Samba udostepnianie z haslem i bez

Witam,

 

chcę skonfigurować sambę tak by nie które foldery były dostępne tylko przez login i hasło, a nie które bez żadnego hasła i loginu udostępnione tylko do odczytu.

 

Po dodaniu użytkownika, tracę możliwość przeglądania zasobów bez hasła. Po samym kliknięciu na niego wola o login i hasło.

 

system to Debian 7.8

A jak dodajesz użytkowanika do samby ?

Krzysiek_PL_, Na forum piszemy w języku polskim. Używamy “ś, ć, ź, ż, ą, ę, etc.”, oraz znaków interpunkcyjnych, proszę użyć przycisku  EDYTUJ  i dokonać zalecanych poprawek, w przeciwnym wypadku temat wyląduje w śmietniku.

madoch ,

użytkowników dodaje tak:

smbpasswd -a użytkownik

Po tej komendzie gdy wejdę w sieć i kliknę dwa razy na serwer od razu wyskakuje okienko o podanie hasła i loginu

 

A ja mam kilka rzeczy do udostępnienia

 

/smb/videos -> chcę tryb tylko do odczytu dla wszystkich bez loginu

/smb/music -> chcę tryb tylko do odczytu dla wszystkich bez loginu

/smb/documents -> chcę mieć to dostępne tylko przez login i hasło dla konkretnego usera

/smb/photo -> chcę mieć to dostępne tylko przez login i hasło dla konkretnego usera\

 

drobok , przepraszam za kłopot. Już poprawione.

Zobacz polecenie “smbpasswd -a -n username”.

 

-n set no password.

 

 

W sekcji dla danego zasobu użyj “valid user = username” wówczas zażąda loginu i hasła.

Do /etc/samba/smb.conf 

 

dodałem: security = user i map to guest = bad user

 

Na razie stworzyłem użytkownika test z hasłem. Zresetowałem sambę i po wejściu w sieć i kliknięciu na serwer chcę hasło i login. Ja chcę ustawić login i hasło nie na cały serwer, a na dane zasoby np. photo

 

Aaaaa po wpisaniu mojego loginu i hasła wyskakuje komunikat, że serwer jest niedostępny :/ 

 

 

 

____EDIT:

 

Zrobiłem inaczej, więc w /etc/samba/smb.conf zrobiłem security = share i osiągnąłem zamierzony efekt :slight_smile:

Pytania nie było :stuck_out_tongue: