Ryzen 1600AF + undervolting

To spoczynek, więc i wartości są różne w zależności od chwilowego obciążenia. A 3,4 się pojawiło, bo soft do nagrywania ekranu robił swoje, widocznie wzrosło zapotrzebowanie na moc :slight_smile:

Ustawiłem napięcie procesora na -0,096 V. Przez ponad miesiąc działało bez problemu, ale teraz zaczynają się dziać dziwne rzeczy.

  1. ze 3-4 dni temu komputer po uruchomieniu zamiast uruchomić normalnie system skończył z niebieskim ekranem i błędem memory management
  2. potem sam zrestartował i uruchomił się normalnie z tym że napięcie procesora wróciło do normalnego stanu
  3. przez dzień, dwa nic nie robiłem i działało sobie dobrze
  4. potem znów przestawiłem napięcie na -0,096 V
  5. znów działało normalnie
    6 ale dziś komputer nie wystartował - zatrzymał się na ekranie informacyjnym biosu, musiałem go zatrzymać dopiero przyciskiem power
  6. potem znów uruchomił się normalnie z tym że napięcie procesora wróciło do normalnego stanu

komputer ma miesiąc.
Będę go jeszcze obserwował, ale nawsuwają mi się się pytania:

  1. czy taka niestabilność może być spowodowana obniżeniem napięcie procesora o te -0,096 v ?
  2. jeśli tak to czemu przez miesiąc działało?
  3. czemu dzieje się to podczas uruchamiania komputera a nie podczas dalszej pracy [tak na mój zdrowy rozsądek ewentualne niestabilności powinny pojawiać się na etapie większego obciążenia]
  4. czy błąd memory management zawsze sugeruje błędy z RAM ?
  5. jakim programem ewentualnie zbadać czy jedna z dwóch kości RAM która posiadam nie jest uszkodzona
  6. jakieś w ogóle pomysły co miałbym zrobić przed oddaniem do serwisu (chciałbym tego uniknąć).

Możliwe, że procek dostaje zbyt niskie napięcie przy bardziej wymagającym zajęciu i robi się niestabilny. Możesz na czas testów zmniejszyć wartość offsetu do -0,05V.

Co do pamięci, to skorzystaj z narzędzia o nazwie memtest86. Przetestuj wszystkie pamięci jednocześnie, jeśli program zaraportuje błędy, wtedy zacznij testować kości pojedynczo.

Ale czy takim wymagającym zajęciem może być start samego systemu ?

Raczej nie, dlatego warto sprawdzić RAM.

Dziś podczas uruchamiania miałem błąd Page fault in nonpaged area

Diagnostyka pamięci Windows nie pokazała żadnego błędu. Wyniki tego systemowego programu nie są wiarygodne ?

Testu pamięci memtestem nie udało mi się na razie zrobić. Zrobiłem tego pendrive botowalnego ale jak chce wybrać z czego ma startować komputer (boot menu) to tam go nie ma po prostu mimo że jest włożony. Inny pendrive włożony jednocześnie jest widoczny. Tak sobie teraz myślę że może być jednocześnie włożony tylko jeden pendrive?

Tak średnio bym powiedział.

Na mojej płycie, żeby startowały wszystkie pendrive, wyłączam Secure Boot i włączam CSM (Compatibility Support Module, dla urządzeń bez UEFI).

To nadal ten stary Windows przeniesiony z innego komputera czy coś mi się pomieszało?

to całkowicie nowy komputer [wszystkie części nowe] z nowym Windowsem 10