Runtime Error

Witam!

Przy każdym uruchomieniu komputera wyskakuje mi taki komunikat:

Runtime Error

Program: C:\ProgramFiles\Firebird\Firebird_z_o\bin\fbguard.exe

Co z tym zrobić?

Firebird to serwer bazodanowy. Sprawdź, czy nie masz przypadkiem wgranego innego serwera dotyczącego baz danych, lub po prostu wyłącz usługę innego serwera bazodanowego, jest duża możliwość, że istnieje konflikt. Jeżeli to nie zadziała. najprostszą możliwością jest po prostu zainstalować ponownie.

Pozdrawiam

@Protected_48

Konflikt może powodować każda aplikacja, która nasłuchuje na tym samym porcie, na którym domyślnie działa ten serwer. I jeszcze jedno … Skąd pewność, że w tym folderze Firebird znajduje się serwer bazy danych? Po sposobie zadania pytania przez autora tematu zgaduję, że nie wie, co to jest.

Jak chociażby to, co wspomniałem powyżej i należy tego typu aplikację bazo-danowe sprawdzić na początku. Żeby bardziej rozszerzyć twoją odpowiedź napiszę, że firebird nasłuchuje na porcie 3050 :slight_smile:

Podany plik wykonywalny jest elementem serwera bazo-danowego, którego sam używam

Pozdrawiam

@Protected_48

Ktoś kto instaluje serwer bazy danych, jest świadomy tego co robi (przynajmniej tak mi się wydaje, może się mylę). Autor tematu nie podał wersji serwera (chyba, że po tym _z_o w ścieżce pliku potrafisz powiedzieć jaka to wersja?), dokładnego komunikatu błędu, kiedy błąd zaczął się pojawiać, no kompletnie nic :stuck_out_tongue: Ja obstawiam, że coś podszywa się pod exe tego pliku serwera, że jest to po prostu jakiś wirus.

“Zarażony” wirusem może zostać każdy plik wykonywalny i można tak rozpatrywać każdy problem. Tylko, że jeżeli tak, by spojrzeć to można na wszystko patrzeć w kontekście szkodliwego kodu. Nie jestem w stanie dokładnie określić wersji danego serwera, na pewno nie jest to wersja 2.5 tylko prawdopodobnie niższa, której nie używałem. Nie brałem pod uwagę żadnego szkodliwego kodu, ponieważ jeżeli dana osoba wie, że ta aplikacja ma cokolwiek wspólnego z strukturalnym językiem zapytań, czy też nie to można domniemać do końca roku. Domniemać można również, że są to pozostałe pliki po nie odpowiednim usunięciu właśnie tej aplikacji, a być może fbguard.exe posiadał pewne zależności od innych aplikacji. Prawdą jest, że trochę mało informacji zostało podanych i, jak matzu zauważył trzeba “zgadywać”

Szczerze się przyznaję, że niewiele wiem na temat serwerów baz danych. Przed chwilą próbowałem odpalić Firebird’a po czym ponownie pojawia się zamieszczona w początkowym poście informacja.

Wersja programu to:

2.0.0.12748 Firebird 2.0

Komunikat w oknie programu głosi, że The Firebird is not running.

Czyli proponujecie Panowie żeby odinstalować i zainstalować ponownie Firebird’a?

Dodane 25.11.2011 (Pt) 20:09

W pasku okna komunikatu pojawia się Runtime Error Visual C++ Runtime Library

Na początku mimo wszystko sprawdziłbym przeczucie matzu. Jeżeli anty-wirus nic by nie znalazł, to możesz spróbować się odnosić do moich pozycji. Na początku nie pisałem, żeby instalować ponownie firebird’a, tylko

Mimo wszystko stawiałbym na aplikację bazo-danową. Nie wiem, co masz zainstalowane na PC’cie jednak myślę, że nie ma wiele aplikacji, które użytkownik instaluje działających na tak wysokim porcie.

EDIT 20:16 : Czyli masz odpowiedź, co nie pasuje

Brakuje właśnie tej biblioteki

skanowanie antywirusem nic nie wykazało. Jak najskuteczniej mam sprawdzić czy jest zainstalowana inna aplikacja bazo-danowa?

Instalacja Microsoft Visual C++ 2008 Redistributable powinna załatwić sprawę. Z sprawdzeniem usług na tą chwilę pozostawiany na dalszy czas, gdyby były pewne problemy

Dodawanie lub usuwanie programów pokazuje mi, że mam tę aplikację zainstalowaną…

Dodane 25.11.2011 (Pt) 20:50

Czy mógłbym mi ktoś powiedzieć w jaki sposób ją wykorzystać?

@Protected_48

Zupełnie się nie zrozumieliśmy, ale to już w sumie teraz nieważne, bo okazuje się, że autor tematu faktycznie instalował serwer :slight_smile:

@TheGhostOfYou

  1. Zabrakło jeszcze jednej dość istotnej informacji. Na jakim systemie instalujesz tą bazę? XP/Vista/7 czy może jeszcze coś innego? System 32bit-y czy 64bit-y? Jeśli system 64-bity, to spróbuj zainstalować wersję 32-bitową serwera i daj znać czy wszystko będzie OK. Ogólnie to im więcej podasz informacji tym lepiej (to tak na przyszłość).

  2. Dlaczego nie próbujesz zainstalować najnowszej wersji bazy danych (tj. 2.5.1)?

  3. Jeśli musisz mieć wersję 2.0.0.x, to zapoznaj się z tym linkiem http://www.firebirdsql.org/file/documentation/release_notes/html/install210.html. Ogólnie to możesz sobie przejrzeć cały, ale na samym początku sprawdź, to co pisane jest na temat plików msvcp71.dll oraz msvcr71.dll. Napisałbym, krótkie streszczenie tego co trzeba zrobić, ale nie wiem jaką masz wersję systemu i instalatora.

PS Jak możesz to popraw tytuł tematu na chociaż Firebird Runtime Error.

Opcja numer 1 odpada ponieważ pliku msvcr71.dll nie można usunąć.

Opcji numer dwa nie mogę coś ogarnąć. Po wpisaniu St FIREBIRD wyskakuje mi odpowiedź, że Nie została zdefiniowana zmienna środowiska FIREBIRD

To nie są opcje. To są kroki, które trzeba po kolei sprawdzić :slight_smile: Czemu próbujesz usuwać ten plik?

Nie usuwam tylko po przekopiowaniu tych plików z system32 na pulpit nie dało się podmienić z tymi z bin. Czy mógłbym prosić o jakieś inne propozycje?

Czyli oba te pliki są w katalogu system32? Jeśli są oba, to jednak rezygnujemy z tego kroku i uznajemy, że tutaj wszystko jest OK. Dodam tutaj, że podmianę mogłeś spróbować zrobić w trybie awaryjnym, najpierw zmienić nazwy tych starych plików na np. msvcr71_old.dll oraz msvcp71_old.dll i dopiero później kopiować te z katalogu bin do katalogu system32.

W kroku drugim miałeś sprawdzić tą zmienną środowiskową FIREBIRD poleceniem Set FIREBIRD. Jeśli pokazuje Ci się “Nie została zdefiniowana zmienna środowiska FIREBIRD” to jest to zachowanie pożądane, bo zmienna ta jest opcjonalna i tutaj też uznajemy, że wszystko jest OK.

Teraz będą pytania :slight_smile:

  1. Windows masz w pełni zaktualizowany? Powiedz mi jaką masz wersję Windows Installer-a. Uruchom -> cmd -> msiexec.exe. U góry będzie np. Instalator Windows ®. V 5.0.7601.17514. Interesuje mnie to co u Ciebie jest po V. Żeby poprawnie zainstalować Firebird potrzebujesz co najmniej wersję 3.

  2. Czy to jest Twoja pierwsza instalacja jakiegokolwiek serwera Firebird, tzn. nie instalowałeś czasem jakiś starszych wersji? Przy okazji możesz napisać w końcu czemu nie chcesz zainstalować wersji 2.5.1 :wink:

  3. Czy zmieniałeś ręcznie nazwę folderu, w którym zainstalowany jest Firebird? U Ciebie w ścieżce jest jakieś _z_o, a z linka, który wkleiłem wyżej wynika, że domyślna ścieżka to C:\Program Files\Firebird\Firebird_2_0.

  4. Wrzuć jeszcze raz jeśli możesz log z tymi port-ami (to o co prosił drobok), ale tym razem z wyłączoną przeglądarką. Użyj trochę innego polecenia netsat -an > “C:\plik.txt”. Zawartość tego pliku możesz wrzucić na ten sam portal co ostatnio.

  1. Windows V3.01.4001.5515

  2. Hmm… ja nie widzę przeciwwskazań za zainstalowaniem nowszego Firebirda. Mam rozumieć, że należy tylko odinstalować starego i zainstalować nowego?

  3. To był mój błąd przy pisaniu. Jest _2_0

  4. Zaraz spróbuję to wykonać

Dodane 27.11.2011 (N) 17:41

http://wklej.to/YfQol

Dodane 27.11.2011 (N) 17:41

Czy problem z Firebirdem może być przyczyną rozłączania się internetu?

Oczywiście, chyba lepiej pracować na najnowszej wersji oprogramowania? Najpierw odinstaluj tą starą wersję serwera, zaktualizuj Windows, a następnie już w trakcie instalacji wersji 2.5.1 wybierz wersję Classic (można to później zmienić) i instalacją jako usługa (as a service). Więcej informacji znajdziesz tutaj http://www.firebirdsql.org/pdfmanual/Firebird-2.5-QuickStart.pdf.

Jeśli problemy z Internetem zaczęły się zaraz po instalacji tego serwera, to całkiem możliwe. Jeśli nie, to przyczyną tego może być dosłownie wszystko.

Jeśli chodzi o tą wersję 2.0.0.x, to ja już więcej pomysłów nie mam, co może być nie tak. W zasadzie nie tyle ja, co link, który wkleiłem wyżej, bo osobiście z tego serwera nie korzystam. Jeśli dalej będziesz walczył z instalacją tego serwera, to musisz liczyć na kogoś innego, bo ja się poddaję :stuck_out_tongue: