Samsung UE37ES5500 problem z odbiorem cyfrowym


(aniafree1) #1

Witam,

może temat nie do końca na to forum, ale mam nadzieję, że mi pomożecie :slight_smile:

Kupiłam sobie niedawno telewizor Samsung UE37ES5500. Mam antenę zbiorczą i chciałam sprawdzić jaki będzie odbiór cyfrowej telewizji naziemnej. Podłączyłam antenę najpierw do innego Samsunga, normalnie wyszukał mi programy i działały bezproblemowo. Potem podłączyłam do tego kupionego, programy wyszukał ale jakość sygnału jest beznadziejna. To wygląda tak jakby obraz się zacinał, ciął na kawałki. Telewizory znajdują się w osobnych pokojach, więc są podłączane do tej samej anteny ale każdy przez swój kabel.

Pomyślałam, że może to wina kabla, ale mam też tv kablową i działa ok.

Proszę o pomoc. Dzięki z góry i pozdr

Ania


(stalesz) #2

Witam.Antena zbiorcza może nie spełniać warunków odbioru np.polaryzacji.Radzę sprobować na antenie indywidualnej,nawet bez mocowania na stałe /może pokojowa da odpowiednio mocny sygnał/.Tak na próbę.Obracać ją w kierunku anteny nadawczej i wokół osi,chodzi o uchwycenie polaryzacji.Jaki ma sygnał TV kablowa…? analog czy cyfrowy.Przy strojeniu trzeba ustawić wyszukiwanie kanałów cyfrowych.Dwa odbiorniki nie mogą pracować na jednej

antenie,chyba że mają tzw zwrotnicę.mały układ elektroniczny.Czy “inny” Samsung ma wbudowany dekoder DVBT ?

http://www.dipol.com.pl/uniwersalne_sch … bib213.htm


(Kpc21) #3

To nie tyle kwestia polaryzacji (choć tak też może się zdarzyć), co całej instalacji zbiorczej, która może być dostosowana do sygnału nadawanego na konkretnych kanałach. Mogą być zastosowane przemienniki kanałowe, do tego sieć może sobie nie radzić z wysokimi częstotliwościami, na których często nadawany jest sygnał DVB-T (nieraz na kanałach powyżej 60).

Dwa odbiorniki jak najbardziej mogą pracować na jednej antenie i nie jest do tego potrzebna zwrotnica. Zwrotnicę stosuje się przy podłączaniu wielu anten do jednego odbiornika.

Elementy anteny pokojowej najlepiej ustawiać w pozycji poziomej, bo telewizja w systemie DVB-T w Polsce nadawana jest w polaryzacji poziomej. Choć przy odbiorze sygnału z odbicia może się zdarzyć, że polaryzacja ulegnie zmianie.


(aniafree1) #4

Tv kablowa ma sygnał analogowy. Przy strojeniu ustawiłam wyszukiwanie cyfrowe i normalnie znalazło mi programy cyfrowe. Obydwa telewizory mają wbudowany dekoder. A z anteną jest tak, że jest jedno gniazdko. Po prostu najpierw podłączyłam jeden telewizor. A potem podłączylam drugi (używając oddzielnych kabli), żeby sprawdzić.

Jeśli mówicie, że może to być związane z anteną (instalacją zbiorczą), to możliwe jest, że na jednym telewizorze jest ok, a na drugim odbiór jest słaby?


(stalesz) #5

Sygnały /antena-kablówka/nie mogą pracować na jednym gniazdku.Potrzebne jest oddzielne,gdyż mogą się mieszać sygnały analogowy i cyfrowy.Pomijając różne typy wtyczek i możliwość zastosowania w gnieżdzie kablowym oporników i kondensatorów.Prowizorycznie można zdjąć gniazdo i połączyć kable “na skrętkę” bez udziału gniazda.A co daje zamiana otworów w gnieżdzie,jeśli jest dwuotwrowe…Czy Samsung UE37ES5500,chyba SMART wyświetla komuunikat o słabym lub braku sygnału ? I jeszcze jedno pytanie ,czy “inny” Samsung odbiera kanał TVP1 HD.czy tylko TVP1…?

?


(Kpc21) #6

Przy połączeniu antena-kablówka - zgoda, nie można łączyć tych sygnałów, chyba że przy użyciu zwrotnicy z przełącznikiem (ręcznym lub sterowanym z pilota). Do telewizora nie może być podłączona jednocześnie kablówka i sygnał z anteny. Ale dwa telewizory jednocześnie do jednej anteny jak najbardziej można podłączać. Dwie anteny indywidualne do jednego telewizora również.

Może być tak, że jeden z telewizorów ma lepszą głowicę. Ale odpowiedz na pytanie:

W ogóle napisz, jakie kanały w DVB-T odbierają oba telewizory. Ze zwróceniem uwagi na kanały HD i SD (lub odbiór dwóch wersji jednego kanału - SD i HD).

A może spróbuj podłączyć twojego nowego Samsunga w miejscu, gdzie jest ten drugi. Może gałąź instalacji zbiorczej do której go podłączasz jest uszkodzona. Może coś nie tak jest z gniazdkiem.


(Kunktator) #7

Jeśli 2 telewizory są podłączone do 1 anteny, więc pewnie używasz jakiegoś dwójnika, rozgałęziacza sygnału.

Sprawdź jeśli możesz inny rozgałęziacz, dwójnik. Winny może być także kabel, często te dłuższe są zwijane i pękają, lub jakieś przetarcia powodują zwarcia. W dzisiejszych czasach postkryzysowych (pomimo propagandy sukcesu) jakość materiałów jak i robocizna są niskie.

Piszę to tylko i wyłącznie z własnego doświadczenia - im dłuższy kabel, tym większe prawdopodobieństwo jego niedziałania. Poza tym dochodzą tłumienia, zakłucenia, itp.

Miałem przypadek - dwójnik rozdziela sygnał na 2 urządzenia; każde z osobna działało świetnie, ale oba jednocześnie - nie. Pomogła wymiana dwójnika.

Ps. niewykluczona jest niska jakość tunera w telewizorze, ale na to to chyba już rady nie ma.


(stalesz) #8

Choć to raczej nierealna sprawa Administracja może dostosować system zbiorczy do odbioru cyfrowego,poczytaj to http://www.telewizja-cyfrowa.com/faq.html

Raczej nastawiłbym się na zewnętrzną antenę kierunkową lub wykupienie pakietu od dostawcy kablówki.Z instrukcji wyczytaj jaki dekoder ma “inny” Samsung,może DVB-T ale MPEG-2 i jemu wystarcza ten sygnał,jaki to typ telewizora.Swego czasu było głośno o sprzedażach odbiorników niedostosoowanych w pełni do cyfryzacji.

Samsung UE37ES5500 ma napewno dekoder DVB-T z MPEG-4, a “inny” ? Czy będzie odbierał cyfrówkę w pełni HD,jeśli Ci na niej zależy.Sprawa niby prosta,ale w spotach TV.Nie zawsze Pan Dr z serialu będzie jeszcze przystojniejszy :slight_smile:


(aniafree1) #9

Drugi tv to Samsung LE32B450 i to na tym tv programy działają dobrze. Natomiast na UE37ES5500, “teoretycznie” lepszym są zakłócenia, ale komunikat “brak sygnału…” nie jest wyświetlany.

Jeśli chodzi o antenę to nie jest tak, że obydwa są podłączone w tym samym czasie - nie ma dwójnika. Po prostu najpierw podłączyłam LE32B450, a potem UE37ES5500, żeby spr jak będzie z odbiorem. Ogólnie cały czas korzystam z kablówki, ale chciałam spr jak bedzie z naziemną (durna kablówka w mojej miejscowości nie ma możliwości technicznych, żeby byl sygnał cyfrowy) więc odłączyłam kablówkę i podłączyłam antenę (antena i kablówka nie są podłaczone w tym samym czasie oraz mają oddzielne gniazdka). Kabel owszem jest dluższy od tego w LE32B450, ale kablówka chodzi na nim dobrze, więc… Tylko gdy podłączę antenę to obraz się zacina.

Programy:

LE32B450 - Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN HD, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6, TVP1, TVP2 HD, TVP INFO, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia, TVP1 HD, TVP2, TVP INFO, Polo TV, ESKA TV, ATM Rozrywka TV, T-TV - wszystkie są ok, tylko w jednym (nie pamiętam którym) były drobne zakłócenia.

UE37ES5500 - Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN HD, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6, TVP1, TVP2 HD, TVP INFO, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia, TVP1 HD, TVP2, TVP INFO, Polo TV, ESKA TV, ATM Rozrywka TV, T-TV - większość działała źle, niektóre były ok, w tym m.in. TVN HD.

Jeśli ten UE37ES5500 ma zjechany tuner, to po prostu się wkurzę, nie po to wymieniłam telewizory, zeby mieć takie problemy…

Tak w ogóle dzięki za takie zainteresowanie tematem i mam nadzieję, że coś jeszcze wymyślicie na podstawie powyższych info, także czekam


(StG 44) #10

Podłącz do nowego TV ten kabel antenowy na którym starszy TV dobrze odbiera naziemną tv cyfrową.


(aniafree1) #11

ok, spróbuje i zobaczymy jak będzie.


(Kpc21) #12

Realna. W wielu miejscach już to zrobili.