Samsung n210 zmiana dysku i ram

Witam

Mam netbooka Samsung n210, kiedyś zmieniłem dysk twardy który się zepsuł i komputer zwolnił strasznie, filmy na yt na 480p się zacinały i praktycznie każda aplikacja. Dysk pochodził z startego laptopa Emachines e510 i znów się zepsuł :-|… Zamierzam zmienić teraz dysk na 320 gb i mam pytanie, czy po zmianie dysku na nowy komputer może przestać się tak zawieszać, czy będzie dalej tak chodził?

I druga sprawa. Chcę także zmienić pamięć ram z 1 gb na 2 gb, tylko niewiem na jaką. Na co patrzeć przy zakupie ramu?

Proszę o szybką pomoc gdyż do poniedziałku muszę wiedzieć czy opłaca się coś zmieniać czy kupić nowy, lecz wolałbym zostać przy pierwszej opcji :slight_smile: Jeśli trzeba napisać specyfikację mam wszystko pod ręką

PC2-5300 DDR2-667 200pin SDRAM SODIMM takie coś w niego pakują i to działa :slight_smile:

Musisz kupić jedną kość 2GB ponieważ masz tam tylko jeden slot na pamięci.

Co do dysku to może ten stary miał badsectory ? :slight_smile:

To to nie może być jakaś bylejaka nowa karta DDR2 2048 mb?

Badsectory to nie są, próbowałem włączyć instalację windowsa i w niej wykrywa tylko dysk jako jedną całość, jakieś 149 gb. Właśnie piszę z niego z Parted Magic (strasznie długo się włącząło w przeciwieństwie do tego jak działał dysk)i tutaj wogóle nie chce wejść do dysku. Miałem tam kilkanaście giga zdjęć :cry:

Nie ma żadnej gwarancji.

To że 480p mulił to może jest wina sterowników grafiki lub 1-rdzeniowego procesora. To że cały system muli to przez śmietnik w systemie.

Na to czy laptop obsłuży tyle RAM (CPU na pewno tak), i czy są tego samego typu (czyli pewnie jakieś DDR2 SO DIMM).

Czy się opłaca oceń sam, nie znam twoich funduszy.

2 GB RAM SO DIMM to pewnie wydatek ok 100 zł za nową oryginalną sztukę. Dysk nie wiem, pewnie z 200-250zł za nowy. Używane dziel nawet na dwa.

System był na nowo zainstalowany po zmianie dysku i później jeszcze dwa razy jak działał, po zmianie dysku zaczęło mulić, więc to raczej nie wina śmietnika i sterowników bo robiłem wiele kombinacji z wersjami sterowników, flasha i przeglądarek. Koszt nowego dysku i ram do około 230 zł więc wydaje mi się to dobrą opcją tylko obawiam się mulenia…

Na pierwszym dysku chodziło yt 720p a muliło lekko na 1080 dopiero ;]

Teraz po włączeniu komputera przez jakiś czas w dysku coś przeskakuje w równych odstępach czasu. Da się może coś naprawić w parted magic? ![-o<

Przez dysk grafika nie muli.

Sprawdź dysk HD Tunem i pokaż co pokazuje SMART, test szybkości i czy są błędne sektory.

Jakby to powiedzieć… nie mam jak tego włączyć bo jestem na linuxie a nie mam innego kompa

Może w Parted Magic można coś takiego wykonać?

Można sprawadzić SMART na Parted Magic (kliknij Smart Control) http://techexposures.com/wp-content/upl … ontrol.png

Może mnie ktoś poinstruować co mam w tym wykonać?

Edit:

Niewiem czy o to chodzi, ale znalazłem opcję robienia logu i są tam trzy punkty, wklejam trzeci bo jest tego najwięcej:

v/sda’

Nie wiem jak wg was, ale wg mnie i wg tych danych coś się dzieje ze strukturą fizyczną dysku.

W Linuxie masz program palimpsest, nazwany w menu “Narzędzie do obsługi dysków”

Zrób taki test

Przeszukałem i pouruchamiałem wszystkie dostępne aplikacje i nie mam tu takiego czegoś chyba, że coś przeoczyłem.

Pakiet nazywa się niby gnome-disk-utility

http://en.wikipedia.org/wiki/GNOME_Disks

Przynajmniej takie coś jest na systemach bazujących RPM, a wielce prawdopodobnie że na systemach z GNOME, więc możesz ściągnąć Live CD i sprawdzić.