Ryzen 3400g a częstotliwości pracy pamięci

Tu


piszą że 3400g obsługuje pamięci DDR4-2933 MHz
Czy wobec tego jest sens kupować do niego RAM-y z częstotliwością wyższą np. 3200 MHz ? Po co kupować coś czego procesor nie obsłuży ?

I pytanie uboczne czy może ktoś wie czy konieczna jest aktualizacja BIOS takiej płyty Gigabyte B450M DS3H
https://www.morele.net/plyta-glowna-gigabyte-b450m-ds3h-4141320/?tech_page=2
by Ryzen 3400g lub Ryzen 2600 działał poprawnie ?

W przypadku Ryzena 5 3400G, tak do wersji BIOS F40, ale poprzez wersję F32.
W przypadku Ryzena 5 2600, nie trzeba aktualizować BIOSu.

A jak to w ogóle jest - sklep zawsze sprzedaje płytę z najniższą możliwą wersją BIOS czyli w tym wypadku F1 ? Czy też zależy to od daty produkcji ? Czyli wyprodukowane niedawno mają już najnowszy BIOS.

Trudno powiedzieć, choć powinna być zawsze pierwsza wersja, czyli F1. Spotkałem się jednak z oboma przypadkami, ale nie analizowałem daty produkcji.

Ciekawe czy jest informacja o wersji BIOS na pudełku …

Chyba nie. Jest tylko tzw. numer rewizji (Rev). Zresztą wewnątrz na płycie jest również namalowany.

Tak dla jasności - BIOS zaktualizujesz bez problemu po zakupie. Pamięci domyślnie i tak ustawią Ci się na 2400, albo coś takiego. Dopiero po wybraniu profilu XMP osiągną maksymalną zadeklarowaną przez producenta prędkość.

Numerki przy pamięciach to jedynie deklaracja producenta, że taką a taką wartość gwarantuje na tym egzemplarzu. Zawsze zadziałają wolniej, niektóre dadzą też radę szybciej.

Generalnie zamierzam w morele kupić usługę montażu komputera. Zastanawiam się czy muszę dokupić usługę aktualizacji BIOS. [ciekawe co by było jakbym zamówił samo złożenie a konieczna byłby aktualizacja BIOS - złożyli by do czegoś działającego ?] Chciałbym by przyszedł do mnie komputer działający a ja tylko zainstaluje Windowsa.

Poczytaj dokładnie opis! https://www.morele.net/montaz-komputera-266770/false

Przeczytałem i nie ma nic o BIOS.
Będę strzelał - komputer nie przejdzie testu uruchomieniowego bez niezbędnej aktualizacji BIOS ?

Oczywiście! To oni odpowiadają za to, by klient ujrzał w domu co najmniej obraz BIOSu (UEFI). Jak są zmuszeni wykonać coś za ekstra opłatą, to pytają klienta. Przy usłudze kompletnego montażu nie może być inaczej.

Tak winno być, ale w pytaniach do montażu wszędzie mowa że aktualizację BIOS trzeba zamówić odrębnie.

Na zdrowy rozum, jeśli aktualny BIOS nie pozwoli na zbootowanie to go zaktualizują. Tak jednak raczej nigdy nie jest. Co najwyżej nie będzie działał optymalnie.

image

https://www.morele.net/aktualizacja-biosu-649058/