Samoczynne restarty komputera po zwiększeniu pamięci RAM

Posiadam kość pamięci GoodRAM DDR 256 MB PC2700 PN: GR333D64/256,

płyta główna Asus P4S8X-X (obsługuje do 3 GB RAMu: PC2700 do 2 kości, PC2100/1600 do 3),

… nio i postanowiłem zwiększyć ilość RAMu do 512 MB. Na aukcjach internetowych znalazłem identyczną kość - dokładnie taką samą:

Najpierw wymieniłem “starą” na “nową”, aby sprawdzić czy działa poprawnie - okazało się, że wszystko oki. System działa stabilnie - jak dotychczas, więc zamontowałem dwie - na początku jakby wszystko w porządku, łącznie z niewielkim wzrostem szybkości działania systemu, ale po ok. 5 - 10 minutach pojawia się samoczynny restart komputera.

System uruchamia się ponownie, ponieważ nie był zamknięty poprawnie, więc skanowanie dysku w poszukiwaniu błędów…

Info o błędach:

System uruchamia się, i po chwili znowu restart i znowu skanowanie…

Info o błędach:

Znowu system się uruchamia, i kolejny restart, kolejne skanowanie, ale w końcu już bez info o błędach…

Moją kość, jak i też ostatnio zakupioną sprawdzałem, każdą z osobna, programem Memtest86 3.4a. Wynik testów poprawny: ‘Pass complete, no errors’.

Ten sam test dla pamięci zamontowanych razem - zwraca już jakieś 2 błędy.

System > Zaawansowane > Wydajność > Zaawansowane > Pamięć wirtualna

obecnie zakliknięta opcja “Rozmiar kontrolowany przez system” - czyli dla 256 MB (zalecane / aktualnie przydzielone) 382 MB, a dla 512 MB 768 MB

Dodatkowo jeszcze podczas tej całej “zabawy” z menu start (Internet) zniknęła mi domyślna ikona Firefoxa, a z pulpitu domyślna ikona Konfiguracji Bluetooth - Trust (nawet po ponownej instalacji sofware’u bluetooth’a) - zostały takie proste - systemowe…

Nio i na koniec pytanie - jak to wszystko naprawić… - albo pewnie szukać nowej pamięci - najlepiej 512 MB w jednej kości…?

![-o<

spróbuj zresetować BIOS, ale wątpię że to coś da, moduły nie chcę współpracować…

RAM to loteria, nigdy nie można powiedzieć że moduły będą współpracować ze sobą na 100% (ostatnio był temat, nie chciały współpracować pamięci dedykowane do Dual Channel :lol: a np mojemu koledze podłączyłem 3 różne kości DDR1 (kongstone, goodram, no-name) i odziwo wszystko działa jak należy :lol: )