Samowolne otwieranie CD-ROMu przy wstrząsach w laptopie?

Witam! Mam taki problem, że niedawno kupiłam nowego laptopa, jednak już od początku przy nawet małych wstrząsach (czyli np. zwykłe podniesienie laptopa) skutkuje samowolnym otwieraniem się stacji dysków (nie zawsze od razu, jednak słychać odgłosy CD-ROMu i po chwili się on otwiera).
Sytuacja wygląda tak, że właśnie już w pierwszy dzień gdy go dostałam zainstalował program emulujący napędy Daemon Tools Lite, na innych komputerach (2 stacjonarne) nie było z nim problemu, z CD-ROMami stacjonarnych nic się nie działo, a trzecim komputerem na którym go miałam też zainstalowanego był notebook, który nie posiadał stacji dysków.
Nie mam jak cofnąć instalacji tego programu, sterowniki jego (jak i śmieci tego programu[np. w rejestrze]) pozostały.Nie wiem, czy to wina tego programu, czy sprzętowa.Jednak uruchamiałam Linuxa w trybie Live i stacja dysków też sie otwierała.
Czego to może być wina? Jakiś styków, które źle łączą itp.? Mam zamiar oddać go na gwarancję, jednak nie wiem czy mnie nie spławią.
Aha, czytałam, że to może być wina wirusów, mogłoby tak być, gdyby stacja nie otwierała się przy WSTRZĄSACH. (zreszta skanowałam kompa antywirami i znalazły tylko jakieś adware).Byłabym wdzięczna za wszelką pomoc.

Witaj na forum.

Natura problemu jest raczej mechaniczna - zbyt wrażliwy przycisk otwierania na przykład. Daemon tools nie ingeruje w działanie sprzętowych napędów. Zwłaszcza że na linuxie, gdzie DT nie ma jest to samo.

Serwisant niedrogo powinien zdiagnozować czy da się to poprawić, czy “ten typ tak ma” i pomoże tylko wymiana napędu.

//edit: uwielbiam Owczarki Niemieckie :wink:

Czyli mam go oddać na gwarancję?

A i dziękuję za odpowiedź :slight_smile:

Jasne, skoro masz gwarancję. Chociaż wymiana na podstawie niezgodności z umową byłaby pewnie szybsza. No i na pewno dostaniesz nowy sprzęt, a nie poprawiony napęd - nie wiadomo ile czasu naprawiony zachowywałby się poprawnie.

Jeżeli możesz “wywołać” takie otwarcie np. poprzez rąbnięcie pięścią w stół obok laptopa, to masz olbrzymi argument - możliwośc zreprodukowania usterki na życzenie. Nie zapomniej o tym wspomnieć w zgłoszeniu - przyśpieszy to diagnostykę.

Po tym uderzeniu nic się nie dzieje, bo praktycznie wstrząsów nie ma, zresztą to tez chyba zależy od biurka, czyli w takim wypadku pozostaje mi tylko oddać na gwarancję i nie mam żadnych “solidnych” argumentów?

Argument jak najbardziej masz - napęd nie działa jak powinien… chyba w instrukcji jest opisane jak powinien się otwierać(przycisk), a tak nie jest (byle wstrząs). 

Jeżeli chociaż raz na kilkanaście prób podniesienia, argument nadal masz mocny :wink:

Nie mam instrukcji. Właśnie problem leży w tym, że za każdym razem się otwiera ustrojstwo. Hmm… wcześniej jak instalowałam gry to miałam taki problem, że jedna płyta w ogóle nie chciała sie odczytać, dopiero za chyba 5 razem, ale na zmianę z innymi  płytami, potem dopiero za drugim razem się odczytała (napęd pracował, ale nie widział płyty; płyta w innym komputerze normalnie za pierwszym razem się odczytała). Raz też inna płyta za drugim razem się odczytała. Jak będę oddawała na gwarancję mam im napisać, żeby sprawdzili odczytywanie płyt, czy nie, bo raczej chyba będą musieli wymienić cały CD-ROM, czy może naprawią go i będzie ten sam? Ostatnim razem jak sprawdzałam to za pierwszym razem odczytało płytę.

Instrukcję pewnie można pobrać ze strony producenta. A jeżeli nie ma tam informacji jak działa napęd, to można poszukać u producenta samego napędu - chodzi o wykazanie że nie działa prawidłowo. Jeżeli nie znajdziesz, to podaj markę i model lapka / napędu.

Reklamacja powinna być zrealizowana tak, żeby napęd nie otwierał się samoistnie i poprawnie czytał płyty - czy wymienią, czy naprawią to już decyzja serwisu. Jeżeli był też problem z czytaniem, to oczywiście powinnaś to zaznaczyć.

“Nie mam jak cofnąć instalacji tego programu, sterowniki jego (jak i śmieci tego programu[np. w rejestrze]) pozostały.”

Masz rację !

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class{4D36E965-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}]
“LowerFilters”=-
“UpperFilters”=-
“LowerFilters”=hex(7):43,00,44,00,52,00,4f,00,4d,00,00,00,00,00

Laptop to Lenovo Z710 (nie mogę znaleźć jaki posiada CD-ROM) Natomiast może być problem z gwarancją jesli sprzedawca kupił tego laptopa z zagranicy i sprzedał w Polsce? Oczywiście napisał, że gwarancja jest na 12 miesięcy, ale chcę się upewnić :slight_smile:

Ale o co w tym chodzi? Co to zrobi?

To śmieci które zostawiają tego typu programy w Rejestrze po ich odinstalowaniu i w efekcie napęd DB/DVD/CD przestaje funkcjonować (niekończące się i nieudane próby zainstalowania sterownika) !

Sterownik systemowy to : CDROM.sys ([HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\ CDROM]) i to jest zapisane w wartości : LowerFilters=hex(7): .

Natomiast wartość : UpperFilters w tej “bajce” nie powinna w ogóle występować !

Słowem jaki program taki i jego dezinstalator (do kitu) !

Czyli te klucze co podałeś należą do wirtualnego napędu (programu Daemon Tools Lite) i trzeba je usunać? Bo takie programy jak Daemon psują prawdziwe stacje dysków? (tak zrozumiałam) Jeśli tak twierdzisz to przeczytaj ten fragment jeszcze raz: " Nie wiem, czy to wina tego programu, czy sprzętowa.Jednak uruchamiałam Linuxa w trybie Live i stacja dysków też sie otwierała. "

Radzę usuń : Daemon Tools Lite , przywróć prawidłowe wpisy w Rejestrze (Restart !) i dopiero wtedy myśl o reklamacji (o ile będzie potrzebna) !

Dobrze, zrobię jak mówisz, ale możesz mi streścić co ja tak naprawdę mam zrobić? Bo się pogubiłam.

DT ma się nijak do otwierania tacki. Nie sprawdzałem czy podmienia sterowniki, ale @KAZDAN63 : nigdy nie widziałem żeby system przestał czytać płyty po instalacji DT.

Nie chodzi o spieranie się czy to możliwe, tylko na 100+ kompów pod opieką nigdy nie widziałem żeby DT “wyłączył” napęd.

Znalazłam jakąś instrukcję po polsku (?) http://www.manualsdir.pl/manuals/473665/lenovo-ideapad-z710-notebook.html?page=3

Ale nie ma tam nic o tym, że CD-ROM się powinien otwierać po nacisnięciu przycisku :confused:

Ile napędów i płyt tyle kombinacji !

A mam nie dodawać, że nie dawno miałam problemy z systemem (sprzetem?), że jakies krytyczne błędy na niebieskim tle sie pojawiały i komputer się wyłączał, a potem był problem z włączeniem? W końcu się tak zapętlił, że musiałam wybrac opcję “odświeżenia komputera” co skutkowało usunięciem niektórych plików.Ale na razie nie zauważyłam ponownie tego problemu. Zreszta to i tak chyba nic nie da, bo oni i tak nic z tym nie zrobią, tym bardziej, że juz się nie pojawia?

Nie, tego dodawać nie trzeba. Problem nie występuje, nie ma o czym wspominać.

Bardzo dziękuję za pomoc, jeszcze dokładnie posprawdzam o co chodzi temu CD-ROMowi, jakby co to się odezwę :slight_smile: