Samodzielna edycja firmware a prawo


(Jan Szatan) #1

Witam! Jak się ma samodzielna edycja firmware do telefonów względem polskiego prawa? Czy to jest legalne i nie narusza żadnych licencji i innych dupereli? Z góry dzięki za odpowiedź.


(system) #2

każdy firmware jest chroniony prawnie ale inna sprawą jest to że komputer masz non stop podłączony do internetu, ściągasz aktualizację, łączysz się z serwerami producenta OSu a w komórce nikt Ci nie sprawdzi tak łatwo OSu jak w komputerze....


(Joemix) #3

Puki robisz to na swoim sprzęcie na swoje potrzeby i nie wchodzisz w konflikt z prawem - wszystko jest OK jak mi się wydaje, inna sprawa że np. mieszając w systemie komórki, jak coś spartolisz to żadna gwarancja Ci nie przysługuje, również na jakiekolwiek wsparcie producenta takiego grzebanego sprzętu bym nie liczył, może zostać zablokowany na serverach firmowych, co zaowocuje brakiem aktualizacji i niedostępnością usług online,,,


(MaRa) #4

Można modyfikować na własny użytek i nie upowszechniać publicznie zmodyfikowanego pliku. Zupełnie inna sprawa jest z konsolami, w których po prostu prawo wyraźnie zabrania.

Z komórkami może być ten problem, że to urządzenia radiokomunikacyjne i muszą spełniać odpowiednie normy. Podlegają testom w notyfikowanych laboratoriach, na podstawie których producent wystawia deklarację zgodności. Przy samodzielnej modyfikacji firmware może stracić homologację i nie spełniać norm.


(Jan Szatan) #5

Tzn ja tam nie chce zmieniać parametrów tak, żeby np w innym paśmie działała. Zmiana układu ikon w menu głównym czy coś takiego.


(C4x) #6

Żadnego nielegalu, ale 100% utrata gwarancji. Oczywiście o ile robisz to przez flashowanie softu. Jakieś tam np. patche dla Symbiana nie powodują nawet utraty gwarancji o ile są dogrywane na oryginalny soft.