Rzekome przegrzewanie sie gpu w laptopie

(Severus) #1

Witajcie :wink: mam problem ze swoim 3-letni lenovo g550. Mianowicie karta graficzna twierdzi, ze się przegrzewa- temp. dochodzi do 108 stopni i się wyłącza. jednak fizycznie się nie grzeje, gdyż od razu go rozkręciłem (minuta roboty) a rdzeń jest zaledwie lekko ciepły) dzieje się to tylko przy zainstalowanych sterownikach nvidia (grafika to g210m). na standardowych tych z win7 przy pracy "biurowej" około 75 stopni. win8 nie zainstalował się, bo pod koniec instalacji odcięło napięcie. czy karta pada ? ponadto po formacie nie mogę zainstalować żadnej wersji forceware, gdyż nie znaleziono odpowiedniego sprzętu. próbowałem najnowszej wersji jak i starszych. z moich ustaleń wynika, ze problem dotyczy karty graficznej. podzielcie się swoimi uwagami :slight_smile:

(JNJN) #2

Wszystko wskazuje na jej uszkodzenie - ewentualnie tylko wymiana na nową.

(Severus) #3

dało by się taniej niż za około 400zł?

ile dostane za lapka w takim stanie ?

c2d t6600 2x 2.1 ghz

3 gb ddr3

320gb

15,6"

win7 hp

wygląda jak nowy, cała reszta sprawna.

(Prastara) #4

To jest stary problem nVidii. Jakoś laptopy z Intelem nie maja takich problemów. Oczywiscie z własnego doswiadczenia mówię. Nie przejmuj sie tym. Wywal wszelkie sterowniki od nVidii, równiez w plikach ukrytych i zainstaluj standartowe VGA.Przestaw aktualizację z automatycznej na powiadamianie i przy najbliższym monicie odznacz wszystko co od nVidii pochodzi. Komputer będzie działał zupełnie normalnie, tyle, że np. HDMI będzie niedostępne. Ostatnio tak uczyniłem z moim HP i jedyny objaw to własnie brak HDMI oraz odmowa uruchomienia Adobe Premiere, ale do codziennych zajęć zupełnie wystarcza. Inne kompy z takimi objawami sprzedałem za grosze, bo wymiana grafiki to absurd. Teraz unikam nVidii jak ognia.............a Intel od 10 lat pracuje jak należy !!

(Dimatheus) #5

Severus , na forum używamy polskich znaków diakrytycznych (ą, ć, ę, ń i tak dalej). Proszę - korzystając z przycisku zmien.gif

Pozdrawiam,

Dimatheus

(Severus) #6

tak, tylko nie mam dzięki temu ani opcji regulacji jasności (bardzo wkurza) oraz nie mogę uśpić laptopa (jeszcze bardziej wkurza). nie da rady tego jakoś ogarnąć bez sterów nvidia ?

aha, nie mogę aktywować windowsa...

(Prastara) #7

Regulacja jasności oczywiście jest z klawiatury (Fn+ strzałki), do usypiania mam wszędzie dodatkowy skrót na pulpicie a w win 7 na pasku zadań, więc jeden klik wystarcza. Co do aktywacji to zupełnie nie widzę związku, zresztą u mnie przebiegła niezauważalnie. Komputer działa jak pisałem zupełnie normalnie, a dodatkową zaletą jest to, że wentylator znacznie ciszej pracuje. Pracuje tak jak powinien.

(mrFreeze) #8

Przy takich temperaturach niemożliwe żeby miały znaczenie sterowniki pierwszy raz przynajmniej o tym słyszę. Rozkręć tego laptopa wymień pastę termoprzewodzącą na GPU i zobacz czy chłodzenie dobrze przylega do GPU.

(Severus) #9

drodzy koledzy..

jestem informatykiem i pierwsze co zrobiłem to go rozkręciłem, wymieniłem pastę, sprawdziłem przyleganie do rdzenia, także to nie jest to. bez sterowników nvidia nie ma aktywnej opcji usypiania w menu wyłączania komputera. aktywacja automatyczna wywala błąd za każda próba.

z reszta jak już wspominałem ta pokazywana temperatura nie ma NIC wspólnego z rzeczywistością, gdyż od razu go rozkręciłem i dotknąłem rdzenia a rdzeń chłodny.. 3 dni badałem sprawę i na 99% dla mnie to problem z gpu. (rozkręcanie trwało 30 sekund, wiec nie zdążył się wychłodzić)