Samoczynne restarty komputera w wymagających grach

Witam Was serdecznie,
odkąd wróciłem do Wiedźmina 3 borykam się z problemem - w ciągu trzech, ciągłych godzin gry komputer wyłączył się w sposób jakby odcięto mu zasilanie (nie było żadnego laga czy coś) i po sekundzie uruchomił ponownie. Powtórzyło się to trzy razy, stąd założenie tego tematu. Mam podkręcony procesor i5-4690k na 4.5ghz przy 1.27V w trybie offset od ok. 3 lat, 1.5 roczną kartę graficzną Palit GTX 1070 SJS na 2063 realnego taktowania rdzenia i 4400mhz pamięci w grach. Przez około rok używałem podkręconych pamięci Crucial Ballistix Sport 2x8gb 1600mhz CL9 na 2400mhz cl10 1.76V. Przewiduję, że to pamięci, ponieważ przy OC występowało to znacznie częściej. Z drugiej strony znajomy, który ma taki sam zestaw oprócz grafiki (970tka) wymieniał swojego CoolerMastera G550M z powodu restarów, niestety nie pamiętam szczegółów, jak to u niego wyglądało.

Będę wdzięczny za pomoc, sam nie wiem jak rozpoznać usterkę, ponieważ dziennik zdarzeń windowsa nie informuje o żadnym błędzie a o uruchomieniu komputera bez czystego zamknięcia. Najgorszej by było, jakby się okazało że to procesor lub płyta główna padła od OC ramu, jeśli jest to możliwe oczywiście…

A ja stawiam na zasilacz. Przy wadliwych RAMach byłby BSOD. Zresztą przetestuj pamięć MemTest86 albo MemTest64 a jak będą dobre to podmień zasilacz.

1 polubienie

Miałeś rację, na 99.9% zasilacz. Przed chwilą wyjąłem kartę graficzną i na zintegrowanej z domyślnymi ustawieniami biosu zrobiłem test power supply w occt. 10 minut bez problemu, to samo z linx’em, czyli procesor nie był problemem.

Teraz zostało jedynie poszukiwanie nowego modelu chociażby na czas reklamacji CoolerMastera, więc jeśli masz jakieś propozycje z minimum 5 letnią gwarancją (nauczyłem się po dzisiaj) to będę wdzięczny.

Wszystko zależy od tego czy:

  • planujesz w przyszłości rozbudową
  • cenisz sobie ciszę czyli zapas mocy aby wentylator nie wchodził na wysokie obroty (albo w ogóle się nie
    uruchamiał przy niskim poborze mocy)
  • chcesz mieć porządek z kablami w obudowie czyli modularny
  • energooszczędny czyli odpowiednia klasa “Plus” (za tańszy zapłacisz wyższymi rachunkami za prąd)
  • jakim budżetem się dysponuje

Nie chciałbym wydawać więcej niż 300zł do tego zestawu, jakaś rozbudowa na pewno będzie, ale nowsze grafiki Nvidii będą miały podobny pobór mocy. Z kultury pracy obecnego byłem bardzo zadowolony, miło by było jakby był modularny.

No to może coś takiego :