Ryzen 1600 czy Ryzen 3400g

Czy lepiej mieć komputer z procesorem Ryzen 1600 czy Ryzen 3400g (pomijam kwestię wbudowanej vegi 11)
https://www.cpubenchmark.net/compare/AMD-Ryzen-5-3400G-vs-AMD-Ryzen-5-1600/3498vs2984

Czyli czy w zwykłym użytkowaniu ważniejsza jest wydajność jednordzeniowa czy też ogólny CPU Mark (czyli jak rozumiem łączna wydajność wszystkich rdzeni) ?

Raczej 1600, przy podkręceniu do 1600X raczej wiele nie będziesz stratny na rdzeniu a większa ilość zapewni wolniejsze starzenie (raczej).

Jeszcze parę lat temu wstecz wydajność jednordzeniowa była ważniejsza ponieważ większość aplikacji działających w systemie umiała korzystać tylko z jednego rdzenia. Dziś systemy operacyjne wybrały drogę wielowątkowości z której potrafią bardzo dobrze korzystać. Za nimi poszły również aplikacje potrafiące również wykorzystywać wielowątkowość. I wszystko wskazuje na to, że to droga przyszłości. Dlatego ja wybrałbym procesor z większą wydajnością wielordzeniową. Czyli 1600.

Zależy do czego chcesz korzystać z kompa.

Jak jakaś praca biurowa to Ryzen 3400G wystarczy. Jeśli zamierzasz grasz i zrobisz OC to Ryzen 1600 będzie lepszym wyborem.

Zwróć też uwagę, że Ryzen 1600 nie odpalisz bez dedykowanej grafiki. 3400G ma wbudowaną grafikę i jest nie najgorsza.

Na pewno nie zamierzam OC.
Generalnie praca biurowa + internet i niekiedy gry. Na razie grywam głownie w gry Pardadox, ale myślę o Wiedźminie 3 (choć zadowolę się słabymi szczegółami i 30 ftp)

I właśnie nie mogę się zdecydować co brać.

Pomijając różnicę w cenie 3400g i 1600+Rx570 [około 400-500 zł] boje się również hałasu kart graficznej.

W Wiedźmina 3 na HD+ i LOW osiągniesz na 3400 stabilne ~35-40 FPS, jeżeli nie jesteś przekonany do karty… bierz 3400G. Procek spokojnie, jeżeli kiedyś się zdecydujesz, powinien wyrobić się z 1070/1660 bez większych problemów, ale to jego MAX już :slight_smile: