S2kCtrl - czy to bezpieczne?

Dzisiaj wpadł mi w ręce owy programik:

:arrow: http://www.stargaz0r.nm.ru/

Ustawiłem, jak opisane jest tu:

:arrow: http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic … 902#120902

I temperatura spadła o 6 stopni. Moje pytanie jest takie, czy można uszkodzić tym programem procesor? Lepiej, żeby się wiecej grzał, ale dać mu wolną rękę, czy też taki programik przyda się i prockowi nic nie będzie…

I cóż to za funkcje halt , które zostają wyłączone… Zauważyłem, że gdy program jest włączony - w okolicy procesora coś jakby piszczy (czasami jest taki posłuch w słuchawkach - to podobnie zachowuje się procesor)…

Proszę o opinie.

http://www.dzikie.net/index.php?art=ocg … =4&cpage=1

Czytałem wypowiedzi na pewnym niemieckim forum (http://www.silenthardware.de/forum/lofi … 41-50.html) i oprócz jednego przypadku gdy komuś przy tym komp sie zawieszał, to jest to program bardzo polecany. Przetestowało go tam wiele osób i nadal go używają.

A co do tych pisków, to u każdego tam występują.

Cóż ja w dziedzinie OC oraz takiego “programowego” chlodzenia jestem nastawiony na nie.

Procek został tak a nie inaczej wyprodukowany, do takich a nie innych celów.

Ingerowanie w jego właściwość poprzez podkrecanie itp. Moim skromnym zdaniem może zpowodować szybszą wksploatacje a w rezultacie krótszą żywotność

Ale ja np. nie podkręcam procesora, bo jestem dokładnie tego samego zdania co Ty. Chodzi mi o temperaturę, która znacznie spadła…

Sprawa ma się tak. Popytałem w specjalistycznych miejscach. Ten dźwięk wydzielają cewki obok gniazda procesora (grube zwoje nawinięte na rdzeniu ferrytowym) z powodu niskiego zaciągu prądu. Rozwiązanie jest banalne i bezpieczne. Należy owe cewki zalać lakierem do paznokci (oczywiście komputer wyłączony) - to usztywni konstrukcję.

Ten program nie szkodzi procesorowi. Jedyny minus, że działa tylko w stanie spoczynku komputera lub jego normalnej pracy (w sensie internet, muzyka i te sprawy). Czasami mogą wystąpić zacinki przy słuchaniu mp3. Gdy procesor potraktujemy mocniej - 100% normalnego ciepła sie wydzieli, niezależnie od działania programu.

Program pełni fukncje C’n’Q która zaleca AMD, i nawet ja wspiera (sam ją wymyśilił i opatentował) więc jest bezpieczne (rozsądnie użyte).

McDracullo masz jakieś bliższe informacje, linki…

Powiem Ci tylko, że ja korzystam z RightMark CPU Clock Utility i jest bardzo dobry. Temperatura procka spada gdy tylko nie korzystam z kompa (około 24 stopni na BOXowym coolerze!). Mam 64 bitowego atka.

Jak uruchomisz szukajkę forumową to zapewne znajdziesz z dwa tematy w których na ten temat wiele napisano. Testowaliśmy ten programik i powiem ze używałem go dość długo. Z rezultatami oczywiście.

A bo ja głupi wpisywałem S2kCtrl zamiast S2kControl

Czemu przestałeś?

W/g mnie takie programy spełniają wtedy swoje zadanie gdy obniżają temperaturę w całym zakresie obciążenia CPU - bo jaki ma sens praca tego programu gdy z 40 stopni CPU obniży mi na 35.

Obecnie zamiast 35 stopni na procku (taką często miałęm) mam temperature 2 stopnie wyższą niż temperatura otoczenia (25 stopni). Efekty więc są. :slight_smile:

Wracając do ustawień, to optimum jest to 64/64?

Co to w ogóle są za jednostki… Wyżej jest już na czerwono… :hmmm:

Ale to nie ma znaczenia dla pracy CPU - zawsze możesz mieć na CPU 40 stopni - ważne są temperatury powyżej 60 stopni.

Ale jest to równoznaczne z tym że w wyższych temperaturach też temp. troche spadnie, i że mogę go wyżej kręcić. :slight_smile:

Nie testowałem,ale ze słów squeeta wynika że pod obciążeniem program nie działa.

Ja też nie testowałem, a moje słowa to jedynie przytoczenie opinii z wyników google… Ale z chęcią potestuję i zobaczę, jak to działa.

Jeśli musi wykorzystać 100% procka to program go automatycznie przyspiesza - jednak 100% wykorzystanie procesora ma miejsce tylko wtedy, gdy konwertowany jest film, muzyka, rozpakowywane/pakowane archiwum, renderowanie grafiki. Ale tu chodzi raczej o zjadanie prądu, a temperatura to tylko pozytywne “zjawisko uboczne”, bo moge spowlonić wiatrak :wink: - komputer chodzi więc ciszej.

Program wyłącza nieużywane bloki procesora, a co za tym idzie - nie pracują one bez potrzeby i temperatura maleje. Ale jeśli procesor pracuje na 100%… Nie znam architektury procesora na tyle, żeby stwierdzić, czy 100% użycie CPU = 100% wszystkich bloków…

A jak inaczej? Po więc pakowali by tyle bloków, jeśli procki nie wykorzystywałyby tego?