Samsung NP550P5C-S04PL - kieszeń 2HDD i dysk SSD

Hej. Kupuję Samsunga NP550P5C-S04PL i mimo wielu zalet laptop ten nie posiada mSATA, więc mój ambitny plan wygląda w ten sposób, że HDD 1TB przekłądam w kieszeń DVD, zaś w miejsce HDD montuje taki dysk SSD : LINK

Niestety problemem jest to, ze przekopałem polski internet i nie mogę znaleźć kieszeni na HDD do tego modelu. Albo źle szukam, albo jest to jakoś inaczej opisane. Co prawda znalazłem chyba odpowiednią kieszeń, ale niestety leży w magazynie gdzieś nad Jangcy, a nie uśmiecha mi się czekać 3 tygodnie aż przypłynie. W związku z tym mam pytanie czy wie ktoś gdzie w Polsce mogę znaleźć kieszeń do tego modelu, albo jakiś odpowiedni zamiennik?

Przy okazji jak już piszę to czy jest szansa, że w kwocie około 300 zł znajdę jakiś lepszy SSD 120GB niż to co podałem powyżej?

Mam dokładnie ten model laptopa.

SSD (Samsung 830 128GB) włożyłem w miejsce dysku twardego, a dysk zamontowałem zamiast napędu optycznego w tej ramce: http://www.arest.pl/produkt/Kieszenie-d … -SATA-2-5/

Mimo że Samsung Magician (programik do obsługi SSD) pokazywał SATA 6Gb/s, gdy SSD był na miejscu DVD, to nie osiągałem pełnej szybkości. Dopiero po włożeniu SSD do środka udało się wyciągnąć obiecywane 540MB/s.

Powodzenia, naprawdę warto :slight_smile:

Jakbyś miał pytania dotyczące samego montażu albo kopiowania Win8 na SSD to pisz śmiało.

O super. Na pewno będę pytał jak przyjdzie mi zamontować.

Z tym, że nie wiem czy kopiować 8 z HDD na SSD, czy raczej postawić czystą 8 na SSD, a HDD sformatować.

Trochę boję się tego całego śmieciowego oprogramowania, które Samsung tam wrzucił, w każdym poprzednim lapku stawiałem czysty system. Co o tym myslisz? Jest w ogóle pośród preinstalowanych programów coś wartego uwagi (albo koniecznie potrzebnego)?

Dodane 23.09.2013 (Pn) 21:10

I jeszcze ogólnie jak oceniasz ten laptop po zamontowaniu SSD?

Ja zawsze instaluję świeży system jak zmieniam dysk systemowy, wydaje mi się to pewniejszym rozwiązaniem. W tym przypadku uznałem, że w sumie najwygodniej będzie mi zainstalować go z ukrytej partycji recovery, więc zrobiłem tak:

  • włożyłem SSD na miejsce DVD

  • przy pomocy programiku Recovery Samsunga skopiowałem ukrytą partycję i świeży system na SSD (opcja Kopiowanie dysku -> Odzyskiwanie ustawień fabrycznych)

  • wykręciłem dysk twardy i na jego miejsce włożyłem SSD

  • sprawdziłem czy system działa OK

  • usunąłem partycję recovery z SSD według instrukcji z helpa z programu Recovery (żeby odzyskać 22GB miejsca; ukryta partycja i tak jest wciąż na oryginalnym dysku twardym)

  • dysk twardy włożyłem na miejsce DVD

Oczywiście jeśli nie zależy Ci na możliwości odtwarzania systemu z ukrytej partycji to możesz zrobić po swojemu. Ja chciałem ją zachować na dysku twardym, na wypadek gdybym chciał wykręcić SSD i przywrócić laptopa do oryginalnych ustawień i konfiguracji sprzętowej.

Co do samsungowych programików to nic specjalnie ciekawego nie ma (poza wspomnianym już Recovery). Jest SW Update do aktualizacji samsungowego softu, Norton Internet Security w wersji trial, którego od razu odinstalowałem, i parenaście innych mniejszych rzeczy, które ani nie przeszkadzają, ani nie spowalniają kompa, ani też nie są specjalnie potrzebne. Program Settings jest w miarę przydatny, bo pozwala włączyć tryb oszczędzania baterii przed zużyciem (ładuje tylko do 80%; nie wiem czy można to jakoś inaczej włączyć samym windowsem). No i sterowniki są od razu zainstalowane i wszystko działa.

Mówiąc szczerze jakbym miał instalować system samemu to bym wybrał Win7 po prostu. A Win8 wolę w wersji od Samsunga - myślę, że ilość czasu potrzebna na odinstalowanie tego co nie jest mi potrzebne (a jest preinstalowane) jest porównywalna z ilością czasu jaką bym potrzebował na doinstalowanie tego czego brakuje w gołym Win8 (a jest potrzebne/przydatne na tym laptopie).

SSD dał lapkowi sporego kopa. Standardowy dysk to porażka na całej linii, zwłaszcza że jestem przyzwyczajony do szybkości SSD na kompie stacjonarnym. Ekran logowania Win8 pojawia się po jakichś 10 sekundach. Różnica jest ogromna.

A ogólnie to ten model wybrałem, bo wydał mi się dobrym kompromisem między laptopem gamingowym, a biurowo-multimedialnym. GT650M pozwala pograć w sporo tytułów, i5 starcza do całej reszty (rozważałem inne lapki z i7, ale musiałbym zrezygnować z dobrej grafiki, a tego nie chciałem robić). 8GB jest ok, lepiej niż 6GB w niektórych konkurencyjnych modelach. Dysk 1000TB też spory, zawsze to lepiej niż powiedzmy 750. Szkoda tylko, że jest tak niesamowicie powolny, i laptop nie wykorzystuje swojego potencjału dopóki nie dopakuje się go SSD.

Najbardziej jestem zadowolony z wyświetlacza 1600x900, na dodatek matowego :slight_smile: Super sprawa. Głośniczki dają radę, ale tylko do spokojnej muzyki, albo filmów. Cokolwiek ostrzejszego w brzmieniu (jakiś rock, techno, elektronika) i wszystko zaczyna się zlewać - kompletny brak przejrzystości. Kamerka jest w miarę ok przy dobrym oświetleniu, ale zdecydowanie gorsza niż np. Logitech C270, której używam na codzień.

Cześć, 

 

Sorry, że piszę w tak starym temacie ale nie widzę sensu zakładania następnego.

 

Też się zastanawiam nad zamontowaniem drugiego dysku. W tym momencie zamiast HDD mam SDD ADATA SP900 256gb, wspomagam się do tego zewnętrznym dyskiem, ale jestem typem człowieka który wszystko chomikuje na dysku i powoli za jakieś 2 miesiące braknie mi tego miejsca  :x

 

Mam laptopa samsung np310e5c-u01pl i zastanawiam się czy by ta kieszeń która podajecie nie pasowała. Jak wygląda ta kieszeń która jest wyżej podana po zamontowaniu?

To są zdjęcia obu laptopów z profilu: 

 

 

Btw. dysk “1000TB” jeszcze o takim nie słyszałem :stuck_out_tongue: