S.M.A.R.T używany dysk, pomoc w wyborze

Witam Wszystkich! Proszę o pomoc w sprawie odczytu i wyboru(jednego z dwóch) dysków.

Obydwa dyski to Seagate 120GB ST3120026A - używane, kupione od znajomego.

Jeden dysk wg s.m.a.r.t’a ma mniejszy przebieg, ale posiada 1 bad sektor (realokowany) ten dysk męczyłem MHDD - zerowanie a następnie remap.

HDTune po skanowaniu nie wykrył bada. Jedyna wzmianka znajduje się w smart. Czy to może oznaczać że dysk się kończy? Czy może jeden bad nie gra roli? (w nawiasie - dysk produkowany w Chinach)

Drugi dysk nie ma badów, jednak ma nieco większy przebieg i troszkę głośniej pracuje. Wyraźniej słychać prace (dysk produkowany na Tajwanie).

Który z dysków polecacie? czy lepiej zaryzykować i wziąć “młodszy” z badem czy lepiej wziąć większy przebieg i bez bada?

No i teraz wniosek:

China ma nieco wiecej szybkich bloków, mniejszy przebieg, ale również bad’a.

Czy warto ryzykować, czy lepiej wziąć trochę starszy, troszkę wolniejszy jednak taki który ma mniej błędów i i brak bad’a?

Czy może jest mozliwość zmiany firmware i czy taka operacja może w czymś pomóc? Gdzie znaleźć firmware (program producenta pokazuje “not suported”)? Jak ugryźć wgrywanie firmwareu’u?

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Pozdrawiam!

P.S. oryginalna wiadomość znajduje się pod adresem: http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=6192330#6192330 - przepraszam, że podaję link do innej strony jednak nie mam gdzie wrzucić screenów a tam już jest gotowy wątek, zobrazowany jednak bez konkretnych odpowiedzi.

zastanawiająca jest wydajność tego drugiego dysku przy skanowaniu z funkcją remap (średni odczyt niski) weź tego z wyższym transferem i cichszy. realokowany sektor nie zawsze oznacza prawdziwego bada.

Piszesz, że nie zawsze, ale czy istnieje ryzyko, że zaczną się pojawiać nowe błędy?

zawsze jest takie ryzyko, zwłaszcza gdy posiada się kiepski zasilacz, jaki masz ??

.

Dysk “pójdzie” do brata Nie wiem jaki tam jest zasilacz, ale zobaczę co mam i spróbuję wsadzić najlepszy. Czy zasilacz ma dużo wspólnego z dyskiem? Wahania napięcia źle wpływają na pracę dysku, czy chodzi tu o możliwość padu zasiłki? Jakich zasilaczy unikać? napewno made in noname ;), Codegen, Megabajt, Tracer ?

temat wielokrotnie poruszany, tak ma wpływ na żywotność dysku i innych komponentów, wpisz na google czarna lista zasilaczy :P.

Piszesz żebym wziął szybszy dysk z badem. A czy nie uważasz jak kolega tzok który odpisał na elektrodzie, że to nieodpowiedni wybór, bo ten nowszy szybszy ma więcej błędów odczytu i wieksze ECC?

Jakie jest Twoje zdanie?

Pozdrawiam