Sandboxie-testowanie w niej aplikacji

(system) #1

witam. czy ktoś mógł by mi pomógł ustawić piaskownice tak bym mógł bezpiecznie po testować w niej rożne programy. żebym miał pewność ze nic z niej nie przecieka.szukałem w google ale na polskich stronach nic nie znalazłem.głownie chodzi mi o to :szybkie przywracanie co to jest?,natychmiastowe przywracanie co to jest? i czy zostawić domyślną opcje "włącz natychmiastowe przywracanie" ,co poustawiać w opcjach dostęp do zasobu ? (plik c:\windows tylko do odczytu zaznaczyłem). aha i jak instalować programy czy ściągać je od razu w piaskownicy czy wpierw na dysk a potem odpalać w piaskownicy? z góry dzięki za pomoc :smiley:

(system) #2

Głównym zadaniem Sandboxie jest uruchamianie potencjalnie niebezpiecznych programów (przeglądarek internetowych, klientów e-mail, komunikatorów internetowych itp) w izolowanym środowisku zwanym piaskownicą.

Instalowanie programów w piaskownicy jest funkcją wtórną programu i musisz sobie zdawać sprawę, że nie wszystkie programy będziesz mógł zainstalować w piaskownicy, bez drastycznego obniżenia poziomu ochrony oferowanego przez Sandboxie.

Jeżeli programem uruchomionym w piaskownicy pobierasz pliki, lub zapisujesz nim jakiś plik, to te pliki będą zapisywane w lokalizacjach, które umiejscowione są piaskownicy, a nie bezpośrednio na dysku komputera. Dlatego też wygodnie jest utworzyć folder i nabrać przyzwyczajenia, aby w nim zapisywać wszystkie pliki pobierane/zapisywane przez programy działające w piaskownicy. Oczywiście można dodać kilka folderów.

To ten folder należy dodać do Szybkiego przywracania lub Natychmiastowe przywracania. Funkcje te różnią się tym, że w Natychmiastowym przywracaniu jesteś monitowany przez program (wyskakujące okno dialogowe) o przywrócenie pliku w momencie, gdy zostanie on zapisany w wybranym folderze piaskownicy (dla mnie funkcja bardzo uciążliwa i nie polecam jej aktywacji). Zaś w Szybkim przywracaniu monit otrzymujesz tylko w przypadku, gdy chcesz usunąć zawartość piaskownicy i oczywiście możesz sam wywołać tę funkcję.

Proponuję pozostać przy ustawieniach domyślnych.

Po to instalowałeś Sandboxie, aby wszystkie pliki pobierane z internetu były zapisywane w bezpiecznym środowisku, czyli w piaskownicy. (Nie dotyczy np Windows Update)

No trochę to można znaleźć: Klik, Klik.

(system) #3

@barnaba czasami po testowanym programie zostaje mi folder na pulpicie to normalne czy cos robie nie tak?wtedy kiedy jest to przywracanie.ogólnie program super . :smiley:

-- Dodane 23.04.2010 (Pt) 15:36 --

czyli pliki w folderze szybkiego przywracania który zrobię zostają na dysku czy znikają po wyczyszczeniu piaskownicy? czy to taka furtka przez którą mogę zapisywać pliki na dysk będąc w piaskownicy ? trochę to zagmatwane

-- Dodane 23.04.2010 (Pt) 15:53 --

czy tez program uruchamiany w piaskownicy pobiera jakies pliki potrzebne mu do uruchomienia z mojego dysku a potem ja je odbieram z piaskownicy ?

(system) #4

Nigdy nie miałem takiego problemu, ale też nigdy nie zapisuję plików na Pulpicie (Pulpit to specyficzny folder).

Masz taką sytuację z folderem Szybkiego przywracania:

jeden rzeczywisty np D\pliki istnieje na dysku(partycji) D, w chwili gdy pobierasz plik programem uruchomionym w piaskownicy powstaje wirtualny folder pliki w lokalizacji C:\Sandbox\Nazwa użytkownika\DefaultBox\drive\D\pliki i właśnie w nim zapisuje się pobierany plik. Jeżeli nie użyjesz funkcji Szybkiego przywracania (lub sam nie przeniesiesz pliku), to po wyczyszczeniu piaskownicy, pliku nie ma w systemie.

(system) #5

ujmując to tak ja chce zobaczyć jakiś program z ciekawości wiec : odpalam przeglądarkę w piaskownicy ściągam program instaluje go w piaskownicy po przetestowaniu chce się go pozbyć tak ze by nie było po nim śladu i żeby nie bylo żadnych zmian w moim systemie wiec wciskam usuń i jeśli piaskownica mnie poinformuje ze są jakieś pliki do przywrócenia to:a). muszę je przywrócić bo inaczej uszkadzam sobie system b).mogę zignorować to przywracanie bo nie ma to znaczenia dla mojego systemu. sorry ze marudzę ale ostatnio musiałem korzystać z płyty recovery i jestem teraz ostrożny :smiley: opcje" natychmiastowe przywracanie" wyłączyłem czy to dobrze? zrobiłem probe zainstalowałem speccy a następnie usunąłem z piaskownicy. W opcji przywróć to co zostało okazało się ze to instalator speccy i skrót na pulpit .wiec ok. nie muszę nic przywracać. jeszcze tylko do tej funkcji "natychmiastowe przywracanie" mogę wyłączyć?

(system) #6

Oczywiście, że możesz zignorować. Nie ma obowiązku przywracania (przenoszenia) plików z piaskownicy do systemu.

Ten sam efekt osiągniesz: Sterowanie Sandboxie >>> DefaultBox >>> Usuń zawartość

Co do funkcji Natychmiastowe przywracanie, to przecież możesz sam wypróbować czy ma być włączona, czy wyłączona (mnie ta funkcja nie odpowiada, więc mam ją wyłączoną).

(system) #7

myślę ze już dam sobie rade dzięki za poświęcony czas. pozdrowienia :smiley: