Samoczynne uszkodzenie zdjęć na HDD


(Lukasik15) #1

Witam.

Od kilku dni borykam się z problemem uszkodzonych zdjęć. Przy próbie otwarcia (po kilku tygodniach) zdjęć, które żona przygotowała do wywołania, okazało się, że cały folder jest uszkodzony. Żadne zdjęcie nie chce się otworzyć. Próbowałem wielu programów do naprawy (np Stellax Phoenix JPEG Repair, JPEG Repairer, coś z Ashampoo itp … ), jednak nic nie pomogło. Przy porównaniu plików w HEX, żaden bit się nie zgadza, dosłownie całe zdjęcie od nagłówka do końca ma zupełnie inne wartości. W załączniku dodaję jedno ze zdjęć które było w osobnym folderze i jeszcze działa, oraz to samo uszkodzone zdjęcie. Dodam, że w folderze ze zdjęciami pojawiły się pliki README (.txt, .jpeg, .html). 

 

Jest jakakolwiek szansa że uda się odzyskać te zdjęcia?

Nie były one ani modyfikowane, ani przenoszone z innej lokalizacji, wcześniej otwierały się bez żadnych problemów.

 

Pozdrawiam.

 

 

 

Załącznik:

przyklad.rar


(Veers) #2

 

Na podstawie powyższego opisu, śmiem twierdzić że pliki zostały zaszyfrowane na skutek infekcji komputera. W związku z tym, proponuję założyć temat w dziale Bezpieczeństwo, stosując się do zaleceń zawartych w przypiętym temacie “Skan obowiązkowy”

 

Na pytanie o szansę - można jedynie odpowiedzieć: zawsze jakaś jest.


(betmariss) #3

Jeśli to pod Windows 7, możesz sprawdzić, czy są poprzednie wersje klikając PPM na zdjęcie, następnie wybrać z menu: Właściwości i zakładka Poprzednie wersje. Oczywiście to tylko w przypadku regularnego tworzenia punktów przywracania partycji, na której są te zdjęcia.

Warto regularnie tworzyć kopie zapasowe albo synchronizować folder z jakąś chmurą.


(Mark7) #4

A sprawdź jeszcze inne pliki np. docx , xlsx itp czy się otwierają. Jeśli nie to masz ransomware na kompie.