Samsung R540 długie ładowanie POST, dziwne wyniki OCCT

Dwa dni temu zakupiłem używanego laptopa Samsung R540. Kupiłem go bez dysku i jednej kości ram 2GB za 300zł.

Aktualnie posiada dwie kości ram. 1x 1 GB ddr3  i 1x 2Gb ddr3 A-DATA. Dysk 500GB Toshiba sprawny bez bad sectorów itp. Ramy sprawdzane Memtestem, zero errorów. Jedynie OCCT pokazuje taki wynik(link poniżej) 

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/c325c51bf158019f.html

W zakładkach:“CPU:OCCT”; “CPU:LINPACK” było to samo czyli “Core #2 over Maximum Value”. Procek nie był kręcony ani nic. 

Oprócz tego, doświadczyłem dzisiaj rano dziwnej sytuacji. Otóż gdy włączyłem laptopa(bez baterii), Logo Samsung stanęło w miejscu. Laptop się nie zawiesił, ale wszystko działało w dużym spowolnieniu. Gdy kliknąłem F2 aby dostać się do BIOS’u to każda linijka na ekranie znikała ok. co 2 sekundy. Trochę się przestraszyłem bo szkoda by było nawet tych 300 zł w błoto wrzucić. Próbowałem uruchomić go ponownie z 2 razy. Nic nie dało. Włożyłem baterię i od razu zaskoczył. Znowu to samo wydarzyło się po południu. Ale tym razem z baterią włożoną. Wyciągnąłem baterię i od razu zaskoczył. Nie wiem czemu tak się dzieje. Bateria trzyma tylko 5 minut więc pozwala na wejście do biosu i to wszystko. 

Proszę o pomoc :slight_smile:

Pozdrawiam 

Eksploatuj laptopa wyłącznie z włożoną baterią i ładowarką! Ustaw w Panelu zasilania > Opcje zasilania > Plan preferowany na Zrównoważony. Ponadto wejdź do BIOSu i ustaw mu domyślną (Default) konfigurację. Sprawdź, co to wszystko da. Jeśli nic nie da, można podejrzewać uszkodzenie układów zasilania na płycie głównej, czyli… serwis. 

PS. Po kupnie używanego laptopa, o ile nie ma na dysku użytecznej partycji Recovery, powinieneś całkowicie wymazać dysk, wyzerować BIOS i zainstalować system od nowa, czyli przywrócić laptopowi konfigurację firmową. Dopiero po tym prowadzić wszelkie testy sprawnościowe.

Plan od początku był Zrównoważony. Ile kosztowało by naprawienie układów zasilania? Chodzi o gniazdo ładowania? Jeżeli tak to mój brat zna się na rzeczy bo już nie raz to robił w ASUS X59SR ^^