Samba - jak zamontować udział przez fstab

Witam, dwie sprawy.

  1. Sytuacja wygląda tak, że mam dysk sieciowy (WD My Book Live 1TB) i chcę by system przez /etc/fstab montował go przy starcie systemu.

Teraz montuję go jako root z polecenia

Działa, udział się montuje poprawnie (polecenie nie jest idealne, bo modyfikowałem je już sporo razy - ma to związek z drugą kwestią).

Wpis w /etc/fstab to

Nie działa. I jaka przyczyna? Modyfikowałem to już na różne sposoby z/i bez opcji, tworzyłem użytkownika i hasło (na dysku sieciowym) dodając stosowne opcje do /etc/fstab, również w postaci “//192.168.0.90/Public” nic. Brak rezultatów. Jakieś pomysły?

  1. Udział montuje się (via “mount” a nie fstab) ale jedynie z prawami do odczytu. Gdy natomiast przez menadżer plików wejdę w widok udziałów sieciowych i dotrę do plików to mogę je kasować, zmieniać nazwy dodawać itp. W udziałach zamontowanych mam jedynie prawa do odczytu.

System Arch 32bit.

Przejrzyj:

https://wiki.archlinux.org/index.php/Sa … tc.2Ffstab

Może gdzieś popełniasz po prostu błąd.

Dodałem automatyczne montowanie przez systemd. Obecny wygląd fstab to

Działa.

Wrzuciłem ‘rw’ gdyż problem nr 2 nie został naprawiony (“rw” też tego nie zrobiło). Dalej mam jedynie możliwość odczytu. Ten udział jest publiczny i każdy powinien mieć możliwość go modyfikować. Stworzyłem drugi - zabezpieczony hasłem, mimo poprawnego logowania i dostępu do plików również nie mogę ich modyfikować. Przypominam, że przez otoczenie sieciowe mogę robić wszystko.

Edit

Problem rozwiązany, trzeba było dodać dodatkowe wpisy uprawnień. Także całość tak wygląda