Ryzen 5 1600 AE zbyt wysoki boost

Zgodnie ze specyfikacją na pudełku boost dla 1600 AE to “up to 3.6GHz”. Podobna informacja znajduje się na stronie AMD. Jednak zgodnie ze specyfikacją CPU wyświetlaną przez Hwinfo, maksymalne taktowanie w booscie wynosi 3.7GHz. Maksymalne wartości dla odczytów z sensorów w HWinfo to około 3.69GHz. Dla pewności sprawdziłem również w HWmonitor i było dokładnie tak samo. Czy to jest normalne zachowanie 1600AE? Jak dla mnie wygląda to na jakiś błąd oprogramowania. Zanim zauważyłem “problem” zaktualizowałem sterowniki chipsetu do najnowszych dostępnych na stronie AMD. Wraz ze sterownikami zainstalowały się takie dodatkowe rzeczy jak plan zasilania, ale wydaje mi się że drivery/plan zasilania nie powodowałby zbyt wysokiego boosta? Nie wiem czy problem występował przed aktualizacją sterowników chipsetu. Nie sprawdzałem.

Zdaję sobie sprawę z tego, że wyższy o 100mhz boost raczej zagrożenia dla CPU nie stanowi. Ale z czegoś to wynika, jeśli nie jest to normalne zachowanie. Jeśli przy okazji są znacznie podbijane napięcia go możne być już gorzej. Aczkolwiek nie odnotowałem nadmiernego nagrzewania się CPU, ale jest on chłodzony innym coolerem niż boxowy.

A nie AF? Bo ten miał o 100 wyższy, a róznica to jedna kreseczka i… nieco niższy proces litograficzny.

Na pewno AE. Part number na pudełku kończy się “AEBOX”, a w HWinfo jest podane 14nm. Hwinfo podaje wartość OPN kończąca się na “AE”. Może to jakiś problem z biosem, że każdy 1600 traktuje jako AF.


Znalazłem takie porównanie na tej recenzji https://www.techspot.com/review/1977-amd-ryzen-1600-af/
Może tak być powinno. Nie mniej jednak dziwne, że AMD podaje 3.6, a w rzeczywistości jest 3.7. Jeszcze poszukam, może coś znajdę.

A nie ma tam funkcji inteligentnego OC?

Jedyne co zmieniałem w biosie po przywróceniu do domyślnych, to krzywa wentylatorów. Więc nie sądzę. Domyślnie raczej żadne oc nie jest aktywne.


Patrząc na taktowanie pod obciążeniem jednowątkowym, faktycznie dobija do 3699mhz. Ale bardzo dziwne że co innego specyfikacja, a co innego rzeczywistość.