Ryzen 7 1700x czy Ryzen 7 1700?

Który z dwóch podanych w temacie procesorów wybrać. Od razu mówię, że w podkręcanie się nie bawię.
W benchmarkach 1700 wypada niewiele gorzej od 1700x. I czy wie ktoś tutaj, czy różnica jest odczuwalna przy codziennym użytkowaniu? Chodzi mi o kompilację lub granie :slight_smile:

R7 1700x nie ma chłodzenia w zestawie, więc to dodatkowy koszt, poza wyższą ceną samego procesora.

Lekkie OC do takiego poziomu zrobisz samodzielnie bez większego trudu. W grach da to pewne korzyści.

Co do chłodzenia mam sprawne i nie takie stare silentiumpc Spartan lt, który ponoć jest kompatybilny z am4 więc chyba chłodzenie odpadnie.
I nie było tak, że boxowe coolery od AMD wyły jak odrzutowce? Bo w moim starym FX tak było :smile:

Ryzen 1700x ma wyższy zegar bazowy o 400Mhz i boost o 100 Mhz wyższy. Poza tym 1700X ma coś takiego jak automatyczne podkręcanie na wyższy zegar, jeżeli temperatura na to pozwala. I jak wieść gminna niesie - to tylko bajer. 100 Mhz różnicy (3,7 do 3,8) w boost to niemal zerowa różnica, a dla tych co kręcą obie jednostki wyciągną tyle samo - ok 4,0 GHz. 100 zł różnicy, a w tańszej opcji masz w dodatku cooler i to nie jest taki sam głośny szajs jak w FX - w dodatku ładnie wygląda z tymi ledami… Co do spartana to jeżeli masz go od czasów swojego FX to będziesz musiał dokupić mocowania pod AM4. Koszt to ok 20 zł w zależności od sklepu.

A tutaj pełna lista kompatybilności:

https://www.silentiumpc.com/am4-upgrade-kit-dla-coolerow-silentiumpc/

Chyba nie będą potrzebne. Na stronie pisze właśnie, że Spartan lt nie wymaga dodatkowych zapinek.
Mi chodzi, o to czy mocno odczuję w grach lub podczas kompilacji różnice w mocy obu procesorów.

100 Mhz jak pisałem to żadna różnica, a w dodatku na 1700 możesz wymusić by tryb boost działał cały czas - wystarczy wyłączyć opcję związaną z oszczędzaniem energii w BIOS. Oba procki są identyczne. Rożnica to tylko cooler i ten tryb automatycznego podkręcania, który tak naprawdę wiele nie daje.

1 polubienie

Ok, dziękuję. Wezmę 1700 :slight_smile: miłego dnia i temat do zamknięcia

Nie odczujesz żadnej różnicy. R7 1700 podkręca się na rozsądnym napięciu do poziomu 3.7 GHz.

W grach jak to Ryzen, będzie wolniej niż 8600k, dlatego trzymanie go standardowych zegarach się nie opłaca.

Hej, nie widziałem opcji zarządzania energią w msi click bios 5 ;_; gdzie szukać?

Overclocking->CPU Features. Opcje Core C6 State i AMD Cool’n Quiet na Disable. W ten sposób procesor przestanie zmniejszać taktowania by utrzymać temperatury. Posiłkuję się przykładami z neta i doświadczeniami z moim FX gdzie te opcje wyłączały zanizanie zegarów. Być może będziesz musiał ustawić też w opcji CPU Frequency zegar z trybu boost, czyli 3700. Przydałby się ktoś, kto te procesory kręcił. JA na razie czekam na następcę R7 1700, który może się w tym roku pojawi.