Rozwiązywanie problemów z przeglądarką Opera

Rozwiązywanie problemów z przeglądarką Opera

Problemy dotyczące Opery w tym temacie:

  1. [*:1cjxswzl]
    Kopia zapasowa ustawień

1. Kopia zapasowa ustawień

Przed uaktualnieniem Opery do najnowszej wersji warto wykonać kopię zapasową ustawień. Przyda się ona także w razie problemów z przeglądarką.

Wykonywanie kopii zapasowej ustawień

Na początek warto usunąć wszystkie pliki tymczasowe, aby kopia nie zajmowała zbyt wiele miejsca na dysku. W tym celu uruchamiamy Operę, a następnie z menu Narzędzia wybieramy Wyczyść historię przeglądania. Klikamy przycisk Szczegóły i zaznaczamy, co chcemy usunąć, klikamy przycisk Usuń i zamykamy Operę.

acd1c6a1605819e2m.png

Z menu Start wybieramy Uruchom, wpisujemy Dane aplikacji i potwierdzamy klawiszem Enter.

Otwiera się okno Eksploratora Windows. Odnajdujemy folder o nazwie Opera i kopiujemy go w bezpieczne miejsce, najlepiej na partycję inną niż systemowa.

UWAGA:

Jeżeli nie widzisz tego folderu, przechodzisz do katalogu, gdzie zainstalowana jest Opera (domyślnie C:\Program Files ) i wykonujesz kopię folderu profile oraz - jeżeli korzystasz z klienta pocztowego Opery - folderu mail.

Przywracanie ustawień z kopii zapasowej

Jeżeli Opera jest uruchomiona, wyłączamy ją. Następnie z menu Start wybieramy Uruchom, wpisujemy Dane aplikacji i potwierdzamy klawiszem Enter.

Otwiera się okno Eksploratora Windows. Odnajdujemy folder o nazwie Opera i usuwamy go. Następnie do w jego miejsce wklejamy folder Opera , będący kopią zapasową ustawień. Zamiast tego można nadpisać folder z bieżącymi ustawieniami utworzoną wcześniej kopią.

UWAGA:

Jeżeli katalog z profilem ustawień Opery znajduje się w folderze C:\Program Files , to tam należy wkleić kopię zapasową.

2. Aktualizacja Opery

Zaktualizowanie przeglądarki Opera do najnowszej wersji nie jest rzeczą specjalnie trudną. Jednak obserwując posty na forum można zauważyć, że sporej liczbie osób sprawia problemy. Ponadto, często pada pytanie o to, czy po zainstalowaniu aktualizacji ustawienia przeglądarki pozostaną niezmienione - tak, wszystko będzie wyglądało tak, jak przez uaktualnieniem: zostaną zachowane zakładki, notatki, poczta oraz ustawienia połączenia, itp.

Prawidłowy przebieg aktualizacji:

Pobieramy najnowszą wersję ze strony http://operapl.net/pobierz/. Na stronie producenta także jest dostępna aktualizacja, ale jest ona tam zamieszczana z niewielkim opóźnieniem, dodatkowo mogą wystąpić problemy z dostępnością polskiej wersji programu.

Uruchamiamy pobrany instalator. W pierwszym oknie wybieramy język instalacji - Polski i klikamy OK. Jeżeli zainstalowana w systemie zapora wyświetli komunikat informujący o nowym połączeniu, wybieramy Akceptuj (Allow). Następnie klikamy Zainstaluj , a w kolejnym oknie akceptujemy umowę. Pojawia się okno:

1a7e579764ae8e18m.png

Wybieramy opcję Aktualizacja , klikamy Dalej i Instaluj. Na koniec klikamy przycisk Zakończ.

Przeglądarka została zaktualizowana. Aby zobaczyć, która wersja jest zainstalowana na naszym komputerze z menu Pomoc wybieramy O Operze… albo w pasek adresu wpisujemy opera:about i naciskamy klawisz Enter.

3. Instalacja wtyczki Adobe Shockwave

Poprawne zainstalowanie wtyczki Shockwave, która umożliwia wyświetlanie m.in animacji na stronach www (przykład), może sprawić problem.

Pobieramy instalator w wersji Full z tej strony.

Uruchamiamy instalator wtyczki Shockwave, wybieramy język (U.S. English) i klikamy przycisk OK. Pojawia się okno:

6b8a878251043078m.png

Klikamy przycisk Browse , wskazujemy katalog z wtyczkami Opery (domyślnie C:\Program Files\Opera\program\plugins) i klikamy przycisk Select. Rozpoczyna się proces instalacji. Po jego zakończeniu klikamy Finish. Otworzy się strona weryfikująca instalację.

[Rezerwacja 4]

5. Otwieranie dokumentów PDF w Operze

Jeżeli w systemie zainstalowany jest program Adobe Reader, przy standardowych ustawieniach Opery, po kliknięciu na link, który prowadzi do dokumentu PDF, otwierania jest pusta strona. Dzieje się tak dlatego, ponieważ Opera wykrywa wtyczkę Adobe Acrobat, która co prawda otwiera pliki PDF bezpośrednio w przeglądarce, ale działa tylko z Internet Explorerem i Firefoksem. Na szczęście w Operze można wyłączyć tę wtyczkę, a z plikami PDF skojarzyć odpowiedni program.

W tym celu uruchamiamy Operę i z menu Narzędzia wybieramy Preferencje. Następnie przechodzimy na kartę Zaawansowane i klikamy gałąź Pobieranie.

Odznaczamy pole Ukryj typy plików obsługiwane przez Operę, a następnie w pole Znajdź wpisujemy pdf. Zaznaczamy odnalezioną pozycję i klikamy przycisk Edytuj.

Pojawia się okno:

6c5c7ccef65d1abcm.png

Zaznaczamy opcję Otwórz za pomocą domyślnej aplikacji i na zakończenie klikamy dwa razy przycisk OK.

Otwórz przykładowy dokument PDF.

Jakiś z tym problem BYŁ i być może niektórzy mają go nadal, ale generalnie wtyka DZIAŁAŁA w Operze ZAWSZE.

I DZIAŁA w dalszym ciągu (O 9.01, AR 7.0.5PL, nppdf32.dll 7.0.5.172).

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic … 102#653102

dodane -

[…] Miała być odp. tutaj, ale ponieważ w międzyczasie pojawiło się “coś” na PW, to tam będziemy kontynuować :slight_smile: .

Mają go od zawsze :oops: I nawet nie wiedzieli, że wtyczka Adobe Acrobat działa w Operze. Niektórym nigdy nie działała, chociaż próbowali wszelkich możliwych sposobów…

witam

pomyliłeś się, nie wpisujemy opera:config , tylko wpisujemy opera:about