Samsung RF511 - spadki wydajności, przegrzewanie się

Witam. Posiadam Samsung RF511-s03 o specyfikacji: Intel Core i3-2310m, GeForce GT540m, 4gb ram - to tyle z głównych informacji.

Mam problem podczas grania lub innej pracy gdzie wymagana jest wydajność komputera. Podczas rozgrywki gra chodzi dobrze kilka minut, po czym zauważam jakby uruchamiał sie throttling procesora i spada płynność gry - dość znacznie. Następnie po ok. 50 minutach laptop wyłącza się i jest bardzo gorący. Chwila musi minąć zanim mogę go ponownie uruchomić - podzespoły muszą ostygnąć.

Podejrzewałem starą pastę na procesorze, lecz po rozkręceniu podzespołów była w całkiem dobrym stanie. Mimo wszystko ją wymieniłem, ale problem nie zniknął.

Druga sprawa to gdy podłączę zasilanie to wentylator automatycznie wskakuje na wysokie obroty i tak pracuje, bez zasilania sieciowego wiatrak pracuje w normie, tak jak powinien.

Pytanie do Was, w czym może leżeć problem? Od czego zacząć? Laptop ma ok. 4 lat, jest w stanie prawie idealnym. Pozdrawiam i liczę na pomoc.

@Edit.

Używam Windows 10 zaktualizowany z windowsa 7, posiada wszystkie dodatki Samsunga które pewnie obciążają dodatkowo podzespoły.

Skoro laptop się przegrzewa a wiatrak nie pracuje na pełnych obrotach to już powinna zapalić ci się czerwona lampka. Sprawdź ustawienia zasilania. Później sprawdź czy z wentylatora jest efektywnie wydmuchiwane ciepłe powietrze. Rozumiem że pozbyłeś się kurzy z radiatora?

Wiatrak chodzi na normalnych obrotach, sęk w tym ze przy normalnej pracy typu internet, muzyka gdy laptop nie jest nawet cieply to bez zasilania wiatrak pracuje cicho, a gdy podlacze zasilanie od razu wskakuje na wysokie obroty, mimo ze podzespoly maja normalna temperature. 

Ale to tak na marginesie, glowny problem to ze w grach sie przegrzewa i spada wydajnosc.

Sprawdź to co podałem powyżej a później zacznij monitorować temperaturę jakimś programem. Bo to że ty nie czujesz ciepłej obudowy nie znaczy że procesor jest przy granicy bezpiecznej temperatury.

Sprawdzalem temperatury, oscyluja w granicach 55-62 stopni w stanie bez obciążenia. Po uruchomieniu gry np. Battlefield 3 temperatura wzrasta do ok. 70 stopni i zauważam throttling gdyz spada plynnosc, nastepnie po ok. 50min. Temperatura siega 90stopni i laptop sie wyłacza lub zaczyna klatkowac i nastepują jakby artefakty, np. Kolory sie zmieniaja ikony Chrome na zielone i ogolnie odwrocona barwa koloru., musi minąc z 5 minut nim spadnie temperatura podzespolow i moze sie włączyć. 

Wymień pastę na procesorze/gpu i sprawdź czy chłodzenie w ogóle działa (leci ciepłe powietrze)

Czytaj co pisalem, wymienialem juz paste na procesorze i chipsecie graficznym. Laptop w stanie bezstresowym pracuje z temperatura srednio 60 stopni, z radiatora leci letnie powietrze, podczas gier leci gorace.

Kolego @tom940 - sądząc po objawach to chłodzenie najzwyczajniej nie wyrabia z odprowadzaniem ciepła… Dlatego następuje reset, który ma na celu uniknięcia trwałych uszkodzeń sprzętu… Jednakże długie korzystanie z lapka w ten sposób doprowadzi do tego prędzej niż myślisz… artefakty to zapowiedź przegrzania GPU - sprawdź czy pasty nie jest za dużo…

  • jakiej pasty użyłeś ? dokładnie usunąłeś pozostałości starej pasty ? wygrzałeś odpowiednio sprzęt po wymianie ? możesz zrobić tzw.cooper mod

http://allegro.pl/blaszki-miedziane-chlodzenie-laptopy-zestaw-24h-i5334353710.html

Na wstępie zobacz ten program (może uda Ci się wycisnąć troche więcej z wentyli)

 - http://www.dobreprogramy.pl/SpeedFan,Program,Windows,13166.html

A to, że wiatrak pracuje na wysokich obrotach przy zasilaniu sieciowy zapewne jest spowodowane ustawieniem jakiejś opcji w BIOS…

Zaraz posprawdzam to co napisales, dzieki za rady :slight_smile:

A czy moze byc tak ze w biosie sa ustawione dane obroty wiatraka przez co chodzi szybko ale nie na pelnej predkosci, przez co nie chłodzi podzespołów w 100% jego możliwości?

Nie chcę być nie miły, ale czy nie łatwiej byłoby wejść do biosu i po prostu to sprawdzić? Zajmie ci to góra 30 sec…