Samoczynne wyłączanie się laptopa

Dobra, to uderzę do sprzedawcy na wymianę baterii. Szkoda że nie mogą mi dać 5 baterii i oddałbym im 4 :smiley:

Jak to nie? Kup 5 baterii i 4 zwróć w ciągu 14 dni bez podania przyczyny :wink:

Aż taki zamożny nie jestem by od tak dać 1250 zł :smiley:

Dzwoniłem i jutro dadzą kuriera do mnie

Tak, na bank, bo ta bateria występowała w 2 modelach laptopa Dell tj 7537 i 7737. Teraz zacznie się celowanie która chwyci normalnie

z baterią nie ale z wyłączaniem laptopa TAK

Dziś przysłali mi kolejną baterię i tak się zastanawiam czy powód wyłączania laptopa może się brać z innej pojemności ogniw?
Stara bateria ma 58wh gdzie ogniwo ma 3900mAh, a obecna bateria w laptopie ma 56wh gdzie ogniwo ma 3800mAh.

Czy to może mieć wpływ na to?

Zrzut%20ekranu%20(87)
po 2 sekundach laptop się wyłączył
Laptop był ciągle podpięty do zasilania, a kontrolka informująca czy bateria jest ładowania, świeciła się

Po pierwsze świadczy to o tym, że bateria nie jest wprost zamiennikiem oryginalnej…
I teraz to wróżenie z fusów, czy jest kompatybilna do twojego modelu.
Komunikat “nie ma baterii” wyraźnie mówi, że system jej prawidłowo nie odczytuje, więc raczej normalne, że nie prawidłowo działa.
Miałeś sprawdzić w logach w dzienniku zdarzeń, może jest jakiś komunikat sprzętowy o błędzie.
Poza tym warto byłoby sprawdzić w programie HWInfo, jaki jest opis starej baterii a jaki nowej.
Może będzie coś więcej o baterii i konflikcie również w msinfo32 w sterownikach systemowych.

Czekaj czekaj, ten brak baterii jest po ok 10 minutach po pełnym naładowaniu i ciągłym podpięciu pod zasilacz. Potem zmienia się w brak baterii na kilka sekund a potem 0% i wyłącza laptopa.

Co do dziennika zdarzeń jakich zdarzeń szukać? Tego tam jest masa i kwestia bym odfiltrował te zbędne.

Jak ci się wyłączy lapek - to najpierw zobacz w “Widoki niestandardowe” w zdarzenia administracyjne na czerwono są krytyczne.
Możesz potem sprawdzić w zdarzenia sprzętowe.
W zdarzeniach administracyjnych powinien pokazać się komunikat o nieprawidłowym wyłączeniu systemu.
Może będzie podana przyczyna.
Trzeba kogoś, kto dobrze zna dziennik, bo jest możliwość filtracji po odpowiednim ustawieniu wyników dotyczących zdarzeń wyłączenia systemu.
Sprawdź w ogóle, czy ta nowa bateria ma takie samo napięcie, ale chyba aż takich cudów to ci nie posłali.
Poza tym napewno sprawdzałeś wszystkie wskazówki z tego wsparcia Dell?
Na przykład jak bateria wygląda w Biosie i tym podobne…
https://www.dell.com/support/kbdoc/pl-pl/000124397/spos%C3%B3b-sprawdzania-stanu-akumulatora-stan-on-notebook-firmy-dell

A stara bateria coś trzyma?

Godzinę potrzyma, a co?

To ewidentnie wina epromu w zamiennikach.
Patrzyłeś takie?

Śmiem wątpić czy to oryginał, bo nie wygląda jak oryginał oraz oryginał kosztuje 445 zł na stronie dell.

Jakby kosztowało 425, spoko mogę uwierzyć w taką cenę ale nie o połowę tańszą.

Zaraz się zabieram za wskazówki które dał kolega wyżej.

w msinfo32 sterownik ACPI jest w stanie OK
informacje o nowej baterii zamieszczam poniżej
bateria bateria%202

oraz stara bateria

stara%20bateria
stara%20bateria%202

co do podglądu zdarzeń czekam, aż bateria się naładuje i wyłączy system.

wskazówki sprawdziłem wszystkie, a nawet na chama zainstalowałem dell power manager i na nowej jak i starej baterii, program nie mógł się skomunikować z baterią.

Jak widać w programie to baterie mają inne napięcia różniące się aż o 2V. Tak jak w przypadku nowej trzyma się w granicy 14.8V tak stara mocno przekroczyła tę barierę dobijając do 16.4V. Dodam, że obie były podłączone do ładowarki.

Laptopa mi wyłączyło i podsyłam xml z ostatnich 20 minut lub może trochę krócej
podgląd zdarzeń.zip (2,2 KB)

wystąpiło jedno krytyczne zdarzenie




Sam kiedyś miałem z Della kilkanaście baterii do pewnego modelu, które dostałem w ramach gwarancji, były nieco inne niż fabryczne, i poszły za pół ceny na aukcje. Trudno powiedzieć jak jest z tym, tak czy inaczej jest inna niż te z GC i może będzie git. Może regenerowana, albo podróbka, ale często chińskie podróbki są lepiej dopracowane niż krajowe.

Na bateriach są podane napięcia.
Są takie same?
Bo dziwnie wysokie na tej starej baterii, skoro niby 14.8V to prawidłowe - takie podają w zamiennikach.
Poza tym, obie pracowały na zasilaniu lapka a ta oryginalna jest w stanie rozładowywania(?).
Sprawdź jeszcze jak jest widziana w Biosie ta nowa.
Może telefon do wsparcia Della co do zamiennika baterii pomógłby ci rozwiazać sprawę zwłaszcza, że w Polsce nie są dostępne oryginalne w ich dystrybucji (takie coś jest na ich stronie).

Na obu bateriach jest podane 14.8V.
Tak patrzę to tę starą musiałem nie podpiąć do ładowania albo dałem stare zdjęcie.
Gdy tą nową podładowałem do 92% to też mi pokazało 16V.

W biosie sprawdzę jak są widziane baterie oraz podeślę jeszcze raz zdjęcia baterii w tym samym stanie naładowania.

A więc tak, niżej daję zdjęcie 95% baterii tam było 92 na starej ale to nie ma wielkich różnic. Myślę, że im bardziej naładowane ogniwo tym ma większe napięcie, choć może się mylę bo specem od elektroniki nie jestem.
bateria

Co do telefonu już znalazłem i będę dzwonił w poniedziałek. Ciekawe czy mi odpowiedzą zważywszy, że gwarancja mi już dawno minęła. Mogą powiedzieć, że “gwarancji nie ma i Panu nie pomożemy”.

W biosie obie baterie widzi i mam napisane, że bateria pracuje prawidłowo.

Aktualizowałeś może sterowniki za pomocą programu Driver Booster?

Tak, wszystko mam aktualne

Skoro na starej lapek pracuje poprawnie, to raczej sterowniki można wykluczyć jak przyczynę.
Sprawdzałem teraz jak jest u mnie w lapku, bateria ma 11.1V a w HWinfo pokazuje 12.1 więc nie ma co się też czepiać napięcia.
Wszystko wskazuje więc na to, że chyba różnie z tymi zamiennikami jest.
Może jakby trafić na zamiennik akurat Sanyo, bo są takie w sieci…to by ruszyła.
Zupełnie ciekawa sytuacja.
Mnie interesuje, czemu akurat do twojego modelu lapka, nie ma programu od producenta tego do zarządzania baterią.
Wygląda jakby zastosowali inne rozwiązanie, więc akurat może oryginalna ma jakieś dodatkowe zabezpieczenie a zamiennik nie.
Jednak to by się kupy nie trzymało, skoro rozprowadzają te zamienniki również do twojego modelu i nie ma tragedii, z tego co ci odpowiadali.