S.M.A.R.T używany dysk, pomoc w wyborze


(Oreu) #1

Witam Wszystkich! Proszę o pomoc w sprawie odczytu i wyboru(jednego z dwóch) dysków.

Obydwa dyski to Seagate 120GB ST3120026A - używane, kupione od znajomego.

Jeden dysk wg s.m.a.r.t'a ma mniejszy przebieg, ale posiada 1 bad sektor (realokowany) ten dysk męczyłem MHDD - zerowanie a następnie remap.

HDTune po skanowaniu nie wykrył bada. Jedyna wzmianka znajduje się w smart. Czy to może oznaczać że dysk się kończy? Czy może jeden bad nie gra roli? (w nawiasie - dysk produkowany w Chinach)

Drugi dysk nie ma badów, jednak ma nieco większy przebieg i troszkę głośniej pracuje. Wyraźniej słychać prace (dysk produkowany na Tajwanie).

Który z dysków polecacie? czy lepiej zaryzykować i wziąć "młodszy" z badem czy lepiej wziąć większy przebieg i bez bada?

No i teraz wniosek:

China ma nieco wiecej szybkich bloków, mniejszy przebieg, ale również bad'a.

Czy warto ryzykować, czy lepiej wziąć trochę starszy, troszkę wolniejszy jednak taki który ma mniej błędów i i brak bad'a?

Czy może jest mozliwość zmiany firmware i czy taka operacja może w czymś pomóc? Gdzie znaleźć firmware (program producenta pokazuje "not suported")? Jak ugryźć wgrywanie firmwareu'u?

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Pozdrawiam!

P.S. oryginalna wiadomość znajduje się pod adresem: http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=6192330#6192330 - przepraszam, że podaję link do innej strony jednak nie mam gdzie wrzucić screenów a tam już jest gotowy wątek, zobrazowany jednak bez konkretnych odpowiedzi.


(Technik Elektro) #2

zastanawiająca jest wydajność tego drugiego dysku przy skanowaniu z funkcją remap (średni odczyt niski) weź tego z wyższym transferem i cichszy. realokowany sektor nie zawsze oznacza prawdziwego bada.


(Oreu) #3

Piszesz, że nie zawsze, ale czy istnieje ryzyko, że zaczną się pojawiać nowe błędy?


(Technik Elektro) #4

zawsze jest takie ryzyko, zwłaszcza gdy posiada się kiepski zasilacz, jaki masz ??


(Oreu) #5

.

Dysk "pójdzie" do brata Nie wiem jaki tam jest zasilacz, ale zobaczę co mam i spróbuję wsadzić najlepszy. Czy zasilacz ma dużo wspólnego z dyskiem? Wahania napięcia źle wpływają na pracę dysku, czy chodzi tu o możliwość padu zasiłki? Jakich zasilaczy unikać? napewno made in noname :wink:, Codegen, Megabajt, Tracer ?


(Technik Elektro) #6

temat wielokrotnie poruszany, tak ma wpływ na żywotność dysku i innych komponentów, wpisz na google czarna lista zasilaczy :P.


(Oreu) #7

Piszesz żebym wziął szybszy dysk z badem. A czy nie uważasz jak kolega tzok który odpisał na elektrodzie, że to nieodpowiedni wybór, bo ten nowszy szybszy ma więcej błędów odczytu i wieksze ECC?

Jakie jest Twoje zdanie?

Pozdrawiam