Rufus i dysk przenośny

Witam , mam problem chciałbym nagrać na dysk przenośny 1TB linux live , ale program rufus go nie widzi.

Dlaczego chcesz nagrywać system jako obraz Live na dysk twardy? To jest dysk przenośny który chcesz użyć do instalacji systemu na innym komputerze?

Mam pendrive 8 gb ale linux strasznie laguje , więc pomyślałem że zainstaluje na dysku przenośnym i będzie lepiej. Myślę nad porzuceniem Windowsa na rzecz linux i chciałbym po-testować live linuxa ubuntu.

Więc zamiast wrzucać tam wersję Live, to wydziel partycję 20GB i zainstaluj na niej Linuksa ustawiając MBR na tym dysku przenośnym.
Później żeby odpalić ten system będziesz wybierał w biosie dysk przenośny jako pierwszy. Wydaje mi się to rozwiązanie praktyczniejsze bo przetestujesz dystrybucję w pełni zaktualizowaną, doinstalujesz sterowniki do grafiki, a wszelkie zmiany jakie poczynisz pozostaną do kolejnego dnia testowania. W razie gdyby się nie spodobało to po prostu usuniesz tą partycję, lub zainstalujesz tam kolejną dystrybucję formatując uprzednio.

A jak bym chciał zainstalować live ? na linuxe się nie znam , a może być tak że instalacja twoim pomysłem zajmie mi dłużej czasu , niż skorzystam z systemu.

Z liveUSB/liveHDD nie uzyskasz dobrej wydajności systemu, ponieważ ładowany jest ze Squashfs (https://pl.wikipedia.org/wiki/SquashFS)

Jeżeli masz wystarczająco mocny procesor (intel i3/i5 lub i7 lub amd niezbyt leciwy) i co najmniej 8GB RAM to możesz wygodnie Linuxa uruchomić na maszynie wirtualnej, bez żadnych konsekwencji jeżeli coś źle zrobisz to nic się kompletnie nie stanie.
Pobierz sobie VirtualBox. (ma wygodny kreator).
Utwórz sobie wirtualny dysk w pliku VDI, możesz ulokować go na dysku zewnętrznym.
Instalacje Linuxa migiem przeprowadzisz z automatu, bo jeżeli odpalasz Linuxa na maszynie wirtualnej to praktycznie wszystko za Ciebie zrobi instalator, a będzie też 0% ryzyka, że popsujesz Windows niechcący.
A i wydajność jest całkiem niezła.
Przykładowa maszyna wirtualna (VirtualBox) z zainstalowanym systemem Linux:

2 polubienia

Domker dziękuję za odpowiedź , wypróbuje tego VirtualBox.

Jak na liście będziesz miał tylko do wyboru systemy 32-bitowe to musisz w BIOS/UEFI włączyć VT-d (intel) lub AMD-v (procesory amd) powinien być w którejś z kategorii dotyczącej procesora.

Obraz ISO z Linux możesz bezpośrednio zamontować w wirtualnym napędzie optycznym.