Samoczynne włączenie się laptopa Asus Zenbook UM425

Ok, ledwie minęło kilka godzin i tym razem laptop nie chcę się włączyć po uśpieniu, ale tylko wtedy gdy był „uspany” dłuższy czas, tj. 1h>.
Po prostu nie ma możliwości zalogowania się :confused: Zostaje jedynie reboot poprzez przytrzymanie włącznika.
Jeśli sam zamknę pokrywę i później chcę odblokować urządzenie, problemu nie ma.

Być może, powtarzam: być może Asus namieszał coś w planie zasilania laptopa.
Miałem kiedyś lata świetlne temu lapka od Asusa z Turionem x2, który źle działał na fabrycznym planie zasilania asusowym.
Problem znikał po jego zmianie na dowolny inny, wbudowany w Windows.

Spróbuj zmienić plan zasilania z domyślnego od Asusa na „zrównoważony” z Windows.

1 polubienie

Zaktualizowanie sterownika od AMD nie pomogło, ale również nie przeszkodziło.
Sprawdzę to, póki co korzystam tylko i wyłącznie z hibernacji :slight_smile:
Można wprowadzić urządzenie w tryb uśpienia, ale tylko na kilka minut, bo później już nie ma możliwości zalogowania się.

Edit:
@witkacz Ok, zmieniłem profil na „zrównoważony”.
Nadal urządzenie nie chce się wybudzić z trybu uśpienia, a więc chodzi o coś innego.

No to klops, bracie :neutral_face:
Kończą mi się pomału pomysły.

Logujesz się może do systemu przez Windows Hello, przez rozpoznawanie twarzy, przez mowę albo odciskiem palca?

Można spróbować ustawić „klasyczne” hasło wpisywane z klawiatury, jakby co.
Albo na próbę zrezygnować z hasła (na czas testu tylko) i niech system od razu odpala pulpit ?

1 polubienie

Wgrałeś system, czyli zrobiłeś nowy z pendrive i wywaliłeś wszystkie partycje, czy tylko przywróciłeś system?

Ja zawsze robię tak.

Pendrive z najnowszą instalką systemu, pobraną z M$.
Odpalenie z pena, wywalenie wszystkich partycji, instalacja systemu.
Nie podłączam do netu, jak powie, że kontynuować z ograniczonymi funkcjami, to fajnie, na tym etapie, konto w M$ mi niepotrzebne.
Po uruchomieniu systemu, wszystkie, aktualizacje, restarty, aktualizacje. Aż wszystko zejdzie.
Potem strona AMD, auto wykrywanie i wrzuca najnowsze sterowniki do płyty, GPU I CPU.
Potem szybko rzut oka po restarcie na aktualizacje z M$, jak coś próbuje podmienić na starszą wersję, to blokada za pomocą narzędzia, do ukrywania aktualizacji, bo ten kretyn potrafi tak zaktualizować, że wrzuci tylko część plików a już np. utility nie, więc się to wywala potem.
Na końcu rzut okiem w menadżera urządzeń, podejrzenie ukrytych, czy czegoś nie brakuje, jak jest ok. to restart i programy.

Zwykle jest ok. Jak się dopuści do mieszania starych sterowników i narzędzi z nowymi z M$ kłopoty są bardzo często. Do tego stopnia, że to się zapętla.

typowe błędy tego GPU, to bywa, że się wywala podczas przegladania filmów w YT i apce netflix.
Pomaga wtedy zmiana ustawień akceleracji w przeglądarce na inny tryb, np. wymuszenie DX12.

1 polubienie

Jako podstawową formę zabezpieczenia używam Windows Hello, drugą jest PIN.
Ten problem nie jest aż tak uciążliwy, dlatego że zawsze można skorzystać z hibernacji :slight_smile:
Poza tym to może być jakiś problem Asusa. Poniżej inny użytkownik również na to narzeka + te zawiasy :confused:

Wgrywałem tylko system za każdym razem czyszcząc wszystkie dane, narzędzie Windows pobierało aktualną wersję systemu. Nie instalowałem niczego z pendrive.
Przez jakiś czas obserwowałem jak urządzenie działa na niemalże czystym oprogramowaniu.
Później dograłem sterowniki od AMD i tyle. Podobno te od Intela mogą coś namieszać, więc póki co ich nie ruszałem.
Swoją drogą dziwne jest to, że w programie MyAsus normalnie można sprawdzić aktualizację dla podzespołów, ale te funkcje są dostępne dla wyższych modeli…
Dziwna polityka firmy, sterowniki to nie jest jakaś wartość dodana.

Jakiego programu używasz do tego celu, tj. aby ominąć niektóre aktualizacje?

Edit: Nadal system wykrywa jakieś problemy z zużyciem energii.
Zmieniłem jedynie to ustawienie w połączeniu sieciowym, ale nadal to nic nie dało.


Odznaczyłem również opcję wybudzania urządzenie za pomocą myszki, ale mimo to nadal da się wybudzić urządzenie myszką.

Pełny raport poniżej:

Możesz spróbować odinstalować program do zarządzania energią od Asusa „Asus Power Management utility” czy jak to ustrojstwo się obecnie tam nazywa.

W razie czego Windows przejmie zarządzanie energią. Nie powinno to stanowić problemu a możliwe, że windowsowy sterownik jest lepszy lub pozbawiony tegoż problemu.

1 polubienie

link

1 polubienie

Niestety nie mam takiego programu, od Asusa jest tylko aplikacja MyAsus.

Dzięki, ukryłem tą jedną aktualizację, a resztę zainstalowałem.
Przy okazji, korzystacie może z jakiegoś programu do aktualizacji sterowników czy szukasz je ręcznie?
Co sądzicie o oprogramowaniu Intel® Driver & Support Assistant?
W sieci znalazłem różne opinie, jednak większość była pozytywna.

Macie jakieś rady odnośnie tych błędów/ostrzeżeń z raportu?

Ręczna aktualizacja sterowników zawsze najlepsza bo przynajmniej wiesz co się dzieje, a nigdy nie masz pewności co taki program nawgrywa.

1 polubienie

Wszystko zależy od sprzętu, sytuacji i programu. Generalnie jeśli chodzi o wszelakie kombajny typu sami ci zaktualizujemy wszystkie sterowniki na uber-mega-nowe a najlepiej to kup jeszcze premium, to jestem na nie.
Natomiast: Jeśli masz kartę, płytę, CPU, AMD, to ich program do aktualizacji działa bardzo sprawnie, i polecam.

W przypadku intela ten ich soft wykrywa i podaje do aktualizacji sterowniki, które często nie działają z danym sprzętem. Całkiem często jest zmodyfikowany jakiś soft i wymaga sterowników producenta komputera, przynajmniej w laptopach tak się często dzieje.

Huawei ma fantastyczny soft do aktualizacji sterowników, BIOSu i programów, i działa on poprawnie i co najlepsze, jak wpakujemy sobie nowszy sterownik, sami, ze strony producenta, to apka Huaweia nie pyszczy, że jest zły. Niestety działa wyłącznie z ich laptopami, a szkoda.

1 polubienie

Tak też myślałem, nigdy nie korzystałem z programów pobierających sterowniki. Jednak myślał, że pojawiło się jakieś sensowne rozwiązanie, no ale nic :slight_smile:

Od AMD mam tylko procesor i kartę graficzną, zaktualizowałem je do stabilnej wersji, bo na tej opcjonalnej pojawiały się jakieś problemy.

Dzięki za ostrzeżenie, od Intela zainstalowałem tylko program do optymalizacji dysku, bo w moim przepadku jest to Intel 660p.

W Asusie również można aktualizować sterowniki z poziomu ich softu, no ale mój model nie jest tym objęty.
Moim zdaniem to chore, przecież to jest podstawowa rzecz do prawidłowego działania sprzętu, a nie jakaś wartość dodana…
Np w przypadku karty sieciowej, zwracać uwagę tylko na tą 2 pozycję czy wszystkie?
Sterowniki od załóżmy Windows Hello powinny znajdować się w Windows Update, czy również trzeba sprawdzać ręcznie?


O co chodzi z tym sterownikiem od dysku, co innego widać z poziomu menedżera urządzeń w porównaniu do programu Intela.

Eh, problemów ciąg dalszy.
Tym razem proces VMI Provider Host zużywa kilkanaście procent CPU w IDLE… Wówczas zużycie energii wynosi 21W zamiast 4/5W.
Czasami pojawia się również proces Microsoft Office click to run (SxS) i zużywa nawet 40% CPU.
Nie mam pojęcia co to jest, przywróciłem system do poprzedniego stanu, ale po jednym dniu problem wrócił…

Edit:
Zgodnie z tym poradnikiem [Solved] WMI Provider Host: High CPU Usage on Windows 10 | Quickly & Easily! - Driver Easy sprawdziłem podgląd zdarzeń, a tam :confused:


To ten proces, jak mogę sprawdzić co to za aplikacja i w jaki sposób ją odinstalować?

Zrestartuj usługę albo pozwól jej się wybujać do końca. To może być po jakiejś aktualizacji.

1 polubienie

Tyle, że nic się nie instaluje w tle.
Nie wiem dlaczego, ale nie mam pozycji Windows Management Instrumentation w okienku Usług.

Po restarcie przez jakiś czas było ok, ale po jakiejś chwili problem znów dał o sobie znać.
Mogę sprawdzić tylko przez pogląd zdarzeń i mimo restartu znowu coś jest nie tak. Laptop grzeje się do 70*C mimo otwartych kilku kart w Edge, zaś wydajność baterii drastycznie spada.

Zastanawiam się czy oddać go na gwarancję czy w tym przypadku lepiej skorzystać z rękojmi.
Wcześniej miałem jeszcze inne problemy z tym urządzeniem, czasami po uśpieniu laptop nie wybudzał się, innym razem nie działał ekran logowania Windows Hello, problemy z szyfrowaniem Bitlocker. W skrócie, było tego dużo, a więc moim zdaniem musi być coś nie tak z urządzeniem.
Do tego dochodzi jeszcze zbyt duży pobór energii w IDLE.

Czy notebook włącza się po podniesieniu klapy (po zamknięciu systemu)?
Jeśli tak, jest to normalne.

Tak, ale co jest normalne? Zużycie procesora przez wyżej opisywany proces?
Zamykając klapę laptop przechodzi w tryb uśpienia, zaś naciskając przycisk zasilania hibernuje się.
Dlatego że wcześniej po uśpieniu przez dłuższy czas czasami się nie wybudzał, tj. okienko z Windows Hello się zawieszało i nie było możliwości zalogowania się do systemu.

W aplecie Panelu Sterowania → Opcje zasilania możesz wybrać dowolną akcję.

Spróbuj też zainstalować najnowsze lub starsze sterowniki grafiki.

Pozdrawiam

1 polubienie

Pobierałeś sterowniki z oficjalnej strony wsparcia producenta?
https://www.asus.com/pl/support/Download-Center/

Możesz skontaktować się z ich pomocą techniczną: Oficjalne Wsparcie | ASUS Polska
+48) 22 571 80 40 (od poniedziałku do piątku: 8:30 – 17:00)

1 polubienie

@krzysztoft1 Wiem, ale tylko te ustawienia wchodzą w grę ze względu na problem z wybudzeniem z trybu uśpienia
@ThetaETX Tak, sterowniki są aktualne.
Te od AMD na początku powodowały jakieś problemy, ale po resecie systemu wszystko było ok.
Moim zdaniem to kwestia hardware, stąd zastanawiam się czy lepiej skorzystać z rękojmi zamiast gwarancji. Zależy mi na wymianie urządzenia na nowe, aby mieć pewność że wszystko będzie ok :slight_smile: