S.M.A.R.T - ile pociągnie?

Witam,

od pewnego czasu zauważyłem, że laptop działa ospale, ociężale. Byłem pewny, że to wina tego, że dawno nie dbałem o system. W połowie pomyślałem, że może coś z dyskiem i że warto go by było sprawdzić. No i odpaliłem HD Tune i przywitał mnie żółty kolor w zakładce SMART :

75811933309603268892.png

Z tego co wyczytałem to są realokowane sektory. Nie za ciekawie to brzmi, ale jako że średnio ogarniam temat z dyskami - wrzuciłem screena. Moje pytanie brzmi - czy można na tym jeszcze ciągnąć, czy warto by się rozglądać za nowym twardzielem i ile można na takim czymś pociągnąć. Żadnych ważnych danych zgromadzonych nie mam, od tego jest mój zewnętrzny twardziel oraz HDD w stacjonarce.

Pozdrawiam!

Zacytuję kolegę Ciuci bo zadawałem to samo pytanie

Monitoruj dysk od czasu do czasu.Jeżeli w HDtune parametr C5 wartość DATA będzie większa od zera,znaczy to że kolejne bad sektory się szykują.Jeżeli nie będzie się zwiększała sektory zostały relokowane i zastąpione z zapasowymi. Głębsza analiza to MHDD i sprawdzenie powierzchni dysku.W linku masz opisane czasy sektorów i interpretacja błędów. http://www.nirvanowiec.republika.pl/MHDD.html

Pokaż skan powierzchni z MHDD.Dyski Fujitsu czasem maja dziwne odczyty smart.Dlatego przydało by sie go ocenić innym lepszym narzędziem poza systemem operacyjnym.Jesli wierzyć temu co pokazuje HDtune dysk jest praktycznie do wymiany.