Ryzen 5 3600, RTX 2070 Super i kilka błędów w grach

Sam system działa stabilnie, nie zawiesza się, ale problemy z grami występują tak samo na 2666 jak i na 3200. To nie jest problem pamięci.

Sam się w przeciągu ostatniego miesiąca przesiadłem z win7 i5 2500k/GTX 970/16GB DDR3 na i9 9900k/32GB DDR4 PC3200/MSI RTX 2070 Super z W10.
Jak na razie to działa świetnie, jedynie co to Forza Horizon 3 demo po kilku minutach miało efekty “specjalne” https://i.imgur.com/LwCIQMN.jpg

Twój config również powinien śmigać. Zobacz czy nie ma updejtu BIOSu do płyty głównej. spróbuj z odrobinę starszą wersją sterowników (ale nie za stare, 2070 S to nowa karta). W opcjach nvidia spróbuj poprzestawiać wszystko na wydajność, powyłączać antyaliasing etc
W sobotę/niedzielę przetestuję pełną wersję FH3 i FH Apex, może te Forzy tak trochę mają przez Microsoft Store i ich UWP

Zainstaluj sobie MSI Afterburner, ustaw wyświetlanie parametrów na ekranie podczas grania (coś jak na moim screenie wyżej). Dodaj też taktowania rdzeni. Podczas gry zobacz, czy np. przed/po mikrozacięciu boost nie leci w górę lub w dół, jakie obciążenie gpu/cpu/ramu.
Może również odpalony w tle menadżer zadań z wykresami aby zobaczyć, czy np nie ma skoków wykorzystania dysku lub? Lub np odpalenie gry w oknie a obok ■■■■■żer zadań z sortowaniem po procesie wykorzstującym CPU najbardziej, może jakiś soft na pół sekundy mocno daje do góry.

Podejrzewam, że może to być coś z ustawieniem procesora, jego trybu pracy czy boosta.
AMD wydało swój soft:
https://www.amd.com/en/technologies/ryzen-master
ale nie jestem w stanie pomóc co można by zmienić albo przetestować (nie miałem nigdy ryzena).
Może da się testowo wyłączyć boosta?

błąd 0xc0000005 jest niestety mocno ogólny, spróbuj wyłączyć DEP:

DEP or Data Execution Prevention is a Windows in-built system-level memory protection feature that protects your system from damage caused by viruses and other security threats. However, some programs are not compatible with DEP feature in Windows and cause a 0xc0000005 error. To turn DEP off,

  • Sign in to Windows as Administrator
  • Press ‘Windows+R’ and type sysdm.cpl. Hit Enter
  • Click ‘Advanced’ tab and then click the ‘Settings’ button
  • Click on Data Execution Protection tab and click ‘Turn on DEP for all programs and services except those I select’
  • Click ‘Add’ button and then browse and add all the executable (.exe) files that are causing the issue
  • Click ‘OK’
  • Restart the system and try running the programs


AMD ma też problemy z boostem i z niedawną aktualizacją obniżyli go (niektórym niedobija do deklarowanej wartości boosta). Może kolejna aktualizacja poprawi Twój problem.
Albo kolejna aktualizacja BIOSu z pewnie enigmatycznym changelogiem w stylu “improved stability”

Ten myk z wyłączeniem DEP nie działa w przypadku Forzy, bo gra jest w katalogi ukrytym WindowsApps i wszystko ma tam atrybuty ukryty i tylko do odczytu.

Zainstalowałem win7, wrzuciłem konfig BF1 z w10 i żadnych mikroprzycięć. Ten sam sprzęt, stery najnowsze, te same ustawienia i na w7 zasuwa bez najmniejszych spadków, a na w10 mikroprzycięcia.

  1. A pasek gier i reszta microsoftowych gadżetów nie przeszkadza, one czasami robią problemy?
  2. Spróbuj w panelu nvidii wymusić maksymalne zegary gpu, wybierz nazwę gry która cię interesuje, znajdź pole tryb zarządzania energią i wybierz preferuj maksymalną wydajność
  1. Wyłączałem i włączałem tryb gry w W10, bez różnic.
  2. Na to też wpadałem i nie nie zmienia się po ustawieniu “preferuj maksymalną wydajność”
    Wyłączałem też wbudowanego w w10 defendera, wszelkie drobiazgi z autostartu oraz czysty rozruch. Nic nie pomaga na mikroprzycięcia w BF1, a na myśl o Forzy 7 to mi zęby same zgrzytają. Co ciekawe Forza Horizon 4 działa poprawnie. No Mans Sky również, Wiedźmin 3 też.

Tylko dopytam, czy ta Forza jest instalowana przez sklep MS, czy inną metodą, jaką?

Sprawdź tryb okna pełnoekranowego (borderless window), w niektórych grach pomaga na problemy z płynnością obrazu. Możesz również przełączyć tryb synchronizacji pionowej z domyślnych ustawień np. na tryb szybki wymuszony w panelu sterownika, może być lepiej, może być gorzej, trzeba sprawdzić.

Jeżeli tylko w jednej grze masz artefakty, to może problem jest gdzieś w sterownikach lub kodzie gry i musisz poczekać na patch, ewentualnie na kolejną aktualizację sterowników NV.

Natomiast w BF1/BFV to przy wyłączonym dx12 niegrywalna. Masakryczne mikroprzycięcia i spadki FPS.

Możesz również sprawdzić, czy dysk osiąga deklarowane prędkości zapisu oraz odczytu, szwankujący nośnik mógłby powodować problemy z doczytywanie elementów gry. Jest to raczej mało prawdopodobne, ale warto sprawdzić.

Tak, tylko tak.

A już próbowałem adaptacyjny, vsync off, on, zarówno w grze jak i w panelu nvidia.
Co do dysku to jest to ADATA SX8200 Pro. Transfery ma prawidłowe

Instaluj najnowszy ( dzisiejszy) sterownik Nvidia 436.30
Walczą dalej z Forza :slightly_smiling_face:

Zasmucę Cię, ale gry ze sklepu MS mają masę bolączek i często działają niestabilnie. Dodam tylko, że takich cyrków jak Ty na FX8320 i RX 480 nie miałem, a gra chodziła ogólnie dobrze. Co do DX12 w BF 1 to mikrozacięcia są powszechnym problemem i gracze, szczególnie online wolą mniejszy FPS w DX 11 niż guano na DX12. Przy BF V dzieje się to samo. Implementacja DX12 w tych grach leży i kwiczy. Podobno jednym z rozwiązań tego problemu jest obcięcie ilości FPS np v-synciem i podniesienie rozdzielczości przy mocniejszych kartach do np 1440p. Odciąży to procesor i przyciśnie kartę co powinno zlikwidować mikrozacięcia. Ograniczyć FPS możesz też instalując MSI Afterburner. Wchodzisz do Riva Tuner Statistic Server i tam wpisujesz limit FPS. Możesz podać limit globalny lub do konkretnej aplikacji.

@silvver Trick z DEP działa tylko na aplikacjach 32 bit. Nie każdy błąd access violation 0xc0000005 musi być związany z DEP.

Co do błędów z wyświetlaniem w FH3, zajrzyj tutaj:


Możliwe, że pomogą któreś z wymienionych tam sterowników.

@anon64648577
Ok. Czyli problemy są dwa:

  • Spadki FPS - heavy stuttering
  • Wywalanie do pulpitu

W tym pierwszym przypadku faktycznie dobrym tropem jest sprawdzenie innej kompilacji Windowsa.
Prawidłową metodą diagnostyki problemu, byłoby przed uruchomieniem gry, uruchomić menadżer zadań, i upewnić się, że zarówno użycie CPU, jak i dysku oscyluje w granicach 0% lub max 3-5% z naciskiem na zero.

Windows 10 ma upierdliwy zwyczaj włączania sobie skanowania Defenderem w tle albo włączania sobie defragmentacji w tle, albo usługi svhost, którą zamkniesz po odpaleniu Monitora zasobów (z reguły jakaś localsystemnetworkrestricted).
Jeśli usługa Defendera antimalware często zabiera zasoby, zainstaluj np. 360 Total Security albo Essentials, który wyłączy Defendera.

To będzie z pierwszych podstawowych spraw dot. płynności.
Jeśli to nie pomoże, dopiszę kilka dodatkowych rozwiązań.

Min. wyłączenie patchy w inSpectre (potem restart), wyłączenie Control Flow Guard w ustawieniach Defendera (koniecznie przed instalacją innego antywirusa) wyłączenie kompresji RAMu w Powershell, i ściągnięcie Intelligent standby list cleaner.
Szczegóły na ten temat są na PCGamingWiki w artykule Microsoft Windows:

Należałoby też sprawdzić, czy problem nie jest w jakiś sposób odosobniony dla Ryzen serii 3xxx, która miała swego czasu sporo problemów wieku dziecięcego. Ostatnio na dniach wyszła w biosach płyt głównych aktualizacja AGESy w wersji ABBA, która z tego, co wiem, przynajmniej częściowo jest pokrywana aktualizacją sterowników chipsetu.

Jeśli to wszystko nie pomoże, wrzuć na YT swój własny film z gry, z zainstalowanym MSI Afterburner, który pokazuje problem. Tam w ustawieniach on-screeen-display bindujesz klawisze do pokazania OSD w trakcie gry. Potem w monitoring, zaznaczasz opcje “pokaż na OSD” wszystko, co wydaje się konieczne (zegary CPU/GPU/pamięć/temperatury/FPS/frametime/użycie CPU). Może uda się w ten sposób wykryć jakąś anomalię (jak wyżej wspomniano zresztą).


W kwestii crashy, od dawna w serii Horizon się to zdarza, więc i w Motorsport może, bo to ten sam silnik, choć zmodyfikowany.

Pierwszą solucją na ten problem, jest otworzenie notatnika, i zapisanie poniższego kodu jako plik “nazwa.bat” po wybraniu typu pliku - wszystkie pliki:

@echo off
TIMEOUT /T 70 /NOBREAK
taskkill /f /im explorer.exe

To kod, który wyłącza pulpit po 70 sekundach, więc włącz grę odpowiednio szybko. Po jej wyłączeniu nacisnąć klawisze CTRL+Shift+ESC i wyskoczy menadżer zadań, potem klikamy więcej szczegółów>Plik>Uruchom>wpisujemy tam: explorer.exe>OK i wszystko powinno wrócić do normy. Tzn. pulpit.

Przy stosowaniu skryptu, włączony tryb gry może wywoływać problemy ze sterowaniem.

Gwoli ścisłości, można jeszcze sprawdzić kompilację Windows 10 1607, która wedle kilku niezależnych źródeł potrafi sprawować się wydajnościowo najlepiej w grach, choć są to nieduże różnice.

Jest inna sprawa dot. crashy, która mnie martwi.
Podane przez Ciebie w sąsiednim wątku:
“Sterownik ekranu nvlddmkm przestał odpowiadać, ale odzyskał sprawność”
To jest błąd sterownikowy od karty. Prawdopodobnie mógł zacząć się pojawiać po zmianie karty i/lub sterowników (i widzę, że nawet znaleziono go tutaj wyżej na liście problemów Nvidii, i nie da się nawet powiedzieć na 100% czy downgrade sterowników pomoże, jeśli problem jest mocno związany z nowymi RTX.

Rozumiem, że karta nie była podkręcana, ale jeśli tak, przywróć ją do ustawień stock, fabrycznych.
W Afterburnerze nie zaszkodzi podnieść też jej testowo napięcie i ew. Power Limit (jeśli PL jest na szaro, zaktulizować bios od karty).

Kolejna rzecz która mnie martwi:
“PCI Express Endpoint”
To może być błąd od chipsetu płyty głównej.
Widzę nawet, że forum AMD jest nim zasypane. Poszukaj jakiejś sensownej solucji:

https://www.google.com/search?sxsrf=ACYBGNTl6tXGL5x1AiXRSAMlUKzkptJPLA%3A1568168953722&ei=-Vt4XeXbK4yZkwWc87Ro&q=pci+express+endpoint+%22ryzen%22&oq=pci+express+endpoint+%22ryzen%22&gs_l=psy-ab.3…33i160.79055.80195…80366…0.3…0.324.1136.0j5j0j1…0…1…gws-wiz…0i71j35i39i19j0i203j0i22i30j33i21.LhSUmiA8gNs&ved=0ahUKEwilvLzL3MfkAhWMzKQKHZw5DQ0Q4dUDCAs&uact=5

Istotne jest, aby rozróżniać różne te crashe, bo ich źródła są prawdopodobnie różne.

Ze znanych mi problemów z resetami na Ryzenie, możesz zacząć od wyłączenia profilu XMP w BIOSie.
Widzę, że był też zgłoszony problem podobnych błędów związany z dyskami NVMe Samsnuga. Akurat składa się, że posiadasz SSD NVMe.
Jak będziesz miał czas na diagnostykę, możesz postawić system na HDD bez SSD NVMe, i tam zainstalować grę, choć możliwe że pewnym kosztem stabilności/wydajności (choć przy tej ilości RAMu, i na Motorsport, może nie aż tak dużym).

Matko Boska… Ta gra ma jakieś 2 lata a oni dalej łatają sterownikami… Niewiarygodne. Swoją drogą wczoraj zainstalowałem starszą wersję systemu W10 (1803 - bo od tej wersji jest wsparcie dla RTX) i zdążyłem tylko sprawdzić BF1. No i niespodzianka - brak mikroprzycięć, żadnych spadków FPS.
Forzy 7 jeszcze nie pobrało. Inne problemy z tym posranym MS Store. Sklep sam się wyłączał podczas pobierania. Zostawiłem kompa na noc i na razie tylko Horizon 4 ściągnęła się. Zobaczę wieczorem czy przez cały dzień pobrała się Forza 7.
Dzięki za info

Dziękuję za zainteresowanie problemem i oferowaną pomoc. Na pewno sprawdzę Pana sugestie.

Olej pobieranie przez tego całego g.nianego Store’a, bo przy Twoich eksperymentach się zapobierasz na śmierć.
Skorzystaj z poradnika (wpisz w Google):
" Forza Motorsport 7 - przedstawiamy rozwiązanie problemu z pobraniem gry ze Sklepu Windows"

Dzięki temu, za każdym razem będziesz miał przenoszalny między systemami plik do instalacji w PowerShellu.

@LORDEK
Jeszcze dla BFV w DX12 jest jedno ciekawe rozwiązanie na stuttering: https://pcgamingwiki.com/wiki/Battlefield_V#Stuttering_issues

Future Frame Rendering Reverting

Poświęciłem wczorajszy wieczór na nową instalację win10 ale w starszej wersji 1803. Reszta dokładnie ta sama. Te same sterowniki do grafiki, płyty i jak na razie działa bez spadków FPS ani mikroprzycięć. Był co prawda problem z samym ściągnięciem gry - coś z tym MS Storem się pieprzyło, ale ostatecznie działa. Nie wiem jak długo, ale wyłączyłem aktualizacje.

BSODów i crashy też nie ma?

Możliwe, że gra może mieć problemy z pobieraniem aktualizacji, jeśli je wyłączyłeś.
To samo tyczy się pobierania gier w ogóle.

Póki co nie ma. Aktualizacje mam wstrzymane. Nie dało się ich wyłączyć metodami podanymi w innym wątku. Testowo spróbowałem pobrać jakąś darmową grę i poszło. Będę jeszcze testował.

PS. Jak na razie bez problemów. Sprawdzałem z wyłączonym i włączonym v-sync, zrobiłem kilka wyścigów z Forzathon i póki co nie wystąpił żaden z wcześniejszych objawów. Dodam, że wykluczam całkowicie działania programów trzecich, bo poprzedni system w wersji 1903 był również świeżo zainstalowany, bez żadnych zbędnych rzeczy, a do tego te same sterowniki do grafiki, płyty itd.

Pokusiłem się jeszcze o sprawdzenie gry w 4K. Co prawda mój monitor nie wyświetla takiej rozdzielczości, ale w grze jest opcja włączenia 4K i również 60FPS trzyma bez przycięć. Jednym słowem coś tam nie zagrało i jeśli ktoś ma podobne problemy z mikroprzycięciami czy dropami w FPS, nie tylko w Forzy, to warto spróbować reinstalki W10 w wersji 1803.