Rundll32.exe w starszych grach

Witam. Mam problem z uruchamianiem starszych gier, często łącznie z plikiem exe uruchamia się rundll32.exe i gra się nie uruchamia. Zbicie procesu rundll32.exe nic nie daje. Dołączam screen z przykłdowej gry Dungeon Siege. System operacyjny Windows 7 64 bit, pamięć ram 4gb, procesor Intel Core I3. Sterowniki wszystkie ok. Ktoś ma jakiś pomysł jak temu zaradzić ?

Pierwsze co spytam. Windows i całe oprogramowanie (w tym gry) są oryginalne?

tak

Te starsze gry są na płytach czy przez klienty typu steam/origin odpalane?

Prawdopodobnie safedisc/securom. W Windows 10 obejście nie działa. Na Windows 7/8.1 jest aktualizacja, która blokuje dla bezpieczeństwa obsługę secdrv.sys
Można to obejść.

Uruchom cmd jako administrator.
Wpisz sc config secdrv start=auto i enter. Uruchom ponownie komputer/laptop i sprawdź czy gry zaczynają działać.

Na płytach. Na windows 10 odpalają się bez problemu (ma dwa systemy). Komenda podana nic nie daje, dalej jest rundll32.exe.
Znalazłem na google taką poradę : http://gamolition.blogspot.com/2018/07/old-games-and-rundll32-problem-in.html . Niestety u mnie nie da się zminić nazwy games w rejestrze.

Ale to nie rundl32.sys jest winny. Czy przy próbie odpalenia gry masz jakiś komunikat błędu?
Dodatkowo czy masz zainstalowany jakiś emulator dysków wirtualnych (Alcohol/Daemon Tools)?
U mnie rundl32 uruchamiał się z nvidia shadow play. Może w amd (bo widzę ccc) jest opcja wyłączenia stream w grach?

Już znalazłem rozwiązanie, wystarczy zmienić nazwę pliku gameux.dll np na gameuxBak.dll, plik ten jest w katalogach C:\Windows\SysWOW64, oraz C:\Windows\system32 . Po zastosowaniu tego rozwiązania wszystkie stare gry odpalają się bez problemu.

1 polubienie