Samoczynny reset BIOS-u, czy to możliwe?

Witam! Dzisiaj mój sprzęt mnie zaskoczył, napiszę może od początku, żeby była jasność.

Jakiś czas temu miałem poważny problem, mianowicie z niewiadomych przyczyn wentylator na procesorze nieustannie działał na najwyższych obrotach, huk był straszny, a praca z komputerem praktycznie niemożliwa. Dzwoniłem po serwisach, pytałem na forach, jednak nikt nie potrafił mi wyjaśnić co mogło być przyczyną tej nagłej zmiany, i jak miałbym to rozwiązać. Ale w końcu udało mi się ustawić w BIOS-ie, po wcześniejszej jego aktualizacji, nie wiem jak to się nazywa, ale znajduje się to w zakładce chyba POWER -> Hardware Monitor, i tam coś było związane z PWM.

Jednak nie o tym mowa, włączam dzisiaj komputer i ogromny huk, znów wentylator szalał, wchodzę do BIOS-u i widzę że ustawienia są inne, czyli domyślne. Poznałem po tym, że wyłączałem bootowanie z dyskietki, i zmieniałem kolejność, tzn. najpierw dysk twardy później CDROM.

I stąd moje pytanie, czy jest możliwe aby BIOS sam powrócił do domyślnych ustawień? Bo wykluczone jest że ktoś mógł to zmienić.

Pozdrawiam

Może bateria na płycie głównej się wyczerpała i przez to nie trzyma zapisanych ustawień?

Możliwe, jednak nie wiem czy to będzie tym spowodowane, komputer mam stosunkowo nowy, ma niecałe 2 lata, jeżeli się nie mylę to bateria jest doładowywana podczas gdy komputer jest uruchomiony, a jest bardzo często i bardzo długo, codziennie po kilkanaście godzin.

Z tego co się orientuję to bateria się nie doładowuje,wymień na nową koszt kilka złotych.

Mylisz się. Bateria nie jest doładowywana. To nie jest akumulator, lecz zwykła 3-voltowa bateryjka.

Czy zegar i data również się resetują ? Jeżeli tak, to jest to na pewno wina rozładowanej baterii na płycie głównej.

Czyli jednak się myliłem :wink:

Zegar i data są dobre, nic się nie zmieniło…

Tak, czy inaczej wymień bateryjkę.

Dokładnie ok. 5 zł. u zegarmistrza :wink:

Cóż, problem pojawił się jak narazie tylko raz, ale jeśli się to powtórzy to z pewnością wymienię :wink:

ja miałem coś podobnego , ale z podkręceniem procesora …w biosie został podkręcony …core 2 duo E4300 …z 1,8 na 2,4 i po kilku dniach powrócił do 1,8 …