Samoczynne odcinanie zasilania w komputerze

Dostałem za free starszy sprzęcik który chciałbym postawić na nogi i sprezentować przyjaciółce na mikołajki (jej jest JESZCZE STARSZY więc PLZ - nie mówcie że to crap - ja to wiem :wink: ).

W/w komputerem jest:

Gigabyte GA K8 NE

AMD Athlon 64 2800+ 1,6GHz

2x 512 MB RAM Kingstone

HDD 160GB SATA

Radeon X600 128 MB

zasilacz Logic ATX 350W o parametrach:

+3,3V__+5V___+12V____-5V_____-12V____+5VSB

28A___35A____16A____0,3A____0,8A____2A

Komputer nigdy nie był podkręcany itd.

Sprawa ma się tak że przy mocniejszym korzystaniu z komputera zostaje momentalnie odcięte zasilanie (np. mam podłączony napęd DVD i podczas intensywnego kręcenia płyty siada napięcie, lub włożyłem 8GB pendriva i rozpoczynam instalację Office z niego - siada napięcie). Komputer przedtem działał bez problemu pierwszym właścicielom a pozbyli się go właśnie ze względu na te wady. Mimo tych problemów udało mi się zainstalować Windowsa XP na nim, wszystkie SP do niego, programy itd, i komputer potrafił działać bezawaryjnie przez dobre 4 godziny, ale wystarczy zwiększenie wymagań względem mocy i już siada. Kartę graficzną włożyłem nową bo stara była uszkodzona przez właściciela (a dokładniej chłodzenie - kupił wiatraczek do chłodzenia pasywnego i z 3 kabelków (czarny, czerwony, żółty odciął żółty, a czarny i czerwony związał z analogicznymi kolorami chłodzenia procesora i powodowało to notoryczne spięcia i wyłączanie zasilania - po rozwiązaniu tego problemu i instalacji nowej karty komputer działa DUŻO lepiej ale wciąż ścina mi napięcie w w/w przeze mnie sytuacjach). Chłodzenie teraz działa normalnie, wszystkie temperatury są w normie. Bezpiecznik w zasilaczu nie jest spalony, części są przeczyszczone.

Mam w domu inny zasilacz z mojego starego komputera, niestety różni się napięciami

+3,3V__+5V___+12V____-5V_____-12V____+5VSB

28A____28A___19A____brak____0,8A_____2A

i z tym zasilaczem komputer włącza się na kilka sekund ale zanim pojawi się cokolwiek na ekranie to napięcie jest odcinane (sam zasilacz jest 100% sprawny-sprawdzałem na innym kompie).

I tu się pojawia moje pytanie - czy ten mój drugi zasilacz ruszy na tym kompie? A jeżeli nie to czy ktoś ma pomysł co się tu dzieje i jak sprawdzić czego wina to może być.

Czyli na początek trzeba obejrzeć stan płyty głównej - szczególnie kondensatory elektrolityczne, temperatury wszystkiego , zrobić porządną konserwację kompa - bo to może być też problem jakiegoś podzespołu - wcale nie musi to być zasilacz.

Później trzeba dobry zasilacz z 350/400 W z mocną linią + 5 V np Fortron FSP400-60PFN lub podobny i metoda prób i błędów.

Ekhm… dobra a kondensatory elektrolityczne to są gdzie? Bo co nie co się znam ale elektronika nie jest moją super mocną stroną tak między bogiem a prawdą.

Pharun , ten procek AMD Athlon 64 2800+ ma taktowanie 1.8 GHz chyba że jest spowolniony w biosie

Nie, 100% ma taktowanie 1.6GHz - miałem przedtem taki sam model ale 3000+ i to właśnie one były taktowane na standardzie na 1.8 :slight_smile: tego jestem pewien :slight_smile:

A leniwy Jesteś, że szkoda pisać :

Wrzuć do googli i czytaj:

kondensatory elektrolityczne na płycie głównej

Ok, sprawdziłem wszystkie kondensatory elektrolityczne i wszystkie są ok - żadnych napuchniętych, rozlanych, przekrzywionych itd. Sama płyta główna jest w naprawdę dobrym stanie - tak samo reszta kompa. Zgaduje że nie ma możliwości żeby ten mój stary zasilacz z 28A na +5V ruszył z tym sprzętem? Ma ktoś jeszcze jakieś pomysły na sprawdzenie w domowych warunkach co to może być? Naprawdę mi na tym bardzo zależy a nie mogę znikąd zdobyć zasilacza z 35A na +5V tak żeby tylko pożyczyć i przetestować czy to tego kwestia.

Dodane 06.12.2010 (Pn) 0:43

Chciałem tylko powiedzieć że po zakupie nowego zasilacza wszystko działa pięknie :slight_smile: dziękuję za pomoc i zaangażowanie!