz i tez nie wiem po co to robisz. Win 10 w Historii plików ma funkcję obrazu partycji. Możesz go przegrać na dowolną patrycje wtedy i zmienić jej flagę ale nie wiem po co to robisz. Przegraj sobie na dysk zewnętrzny żeby ci nikt nie skasował. Uwaga - musisz zrobić kopię 3 partycji !!!

Po wydaniu komendy sudo fdisk -l otrzymuję.

Niestety to pracownia komputerowa i z braku funduszy, pomysł aby wykorzystać clonezille i trzecią partycję na dysku.

Podejrzewam, że Clonezilla czepia się “Hybrid MBR”.
Możesz jedynie w takim wypadku zrobić kopię sektorową ( dd ), ale kopiowane są wtedy wszystkie sektory dysku. Jest to długotrwałe i kopia może być przywrócona tylko na takim samym dysku.

Druga opcja to naprawienie tablicy partycji. Niestety przy operacji na takim poziomie jest ryzyko utraty danych!
Jeżeli jesteś na 100% pewny, że była tam MBR, a nie GPT to robisz według schamatu:

sudo gdisk /dev/sda

Pojawi się coś w stylu:
GPT fdisk (gdisk) version XXXX

Partition table scan:
MBR: MBR only
BSD: not present
APM: not present
GPT: present

TU OSTATNIA szansa na przerwanie działania gdisk bez zmian na dysku poprzez CTRL+C
Found valid MBR and GPT. Which do you want to use?
1 - MBR
2 - GPT
3 - Create blank GPT

Jeżeli MBR chcesz zachować to wciskasz “1” - w żadnym wypadku nie używaj opcji 3
Your answer: 1
Command (? for help): x

Expert command (? for help): z
Potwierdzasz poprzez “y” usunięcie tablicy partycji GPT
About to wipe out GPT on /dev/sda. Proceed? (Y/N): y
GPT data structures destroyed! You may now partition the disk using fdisk or
other utilities.
TUTAJ pyta się, czy wyczyścić MBR - dajesz NIE - “n”!
Blank out MBR? (Y/N): n

MBR is unchanged. You may need to delete an EFI GPT (0xEE) partition
with fdisk or another tool.

Po tym zabiegu i odrobinie szczęścia Clonezilla powinna już nie mieć obiekcji, co do tablicy partycji.

1 polubienie

Dziękuje Domker. Zrobiłem tak jak w podanym przez Ciebie opisie i zadziałało.

To super. :slight_smile:
Oznacz rozwiązanie w poście, to przypnie go na górze przy pierwszym poście i oznaczy temat jako rozwiązany. (przydatne jeżeli ktoś będzie mieć podobny problem)

2 polubienia