Ryzen 3600 i losowe restarty

Cześć, jestem posiadaczem komputera o następującej specyfikacji:
-ryzen 3600
-gigabyte b450m ds3h v1
-hyperx 3000MHz 16 GB w 2 kościach
-gigabyte 1060 6gb(dokładnego modelu nie pamiętam, ale mogę sprawdzić jak trzeba)
-dysk na m2(nvme) i hdd na sata
-zasilacz od silentium pc deus G1 500w
-chłodzenie cpu boxowe
-na ssd jest w10 pro, a na sata mint 20 i magazyn danych dla windowsa.

Jak sugeruje tytuł na sprzęcie występują losowe restarty. Tzn. napisałem losowe, ale w rzeczywistości występują one najwyżej po kilku minutach od uruchomienia sprzętu(a jeżeli właśnie wykonał się nieplanowany restart to nawet podczas bootowania systemu). Zauważyłem też, że na spokojnie mogę wejść do uefi i mogę zatrzymać się na chwilę w grubie, ale wejście do trybu recovery linuxa wywołuje już problem. Tego typu awaria występowała już wcześniej, choć pierwszy raz oddałem do serwisu, a za drugim pomógł update uefi do nowej wersji(F60c).

To czego próbowałem:
-update i downgrade uefi
-usunięcie jednej kości ram(ciągle jest usunięta)
-przywrócenie ustawień domyślnych w uefi
-zablokowanie możliwości boost’a.
Ze względu na ograniczenie producenta nie jestem w stanie zwolnić zegara i regulować napięć(a przynajmniej nie wiem jak to zrobić).

Jeżeli do jutra do 12 nie znajdę rozwiązania zamierzam oddać go serwisu, a tego wolę nie robić(na już tego mi nie naprawią, a ten komputer to podstawowe narzędzie do pracy i rozrywki). Za wszelkie rozwiązania z góry dzięki.

A jak tam temperatury (cpu, gpu)?

Na czas testów zjedź z taktowaniem pamięci do “stockowych” (2133MHz), czyli wyłącz profil XMP w BIOS.

Jest już F60e. F60c nie ma na stronie producenta, więc zakładam, że to jakaś wersja beta była? Może spróbuj na początek?

Była próba podmiany zasilacza? Deus pewnie ma już parę lat.

I nigdy wybitną konstrukcją nie był…

F60e to chyba też beta jest(pełne wydanie jest bez literek). Obecnie w uefi jest wersja F60e, natomiast gdy ostatni problem wystąpił to najnowsza była wersja c i aktualizacja do tej wersji pomogła.

@anon67650823 wyłącznie profili xmp wydawało mi się rzeczą oczywistą w przypadku jakiejkolwiek awarii, więc zrobiłem to na początku i nie napisałem tego.

@panicagaming W domu niestety nie mam wystarczająco mocnych zasilaczy, więc jutro skoczę do znajomego który ma sklep i sprawdzimy ten scenariusz. Dam znać jak poszło.

Sprawdziłbym RAM memtestem, bo może obie kości są walnięte.

Poza tym nadal nie wiemy jakie są temperatury.

Temperatury na procku nie są wyższe niż 60 C pod średnim obciążeniem. Okazało się za zasilacz przechodzi na emeryturę.

@panicagaming faktycznie zasilacz, więc dzięki za radę. Przy okazji masz jakiś nowy do polecenia? 500w i w górę, Gold, poniżej 500zl i modułowość mile widziana.

Seasonic Focus GX. Może w tej cenie trafisz 650-tkę. Zdrożały ostatnio.

Dzięki, sprawdziłem go i wygląda na lepszy niż się spodziewałem. 650w niestety są delikatnie powyżej 500zl, więc będę musiał się zastanowić, ale chyba go wybiorę.

W gorącym strzale x-komu masz właśnie fajnego Corsaira, tylko musisz się streszczać.

Jestem w szoku, że ten zasilacz im nie schodzi za taką cenę. Byłem pewny że zniknie w kilka minut.