Ryzen 1600AF + undervolting

Mam komputer Ryzen 1600 AF + Gigabyte B450M DS3H. Działa OK, choć jak na mój gust trochę głośno.
Tak się zastanawiam czy zastosowanie undervoltingu nie spowodowało by zmniejszenia temperatury a co za tym idzie mniejszych obrotów chłodzenia ( CPU SilentiumPC Spartan 4 (SPC270)). Kartę graficzną kupiłem pasywną, więc ona nie hałasuje.
Pytania:

  1. czy undervolting w celu chłodniejszego procesora ma sens?
  2. czy to bezpieczenie - w sensie czy nie uszkodzę sprzętu ?
  3. czym to zrobić i jak ? Program Ryzen Master?

Mam temperaturę zazwyczaj około 40-44 stopni [tak pokazuje program od Gigabyte], a podczas większego obciążenia pewnie więcej, choć nie wiem dokładnie ile. Pewnie do 50 stopni może 60 ?

  1. Ma sens. W przypadku PBO oznacza to wyższy boost - cieplejszy procek będzie osiągał niższe taktowania niż chłodniejszy.

  2. Bezpieczne. Po prostu nie wejdzie na wyższe obroty albo będzie niestabilny (zwiechy, niebieskie ekrany).

  3. Ja robię to w BIOS. Poszukaj sekcji odpowiedzialnej za napięcie CPU, ustaw “Offset”, daj na minus 0,1V. W przypadku mojego 1600AF oznacza to spadek temp. pod pełnym obciążeniem (Prime95) o dwa stopnie (z 56 na 54). I boost wyższy o 100MHz na wszystkich rdzeniach.

Zerknij też na krzywą wentylatorów. Możesz ręcznie ustawić krzywą tak, żeby wentyl wkręcał się na wyższe obroty dopiero przy zadanej temperaturze (np. 60 stopni).

Ja do 40-45 stopni mam ustawione wentylatory żeby się wcale nie włączały i mam ciszę i spokój przez większość czasu, ale undervolting delikatny tez jest wskazany, bo ryśki domyślnie sporo prądu piją :wink:

Czyli jaka powinna być normalna temperatura procesora i płyty głównej ? 45 stopni nawet jeszcze nie trzeba chłodzić?

Ja do płyty głównej ściągnąłem jakiś program i jest tam regulacja obrotów - wybrałem profil Silent - ale tam jest ustawione że zawsze kręci się minimum 30% Dla temperatury 45 stopni jak widzę jest przypisane 50% obrotów wentylatora.

A co do drugiego obrazka [jego prawej strony] to jak rozumiem są to czujniki na płycie głównej? Co oznaczają poszczególne miejsca - te MOS są zawsze najcieplejsze.
Do którego czujnika mam przypisać system cpu - czyli wentylatory obudowy ? System czy też do któregoś VRM jak najcieplejszego?

Ja sobie cenię ciszę, a 40 stopni na procku nie stanowi dla mnie problemu, więc wyłączam wiatrak całkowicie, szczególnie że mam głośnego stocka :wink:

Temp. robocza mojego 1600AF (praca biurowa, przeglądarki, poczta, nic specjalnego) - ostatnia pozycja:

obraz

Za chłodzenie robi Fortis 3. Włączone PBO + undervolting (-0,1V). Napięcie CPU waha się w granicach 0,85-1,12V.

Niestety nie udało mi się znaleźć czegoś takiego w moim BIOSie

M.I.T. -> Advanced Voltage Settings

Sprawdzę jeszcze raz.
Ale na razie znalazłem chyba opcję w programie EasyTune

Miałbym obniżyć to coś w DynamicVcore(DVID) o 0,1 V czy też napięcie DRAM z 1,35 V na 1,34 V?

I które mam przestawić i jak?

Pierwsza opcja (Dynamiczne napięcie Vcore (DVID)) - powinno być do wyboru: Auto, Manual, Offset.

W EasyTune możesz zjechać suwakiem o tej samej nazwie (Dynamic Vcore, środkowy) na -0,1V. Voltage DRAM to napięcie na kościach pamięci, tutaj zostaw 1,35V.

Ładny boost, prawie 3,7GHz :slight_smile:

Nic nie robiłem. I komputer w spoczynku.
Po kupnie musiałem tylko RAM przestawić na 3200 bo był automatycznie dużo niżej.

To tak nietypowo, powinien boostować pod obciążeniem.

Może to też warto sprawdzić, zobacz w zakładce “Smart Boost” czy masz opcję wyboru czegoś na kształt “cool’n’quiet” (obniżanie taktowania w spoczynku, w celu oszczędzania energii). To też przekłada się na niższe temperatury CPU oraz w konsekwencji na obroty wentylatora chłodzenia.

Cały czas mam na Default. Nic nie zmieniałem. Zmieniłbym na Eco bo to pewnie byłoby dobre ale jest niestety nieaktywne.

Możliwe, że w BIOS opcja “cool’n’quiet” jest wyłączona i dlatego soft nie ma możliwości zmiany ustawienia.

Tym bostem mnie zaintrygowałeś. Czy to oznacza że ten procesor nawet bez obciążenia chodzi z częstotliwością 3700 ? Bo teraz mam w sumie tylko przeglądarkę odpaloną i w tle ściganie czegoś. Nie powinno być 3100 lub coś koło tego? Czy też może ten EasyTune sam odpala tego boosta (w celach testowych?)

Jeśli EasyTune nie kłamie, to proc chodzi na 3,7. Możesz sprawdzić innym oprogramowaniem (hwinfo, occt, aida64) jak wygląda taktowanie procka w spoczynku.

Mam się martwić?

Nie ma powodu do obaw :slight_smile:

Masz tam Core 0/1/2/3/4/5 Clock. Jak widać “current” jest niższa od “maximum” i podejrzewam, że cały czas się zmienia - więc oszczędzanie energii jest włączone.

Mój działa tak:

Z filmu widzę że max było 3400