Samoczynne wyłączanie komputera przy próbie wydruku skanu dokumentu o wysokiej rozdzielczości

Chciałbym prosić o poradę w związku z problemem na jaki ostatnio natrafiłem przy użytkowaniu komputera stacjonarnego z systemem Windows XP. Otóż dysponuję kilkoma plikami w formacie GIF, których rozmiar pojedynczego z nich sięga 20 MB a przykładowa rozdzielczość to 4962×7014. O ile z otwarciem pliku nie ma problemu, o tyle wydanie polecania drukowania skutkuje natychmiastowym wyłączeniem komputera bez żadnego komunikatu. Efekt jest taki jak po odłączeniu zasilania. Podejrzewam, że chodzi tu o jakiś system zabezpieczenia, który chronić ma sprzęt przed uszkodzeniem.
Czy w świetle przedstawionych faktów mogę liczyć na zdiagnozowanie przyczyn zjawiska? Czy wina leży w niedostatecznej mocy zasilacza? Czy remedium mogłoby być zainstalowanie innej karty graficznej zamiast tej wbudowanej w płycie głównej?

Parametry sprzętowe:
— płyta główna: ASUSTek PSB-VM SE
— pamięć operacyjna: 4GB
— procesor: Intel Core 2 Quad Q6700
— zasilacz: FEEL II-350 ATX
— karta grafiki zintegrowana z płytą główną (Intel G965 Express Chipset Family 256 MB)
— dwie nagrywarki DVD marki LG
— kontroler USB 2.0
— kontroler USB 3.0

Takie objawy daje zbyt słaby zasilacz, gdy CPU wchodzi na pełne obroty. Mam (chyba) ten sam zasilacz w połączeniu z mocno podkręconym Q6600 - komp wyłącza się w momencie, gdy zasilacz ciągnie więcej niż 250W (sprawdzałem miernikiem). Zacząłbym od zmiany zasilacza.

Dziękuję za wskazówkę! Czy w związku z tym byłoby możliwe oszacowanie jaką mocą zasilacza musialbym dysponować, aby wyeliminować problem?

W drugim kompie używam 520-tki i tam procek kręcił się do jeszcze wyższych wartości bez żadnych objawów ubocznych. Myślę, że markowa 450-tka (o sprawności 80%) to rozsądne minimum.

Czy zasilacz CORSAIR VS Series 450W 80PLUS ATX White Certified PSU (EU) cp-9020170-eu byłby dobrym wyborem w takim przypadku?

Będzie dobry, chociaż w podobnej cenie jest SilentiumPC 500W Vero L2 Bronze. Gdybym miał brać, to właśnie ten.

A jak z temperaturami procesora? Może po prostu się przegrzewa? Efekt ten sam :slight_smile:

A jakie atuty przemawiają na korzyścć tego modelu w porównaniu z tym, o którym ja wspomniałem?

Certyfikat “Bronze” (lepsza sprawność) oraz polskie pochodzenie (przynajmniej firmy) :slight_smile:

Zasilacz od SPC, który ma takie parametry jak Corsair, można już kupić za ok. 129 PLN:
https://www.x-kom.pl/comparison/364861,432377,421617