Samoczynne włączenie się laptopa Asus Zenbook UM425

Cześć,
Co może być powodem samoczynnego włączenia się laptopa?
Wgrywałem już na czysto system i nadal jest ten sam problem.
Zauważyłem, że myszka potrafi wybudzić system z trybu uśpienia, jednak teraz laptop się włącza nawet jeśli jest wyłączony.
Kilka razy zdarzyło mi się, aby przez noc niemal całkowicie się rozładował.

Pacjent to Asus Zenbook UM425, na elektrodzie nie chcą pomóc( ͡° ʖ̯ ͡°)

Wspomniany wątek na elektrodzie, tyle że temat dotyczył czegoś innego oraz konwersacja z użytkownikiem tego samego modelu na pepper:

Na pewno nie jest to hibernacja?

1 polubienie

Może sterowniki portów USB źle działają i robią automatyczne wybudzanie / wznowienie.

1 polubienie

Nie, specjalnie go wyłączam aby nie było tego problemu. Mysz mam podpiętą pod hub USB, ale teraz nawet odłączam to urządzenie przed wyłączeniem. Chyba tylko WiFi zostaje do sprawdzenia. Sprawdzę jutro w dzienniku czy znów się uruchamiał w trakcie nocy :wink:
Wcześniej przez szyfrowanie Bitlocker potrafił się wybudzić z trybu uśpienia w losowym momencie (zazwyczaj w nocy) 2 razy w ciągu tygodnia zdarzyło mi się, że rano miał niemal rozładowaną baterię, spadła z poziomu ~80%.
Nawet jeśli korzystałem z urządzenia, raz mi się wyłączył.

@blumberplumber @krystian3w Dzisiaj problem ten nie dał o sobie znać, ale np. wczoraj wyglądało to tak.


Poza tym, jeśli chcę wprowadzić jakieś zmiany to wyświetla mi się kilka kont i nie bardzo wiem jak mam to autoryzować. Mam ustawione odblokowanie urządzenia poprzez PIN, Hasharmonogram%20zada%C5%84%2C%20kilka%20kont ła od konta MS również nie działa.

Wszystkie drivery sprzętowe zainstalowane, bios aktualny? Bez tych podstawowych rzeczy, nie ma co na razie grzebać w systemie, chyba tylko po to by narobić sobie więcej problemów.

2 polubienia

Spróbuj wyłączyć hibernację poleceniem:

powercfg h off

Wklepaj to do wiersza poleceń albo do powershella. Muszą być uruchomione jako administrator

1 polubienie

Nie hibernacja jest tu problem lecz jakieś urządzenie które powoduje wybudzenie laptopa. Sprawdź stan konfiguracji systemu korzystające z tego poradnika.

2 polubienia

Tak, wszystko zainstalowane ale zauważyłem że jeden sterownik od ekranu wywoływał natychmiastowe zawieszenie komputera.
Poza tym przy instalacji sterownika od AMD czasami coś było nie tak.
Koniec, końców po powrocie do domu jeszcze raz wgrane wszystko na czysto i zaktualizuje tylko sterownik od procesora/karty graficznej bez wgrywania innych programów.
Teraz jeszcze pojawił się problem z procesem logonUI.exe, a więc jest tego zbyt dużo aby wszystko ogarnąć.


Bios aktualny, wersja 309. Nie nadpisał się po wgraniu systemu.

Losowe błędy różnych programów sugerują jakiś problem z pamięcią ram albo dyskiem ssd. Świeży system i znowu błędy? Dlatego przetestuj pamięć ram programem Memtest, dwa pełne cykle powinny tu wystarczyć. Z dyskami zobaczymy co da się zrobić po teść pamięci.

1 polubienie

Dzięki za sugestię.
Zrobiłem dwa testy z poziomu narzędzia Diagnostyka pamięci systemu Windows. Po zakończeniu pierwszego z nich wyskoczył bluescreen z nieoczekiwanym zamknięciem systemu.
Po drugim teście narzędzie nie znalazło problemów.
Zaraz sprawdzę tym programem MemTest86.

Ok, zrobiłem 2 testy programem Memtest 86. Narzędzie to wykryło żadnych błędów z pamięcią RAM.
Poniżej ss z testu.

Naprawdę nikogo to nie zastanowiło? :joy:

1 polubienie

@pocolog Mógłbyś napisać co masz na myśli?
@gepardmak Skoro RAM jest ok, to może coś nie tak z dyskiem?

Pewnie mu chodzi o jakieś uszkodzenia Windows 10 trudne do naprawy przez:

DISM /Online /Cleanup-Image /CheckHealth
SFC /scannow

Po części może umierający dysk psuje system i ten nie nadąża robić napraw.

1 polubienie

Pamięć wykluczona, na 99% raczej nie ona powoduje problemy. Ale zrób jeszcze tak. Wejdź do bios i przykróć fabryczne ustawienia Load Setup Defaults albo Factory Defaults. Teraz trzeba by zdiagnozować dysk. Odpal na laptopie program HD Tune w najnowszej wersji i wrzuć na forum screen z zakładki Health tego programu. Może dysk się przegrzewa albo firmware skopany.

1 polubienie

Poniżej zdjęcie z wiersza poleceń. Dodam, że laptop ma raptem dwa tygodnie, więc raczej nie jest umierający.

Zresetowałem BIOS do ustawień fabrycznych, program HD Tune nie pokazuje żadnych informacji w zakładce Health. Poniżej ss z Cristal Disk Info.


Edit:
HD Tune również nie wykrył żadnych błędów.

u mnie na samoczynne włączanie się komputera pomogło to:

1 polubienie

Nie mam takiej opcji do zmiany.


Temat jest o samoczynnym włączaniu urządzenia, jednak teraz jest więcej problemów z systemem.
Co jakiś czas laptop potrafi się po prostu wyłaczyć wyświetlając bluescreen z błędem, czasami nie działa logowanie przez Windows Hello. Tuż po zakupie nie było tych problemów, pojawiły się dopiero po resecie systemu.
Zastanawiam się czy sterowniki od AMD nie wywołują tych problemów. Jeszcze w sieci znalazłem informację o wadliwej aktualizacji Windows Update, „Advanced Micro Devices, Inc. - Display - 26.20.14044.300”

Edit:
@Bradlee @blumberplumber @gepardmak
Ok, wgrałem system na czysto. Póki co nie zauważyłem żadnych problemów z restartem,
procesem logonUI.exe.
Da się coś zrobić, tak aby mieć możliwość wyboru pobrania wybranych aktualizacji.
Być może jedna z nich powodowała te problemy, więc znowu nie chciałbym
jej instalować :slight_smile:
Aktualizować sterowniki od AMD? Procesor to AMD Ryzen 4500U.

Skoro wgrałeś system i nie ma żadnych problemów, to wstrzymaj się na razie z aktualizacjami.

Nie wiem czy masz Windows 10 Pro czy Home. Na Pro możesz więcej, na Home zdaje się, że maksymalnie na 1 miesiąc.

Ale jest prosta sztuczka: wchodzisz w ustawienia sieci i zaznaczasz swoje połączenie internetowe (te, które zwykle używasz) jako „POŁĄCZENIE TARYFOWE”.

Wtedy Windows nie będzie ściągać i instalować ŻADNYCH aktualizacji, za wyjątkiem KRYTYCZNYCH dla bezpieczeństwa.

Być może później pojawi się rozwiązanie Twojego problemu na stronie Microsoftu albo producenta laptopa lub ludzie coś wymyślą.

Wtedy odznaczysz połączenie jako nie taryfowe i wszystko będzie się normalnie aktualizować automatycznie.

pozdrawiam
witkacz

3 polubienia