Ryzen 5 3600, RTX 2070 Super i kilka błędów w grach

Niedawno kupiłem:
Ryzen 5 3600
Gigabyte B450 Aorus Elite
2x8GB DDR4 ADATA 3200Mhz
Palit RTX 2070 Super
SSD M.2 Adata SX8200 PRO 512GB

System oczywiście W10 świeżo zainstalowany, najnowsze stery i wyłączony antywirus defender.

Na początek Forza 7 Motosport. Gra spowodowała błąd, który tak wygląda w dzienniku zdarzeń:

Wystąpił skorygowany błąd sprzętowy.

Składnik: PCI Express Endpoint
Źródło błędu: Advanced Error Reporting (PCI Express)

Główna magistrala:urządzenie:funkcja: 0x8:0x0:0x0
Pomocnicza magistrala:urządzenie:funkcja: 0x0:0x0:0x0
Nazwa głównego urządzenia:PCI\VEN_1106&DEV_3483&SUBSYS_34831106&REV_01

A wcześniej:

Nazwa aplikacji powodującej błąd: ForzaMotorsport7.exe, wersja: 0.0.0.0, sygnatura czasowa: 0x5d3a447d
Nazwa modułu powodującego błąd: ForzaMotorsport7.exe, wersja: 0.0.0.0, sygnatura czasowa: 0x5d3a447d
Kod wyjątku: 0xc0000005
Przesunięcie błędu: 0x00000000011881df
Identyfikator procesu powodującego błąd: 0x34c
Godzina uruchomienia aplikacji powodującej błąd: 0x01d55aabd20d134a
Ścieżka aplikacji powodującej błąd: C:\Program Files\WindowsApps\Microsoft.ApolloBaseGame_1.174.4791.2_x64__8wekyb3d8bbwe\ForzaMotorsport7.exe
Ścieżka modułu powodującego błąd: C:\Program Files\WindowsApps\Microsoft.ApolloBaseGame_1.174.4791.2_x64__8wekyb3d8bbwe\ForzaMotorsport7.exe
Identyfikator raportu: 6bc06c11-5183-4732-be74-9b3b826fedad
Pełna nazwa pakietu powodującego błąd: Microsoft.ApolloBaseGame_1.174.4791.2_x64__8wekyb3d8bbwe
Identyfikator aplikacji względem pakietu powodującego błąd: forzamotorsport7

A jeśli chodzi o graficzne błędy, które jak na razie zauważyłem tylko w Forzy 7 to wyglądają tak:

Natomiast w BF1/BFV to przy wyłączonym dx12 niegrywalna. Masakryczne mikroprzycięcia i spadki FPS. I co z tego, że gra pokazuje w ULTRA 150FPS jak potrafi przyciąć co kilkanaście sekund. Po zmianie na DX11 lepiej, ale też nierewelacyjnie.

  1. Defendera włącz, lepszego i mniej przeszkadzającego antywirusa chyba nie znajdziesz.
  2. Wpisz w menu start diagnostyka pamięci, uruchom znaleziony program (4 przebiegi lub więcej).
  3. Jeżeli test pamięci nic nie wykrył spróbuj przetestować kartę graficzną np. programem OCCT (GPU Test).

A jaki zasilacz masz ?

  1. Tyle, że już wcześniej sprawdziłem, że Defender potrafi się włączyć podczas grania. Nie tylko w Forzę oczywiście tylko ogólnie co jakiś czas. Dlatego wolałem go wyłączyć, żeby nie oddziaływał bardziej na opisany problem.
  2. Test pamięci to pierwsza rzecz jaką sprawdziłem. Zarówno wbudowanym testerem w system jak i osobno Memtestem. Zostawiłem komputer na całą noc i żadnych błędów pamięci.
  3. To dziś sprawdzę

Taki mam zasilacz:
https://www.morele.net/zasilacz-be-quiet-power-zone-650w-bn210-607005/

Dodam tylko, że podobne problemy z Forzą 7 miałem na poprzednim konfigu. Podkręcony 2600k z GTX1080. Tylko w tamtym przypadku coś było ze sterownikami. Na najnowszych z serii 4xx takie krzaki się pojawiały, a kiedy wróciłem do sterów z serii 39x to grafka była wyświetlana prawidłowo. Tutaj z RTX nie mogę tego sprawdzić, bo RTXy lecą tylko i wyłącznie na serii 4xx

defender to jak najbardziej badziew i jak masz troche oleju w głowie to jest zbedny. A wracając do problemu masz zainstalowane najnowsze uefi i najnowszy chipset od amd ? Również posiadam R5 3600 i dopiero jak zaktualizowałem uefi i chipset to wszystko zaczęło działać zajefajnie :slight_smile:

Tak mam najnowszy bios i najnowsze stery.
Przed chwilą testowałem różne ustawienia gry z oblokowanym v-sync/ 60fps/synchronizacja piona włączona itd. Przy ustawieniu stałego 60FPS, benchmark wbudowany w grę działał poprawnie. Minimalne FPS 59,9 a maksymalne 60FPS. Włączyłem jakiś wyścig. Przez kilka minut stałe 60fps, bez mikroprzycięć i już się cieszyłem, że jest ok, a tu spadek nagle do 45FPS, ekran zamroził się i wywaliło grę do pulpitu. Komunikat błędu z dziennika zdarzeń:

Nazwa aplikacji powodującej błąd: ForzaMotorsport7.exe, wersja: 0.0.0.0, sygnatura czasowa: 0x5d3a447d
Nazwa modułu powodującego błąd: ForzaMotorsport7.exe, wersja: 0.0.0.0, sygnatura czasowa: 0x5d3a447d
Kod wyjątku: 0xc0000005
Przesunięcie błędu: 0x00000000011881df
Identyfikator procesu powodującego błąd: 0x468
Godzina uruchomienia aplikacji powodującej błąd: 0x01d55b28704cb7ec
Ścieżka aplikacji powodującej błąd: C:\Program Files\WindowsApps\Microsoft.ApolloBaseGame_1.174.4791.2_x64__8wekyb3d8bbwe\ForzaMotorsport7.exe
Ścieżka modułu powodującego błąd: C:\Program Files\WindowsApps\Microsoft.ApolloBaseGame_1.174.4791.2_x64__8wekyb3d8bbwe\ForzaMotorsport7.exe
Identyfikator raportu: bc58b6b6-c10c-4bda-987b-9176e69b36a0
Pełna nazwa pakietu powodującego błąd: Microsoft.ApolloBaseGame_1.174.4791.2_x64__8wekyb3d8bbwe
Identyfikator aplikacji względem pakietu powodującego błąd: forzamotorsport7

Oraz:

Wystąpił skorygowany błąd sprzętowy.

Składnik: PCI Express Endpoint
Źródło błędu: Advanced Error Reporting (PCI Express)

Główna magistrala:urządzenie:funkcja: 0x8:0x0:0x0
Pomocnicza magistrala:urządzenie:funkcja: 0x0:0x0:0x0
Nazwa głównego urządzenia:PCI\VEN_1106&DEV_3483&SUBSYS_34831106&REV_01

Nie wiem już gdzie szukać problemu i pomocy. Pomoc MS to kpina. Przeklejają frazesy typu “aktualizuj sterowniki, przeinstaluj system itp” i tyle. Gra niemało kosztowała, a więcej nerwów na niej zjadłem niż jakiejś przyjemności.

To jest jakiś żart. Nie wiadomo czy to stery od płyty, czy ta głupia gra tak robi czy system źle zarządza rdzeniami i planem zasilania. NIE WIEM !

Teraz odpaliłem grę jeszcze raz na tych samych ustawieniach i teraz mikroprzycięcia, a wcześniej było stałe 60FPS tyle, że gra się wypieprzyła. NIEWIARYGODNE !

… a weź podłącz karte u znajomych, może to wina tutaj leży.

Tylko każda inna gra działa. Od stareńkiego Stalkera Czyste Niebo, poprzez Wiedźmina 3, No Mans Sky, BF1 i World War 3. W te gry aktualnie gram i w żadnej nie ma problemów.

Sprawdź w BIOS/UEFI taktowanie pamięci.
Często domyślnie ustawia się na 2133 zamiast na 3200.

Spróbuj też wywalić GeForce expierance, czasami robi problemy.
Wyłącz tryb gry w W10.

Kilka dni testowałem i nic nie wymyśliłem. Może to wina biosu albo systemu, albo sterowników, ale nie jestem zadowolony z przesiadki na Ryzena i W10.
Kilka obserwacji z gier w które gram. Forza 7 Motosport wyrzuca losowo do pulpitu. W dzienniku zdarzeń są odnotowane dwa wpisy:

"Wystąpił skorygowany błąd sprzętowy.

Składnik: PCI Express Endpoint
Źródło błędu: Advanced Error Reporting (PCI Express)

Główna magistrala:urządzenie:funkcja: 0x7:0x0:0x1
Pomocnicza magistrala:urządzenie:funkcja: 0x0:0x0:0x0
Nazwa głównego urządzenia:PCI\VEN_10DE&DEV_10F8&SUBSYS_1E8410DE&REV_A1"

oraz:

“Nazwa aplikacji powodującej błąd: ForzaMotorsport7.exe, wersja: 0.0.0.0, sygnatura czasowa: 0x5d3a447d
Nazwa modułu powodującego błąd: ForzaMotorsport7.exe, wersja: 0.0.0.0, sygnatura czasowa: 0x5d3a447d
Kod wyjątku: 0xc0000005
Przesunięcie błędu: 0x00000000011881df
Identyfikator procesu powodującego błąd: 0x468
Godzina uruchomienia aplikacji powodującej błąd: 0x01d55b28704cb7ec
Ścieżka aplikacji powodującej błąd: C:\Program Files\WindowsApps\Microsoft.ApolloBaseGame_1.174.4791.2_x64__8wekyb3d8bbwe\ForzaMotorsport7.exe
Ścieżka modułu powodującego błąd: C:\Program Files\WindowsApps\Microsoft.ApolloBaseGame_1.174.4791.2_x64__8wekyb3d8bbwe\ForzaMotorsport7.exe
Identyfikator raportu: bc58b6b6-c10c-4bda-987b-9176e69b36a0
Pełna nazwa pakietu powodującego błąd: Microsoft.ApolloBaseGame_1.174.4791.2_x64__8wekyb3d8bbwe
Identyfikator aplikacji względem pakietu powodującego błąd: forzamotorsport7”

Gra jest zainstalowana na dysku SSD M.2 ADATA SX8200 Pro 512GB, sterowniki do grafiki/płyty próbowałem najnowsze oraz te które są na stronie producenta. Nic się nie zmienia, a na dodatek jak już gra działa to na maksymalny ustawieniach spadki FPS. Niezależnie jak ustawię v-sync. Jak włączony to z 60FPS nieraz do 40-45FPS. Jak wyłączony to ze 150FPS do 100 lub niżej i widać jak podczas gry przycina.
To samo dotyczy gry BF1. Co z tego, że pokazuje 150FPS w Ultra skoro co jakiś czas przycina się. Jest to irytujące.
Inna rzecz to procesor nie zachowuje swojej wydajności. Pomijam już, że nigdy nie dobił do maksymalnego zegara przewidzianego przez AMD czyli do 4200Mhz. Płyta na sztywno ustawia mnożnik 41, a FSB na 99,8 i mam 4091Mhz. Na ilu rdzeniach ? Nie wiadomo i tu ciekawostka. Zegar trzyma taką częstotliwość, ale z czasem wydajność spada. Przykładem jest wbudowany w CPU-Z benchmark. Jak jest świeżo włączony komputer to pokazuje w single thread wynik 501, a po kilkunastu minutach jest już tylko 465 przy tym samym ciągle zegarze !
Nie wiem już co z tym robić. Czekać na kolejny bios i liczyć, że będzie lepiej ? Na pewno liczyłem, że po przesiadce ze starego 2600k i GTX1080 będzie lepiej, a tak naprawdę nie jest. Nie cieszą mnie słupki wykresów gdzie Ryzen 5 3600 wypada lepiej w renderowaniu, skoro w tych samych grach jest po prostu gorzej.
Łudziłem się jeszcze, że może na boxowym chłodzeniu AMD, na którym robiło się wyraźnie ciepło, że może tutaj jakiś throttling się włącza, ale nie wczoraj zamontowałem wodne chłodzenie Enermaxa Liqmax II 240 i owszem temperatua proca spadła, ale problemy zostały.
Pamięci dobrze działają na profilu XMP i mają te 3200Mhz.
Geforce Experience też wyłączałem, wyłączyłem tryb grania w W10 i wszystko co zbędne z autostartu.
Innymi słowy przesiada z podkręconego 2600k/GTX1080/Win7 na Ryzen5 3600/RTX2070/W10 jest jednym wielkim rozczarowaniem. Oczywiście są gry w które aktualnie gram, które dobrze działają jak WW3, Wiedźmin 3, No Mans Sky czy stareńki Stalker Czyste Niebo, ale one też poprawnie działały na poprzednim konfigu.

A zjedź może do 2933, starsze Ryzeny tyle max miały. Nowsze powinny więcej, powinny :wink:

A próbowałem, ale na tych ręcznie ustawionych wartościach płyta nie wstaje. Albo domyślny 2666, albo profil XMP 3200.

A na 2666 jest stabilnie?

Sam system działa stabilnie, nie zawiesza się, ale problemy z grami występują tak samo na 2666 jak i na 3200. To nie jest problem pamięci.

Sam się w przeciągu ostatniego miesiąca przesiadłem z win7 i5 2500k/GTX 970/16GB DDR3 na i9 9900k/32GB DDR4 PC3200/MSI RTX 2070 Super z W10.
Jak na razie to działa świetnie, jedynie co to Forza Horizon 3 demo po kilku minutach miało efekty “specjalne” https://i.imgur.com/LwCIQMN.jpg

Twój config również powinien śmigać. Zobacz czy nie ma updejtu BIOSu do płyty głównej. spróbuj z odrobinę starszą wersją sterowników (ale nie za stare, 2070 S to nowa karta). W opcjach nvidia spróbuj poprzestawiać wszystko na wydajność, powyłączać antyaliasing etc
W sobotę/niedzielę przetestuję pełną wersję FH3 i FH Apex, może te Forzy tak trochę mają przez Microsoft Store i ich UWP

Zainstaluj sobie MSI Afterburner, ustaw wyświetlanie parametrów na ekranie podczas grania (coś jak na moim screenie wyżej). Dodaj też taktowania rdzeni. Podczas gry zobacz, czy np. przed/po mikrozacięciu boost nie leci w górę lub w dół, jakie obciążenie gpu/cpu/ramu.
Może również odpalony w tle menadżer zadań z wykresami aby zobaczyć, czy np nie ma skoków wykorzystania dysku lub? Lub np odpalenie gry w oknie a obok ■■■■■żer zadań z sortowaniem po procesie wykorzstującym CPU najbardziej, może jakiś soft na pół sekundy mocno daje do góry.

Podejrzewam, że może to być coś z ustawieniem procesora, jego trybu pracy czy boosta.
AMD wydało swój soft:
https://www.amd.com/en/technologies/ryzen-master
ale nie jestem w stanie pomóc co można by zmienić albo przetestować (nie miałem nigdy ryzena).
Może da się testowo wyłączyć boosta?

błąd 0xc0000005 jest niestety mocno ogólny, spróbuj wyłączyć DEP:

DEP or Data Execution Prevention is a Windows in-built system-level memory protection feature that protects your system from damage caused by viruses and other security threats. However, some programs are not compatible with DEP feature in Windows and cause a 0xc0000005 error. To turn DEP off,

  • Sign in to Windows as Administrator
  • Press ‘Windows+R’ and type sysdm.cpl. Hit Enter
  • Click ‘Advanced’ tab and then click the ‘Settings’ button
  • Click on Data Execution Protection tab and click ‘Turn on DEP for all programs and services except those I select’
  • Click ‘Add’ button and then browse and add all the executable (.exe) files that are causing the issue
  • Click ‘OK’
  • Restart the system and try running the programs


AMD ma też problemy z boostem i z niedawną aktualizacją obniżyli go (niektórym niedobija do deklarowanej wartości boosta). Może kolejna aktualizacja poprawi Twój problem.
Albo kolejna aktualizacja BIOSu z pewnie enigmatycznym changelogiem w stylu “improved stability”

Ten myk z wyłączeniem DEP nie działa w przypadku Forzy, bo gra jest w katalogi ukrytym WindowsApps i wszystko ma tam atrybuty ukryty i tylko do odczytu.

Zainstalowałem win7, wrzuciłem konfig BF1 z w10 i żadnych mikroprzycięć. Ten sam sprzęt, stery najnowsze, te same ustawienia i na w7 zasuwa bez najmniejszych spadków, a na w10 mikroprzycięcia.

  1. A pasek gier i reszta microsoftowych gadżetów nie przeszkadza, one czasami robią problemy?
  2. Spróbuj w panelu nvidii wymusić maksymalne zegary gpu, wybierz nazwę gry która cię interesuje, znajdź pole tryb zarządzania energią i wybierz preferuj maksymalną wydajność