Samoczynne wychodzenie z uśpienia

Witam. Od dłuższego czasu borykam się z pewnym problemem podczas usypiania mojego komputera. Dodam tylko, że opisywany przeze mnie problem nie jest częsty (2-5 w miesiącu) ale w godzinach nocnych potrafi irytować. Wracając do tematu czasami zdarza się, że po kilku minutach po uśpieniu komputera on samoczynnie wstaje. Nie jest to kilka sekund, tylko czasami nawet 5 minut gdzie np. wieczorem czy w nocy potrafię go uśpić, położyć się, wyłączyć inny sprzęt, zgasić światło i ogólnie zasypiać gdy nagle słyszę jak komputer samoczynnie się włącza. W opcjach zasilania myszki mam wyłączoną opcję możliwości wybudzenia komputera więc to na pewno nie jest jej wina i po prawdzie nie mam pomysłu co może być powodem takiego stanu rzeczy. Zazwyczaj dzieje się to wieczorem po dłuższej pracy przy komputerze (zazwyczaj usypianie trwa wtedy dłużej), nie zdarzyło mi się jeszcze aby po krótkiej pracy występował taki objaw. Czasami, ale to bardzo rzadko zdarza się, że zamiast normalnie się uruchomić (oczywiście przy niekontrolowanym wyjściu z uśpienia) maszyna łapie tzw. bootloop’a i cały czas włącza się i wyłącza nie reagując na żadne komendy jak przycisk power, reset, klawiaturę, pomaga tylko odłączenie od zasilania. Czym może być to spowodowane i jak ewentualnie można na to zaradzić?

Windows Update włącza komputer o 3 w nocy. U mnie tak właśnie było. Równo 3 w nocy i komputer wstawał i tak pracował do rana aż go nie wyłączyłem. 

Polecam na noc stosować hibernację zamiast uśpienia. Jest ona bardziej niezawodna. 

 

Być może masz włączoną opcję Wake-Up-On-LAN. Twój router, telewizor, telefon, laptop może budzić twój komputer wysyłając jakiekolwiek polecenie poprzez sieć. Komputer wtedy może się obudzić. Polecam sprawdzić czy ta opcja jest włączona w BIOSie i albo ją wyłączyć albo wejść w menadżer urządzeń i zakładce zasilania karty sieciowej zaznaczyć opcję pozwalającą obudzić komputer tylko z pakietu magic. 

 

Sprawdź co masz uruchomione, być może jakiś program budzi twój komputer np: program do synchronizacji plików lub kopii zapasowej. 

Wolę jednak uśpienie, gdyż jest szybsze :smiley:

 

Co do aktualizacji to mam je zmienione na godzinę 20.

 

Wake On LAN owszem mam włączone, gdyż korzystałem z tej funkcji jeszcze do nie dawna, ale po zmianie ROM’u w telefonie jakoś nie mam czasu zainstalować aplikacji do obsługi. Nie wydaje mi się aby WOL był tutaj winowajcą gdyż nie dzieje się to ciągle i tylko krótki okres po uśpieniu.

 

Szczerze nie przypominam sobie abym używał jakiegoś programu do synchronizacji (Dropbox, Dysk Google, czy OneDrive też raczej tego nie powodują) czy kopii (które mam domyślnie wyłączone nawet).

 

Ja rozumiem gdyby to jakiś program np. budził komputer, ale czemu w takim wypadku czasami łapie bootloop’y?

WOL może być winowajcą jeżeli skonfigurowany jest tak by budzić zawsze, gdy pojawi się jakiekolwiek połączenie z komputerem. 

Normalnie powinien budzić komputer, gdy wykryty zostanie pakiet magic. Sprawdź to ustawienie.