Sagemcom F@st 2704 WDS lub AP

Razem z neostradą zaproponowali mi router Sagemcom F@st 2704 za 49zł. Sam mam już Linksysa WAG320N, ale postanowiłem kupić tego złoma Sagema, tak na czarną godzinę gdyby Linksys się popsuł.

Po głębszych przemyśleniach zorientowałem się jednak, że piętro niżej mam n-boxa, który bardzo “lubi” być wpiętym do neta i daje to sporo korzyści. Do tej pory nie inwestowałem w żaden sprzęt ani tym bardziej nie prowadziłem kabli, bo uznałem, że nie ma takiej potrzeby. Jednak teraz, gdy już mam tego złomka od Orange, można byłoby go wykorzystać. Czytałem trochę o tym, że jest takie coś jak WDS, czyli, że urządzenie może łapać internet, dawać go po kablu i na dodatek rozsyłać dalej, zwiększając zasięg. Mi zależy przede wszystkim na funkcjonalności AP, czyli na tych dwóch pierwszych punktach, ale gdyby dało radę i zasięg zwiększyć gorzej by nie było. Z tego co wiem, linsys WDS nie obsługuje, ale hostem może być. Zostaje tylko kwestia, jak ustawić Sagema. Tu macie instrukcję od niego:

http://www.sendspace.pl/file/fc653a51405381e9ab9b2eb

strona 148 coś o tym mówi, tyle, że nie mogę załapać. A interfejs to chyba google tłumacz tłumaczył.

Z poszukiwań Google takie rzeczy na przykład:

http://www.wififorum.pl/topic/32768-net … figuracja/ tyle że nic z tego nie rozumiem, niby gościowi się to udało, ale nie wiem jak tego dokonać.

Nie wiem co z tym zrobić, pomóżcie…

EDIT. Link zmieniony.

blazej.30 , sugeruję żebyś linka z Chomika zmienił na jakiegoś innego.

Podłączasz Linksysa do linii, konfigurujesz WiFi, na Sagemie aktywujesz WDS, podajesz adres MAC AP i/lub ESSID sieci bezprzewodowej, konfigurujesz zabezpieczenia nowej sieci na Sagemie, niektóre routery z WDS oferują niestety tylko szyfrowanie WEP, nie wiem jak jest akurat z Linksysami, ale jeśli będzie taka możliwość, wybierz szyfrowanie WPA2 i algorytm AES.

Robiłem tak, najpierw wyłączyłem zabezpieczenia sieci na obu routerach, potem dałem IP Linksysowi 192.168.1.1 a Sagemowi 192.168.1.2. Linksys zaczyna nadawać przez DHCP od 192.168.1.100, a Sagem ma DHCP wyłączone. W Sagemie ustawiam “mostek zamknięty bezprzewodowy”, wpisuję MAC linksysya, maska podsieci też jest na obydwu 255.255.255.0. Nie mam pojęcia co jeszcze zrobić. Próbowałem po tych wszystkich ustawieniach wyłączać i włączać routery, ale lamka od Wi-fi na obu tylko świeci, nie mruga, więc nic się nie dzieje…

Daj zrzuty ekranu z Sagema z ustawień WDS.