Rzeczywista skuteczność wentylatorka?

Zaprzegam do roboty swego pentiuma i temperaturka siega nawet 60 stopni. Kombinuje wrzucić do obudowy dodatkowy wentylator w końcu lato idzie . Tak sie zastanawiam lepiej na tylną scianke czy boczną na przeciw wiatrkaka procesora. no za sadnicze pytanie . Jaki to moze przynieść efekt . Temp mierzona na procu zmiejszy się o 1 , 2 a moze aż 3 stopnie . Jeśli w ogóle ??? Jakie macie doswiadczenia w tym temacie . Gra wara świeczki . Jaki wentylatorek wolnoobrotowy polecacie ???

na tylną jako wydmuchujący powietrze na zewnątrz - boczny wlot musi być wolny bo stamtąd zasysa powietrze wentylator który masz na procesorze

im bardziej ciepło w budzie tym więcej - myślę , że jesli spadnie 3-5 stopni już warto montować.

a wentylator zamontuj taki : http://www.allegro.pl/item180859502_arc … db_fv.html

A jakie chłodzenie i pastę masz na procu?

Wentyl z tyłu dużo nie pomoże, przydał by się jeden z przodu, rozmiar na max jak masz miejsce na adaptery np. 120 mm to kup ~15 zł za sztukę, wentyl Fander FX-120 mm ~50 zł, lub tańsze Arctic.

Wentylator nic nie pomoże najważniejszy to solidny miedziany radiator a na nim wentylator który to powietrza ciepłe wydmuchnie z radiatora.

Tyle filozofi.

Jeśli masz jakiegoś OEM’ka bądz aluminium zapomnij o dodatkowym wentylatorze. Procek się spali a radiator nawet nie zdąży się rozgrzać

powiem tak …

jeśli dobrze jest nałożona pasta na procku to temperaturki niebędą sięgać jak u ciebie aż 60 stopni !

ostatnio podczas modernizacji komputera mojego wujka założyłem mu paste za 3 zł i boxowy wentyl i p4 presscot 2,8 ghz ma 33 stopnie idle i 38 stres !

dodam że gdy był zamontowany fabrycznie (kupił gotowy komp) to temperatura podczas normalnej pracy wynosiła 55 stopni stres 65 !

więc zacznij od nałożenia nowej pasty termoprzewodzącej na proca i odkurzenia środka

następnie zainwestuj w dwa wentyle jeden z przodu wdmuchujący powietrze i jeden z tyłu wydmuchujący powietrze

polecam zdecydowanie wentylatory arctic coling cena/ wydajnośc / głośność są nie do pobicia !!

a dodam jeszcze że mity o słabej wydajności fabrycznych colerów należy między bajki włożyć !!

jedyne co można zażucić fabrycznym colerom to głośność dość dużą …

ale w opisywanym przezemnie przypadku hałas również się obniżył bo jak temperaturka niższa to i wentyl wolniej się kręci a co za tym idzie pracuje ciszej :stuck_out_tongue:

Komputerek nówka wiec porzadeczek jest z kabelkami i zero kurzu. pasta precyzyjnie i profesjonalnie nałożona cieniutenka warstewka sliver arctic % czy cos takiego . W każdym razie niby dobra. proc na luzie ma 45-48 stopni . Ale jak mu wrzucę sporo roboty konwersji plików lub obciaze testem Everesta temperaturka siega minimum 56 stopni max 60. Wiatrak boxowy. W zasadzie na dziś nie biore do głowy bo takie temperatury to w zasadzie normalne dla tych grzejnikowych pentiumów , ale tak mnie korci jakiś wiatrak wstawić w tą tylna kratkę - pusta jest- wydatek nie duży, a na lato może by trochę pomogło. Pod stołem stoi komputerk i nogi by mi się przy okazji mniej pociły he he he :smiley:

gdyby tak było to temperaturki były by niższe ;]

■■■■■■■ wie czy by tak było według testów na bechmark. pl przy obciażeniu ten pentium 945 grzeje sie nawet ponad 60 stopni , a profesjonalnie nałożona bo jestem elektronikiem to śmaiełem użyć tego słowa choć z małym doświadczeniem w komputerkach za to z dużym w materiałach i wszelakiego rodazju pastach, a i nie pierwszy raz to robiłem.