Sandboxie-testowanie w niej aplikacji

witam. czy ktoś mógł by mi pomógł ustawić piaskownice tak bym mógł bezpiecznie po testować w niej rożne programy. żebym miał pewność ze nic z niej nie przecieka.szukałem w google ale na polskich stronach nic nie znalazłem.głownie chodzi mi o to :szybkie przywracanie co to jest?,natychmiastowe przywracanie co to jest? i czy zostawić domyślną opcje “włącz natychmiastowe przywracanie” ,co poustawiać w opcjach dostęp do zasobu ? (plik c:\windows tylko do odczytu zaznaczyłem). aha i jak instalować programy czy ściągać je od razu w piaskownicy czy wpierw na dysk a potem odpalać w piaskownicy? z góry dzięki za pomoc :smiley:

Głównym zadaniem Sandboxie jest uruchamianie potencjalnie niebezpiecznych programów (przeglądarek internetowych, klientów e-mail, komunikatorów internetowych itp) w izolowanym środowisku zwanym piaskownicą.

Instalowanie programów w piaskownicy jest funkcją wtórną programu i musisz sobie zdawać sprawę, że nie wszystkie programy będziesz mógł zainstalować w piaskownicy, bez drastycznego obniżenia poziomu ochrony oferowanego przez Sandboxie.

Jeżeli programem uruchomionym w piaskownicy pobierasz pliki, lub zapisujesz nim jakiś plik, to te pliki będą zapisywane w lokalizacjach, które umiejscowione są piaskownicy, a nie bezpośrednio na dysku komputera. Dlatego też wygodnie jest utworzyć folder i nabrać przyzwyczajenia, aby w nim zapisywać wszystkie pliki pobierane/zapisywane przez programy działające w piaskownicy. Oczywiście można dodać kilka folderów.

To ten folder należy dodać do Szybkiego przywracania lub Natychmiastowe przywracania. Funkcje te różnią się tym, że w Natychmiastowym przywracaniu jesteś monitowany przez program (wyskakujące okno dialogowe) o przywrócenie pliku w momencie, gdy zostanie on zapisany w wybranym folderze piaskownicy (dla mnie funkcja bardzo uciążliwa i nie polecam jej aktywacji). Zaś w Szybkim przywracaniu monit otrzymujesz tylko w przypadku, gdy chcesz usunąć zawartość piaskownicy i oczywiście możesz sam wywołać tę funkcję.

Proponuję pozostać przy ustawieniach domyślnych.

Po to instalowałeś Sandboxie, aby wszystkie pliki pobierane z internetu były zapisywane w bezpiecznym środowisku, czyli w piaskownicy. (Nie dotyczy np Windows Update)

No trochę to można znaleźć: Klik, Klik.

@barnaba czasami po testowanym programie zostaje mi folder na pulpicie to normalne czy cos robie nie tak?wtedy kiedy jest to przywracanie.ogólnie program super . :smiley:

Dodane 23.04.2010 (Pt) 15:36

czyli pliki w folderze szybkiego przywracania który zrobię zostają na dysku czy znikają po wyczyszczeniu piaskownicy? czy to taka furtka przez którą mogę zapisywać pliki na dysk będąc w piaskownicy ? trochę to zagmatwane

Dodane 23.04.2010 (Pt) 15:53

czy tez program uruchamiany w piaskownicy pobiera jakies pliki potrzebne mu do uruchomienia z mojego dysku a potem ja je odbieram z piaskownicy ?

Nigdy nie miałem takiego problemu, ale też nigdy nie zapisuję plików na Pulpicie (Pulpit to specyficzny folder).

Masz taką sytuację z folderem Szybkiego przywracania:

jeden rzeczywisty np D\pliki istnieje na dysku(partycji) D, w chwili gdy pobierasz plik programem uruchomionym w piaskownicy powstaje wirtualny folder pliki w lokalizacji C:\Sandbox\Nazwa użytkownika\DefaultBox\drive\D\pliki i właśnie w nim zapisuje się pobierany plik. Jeżeli nie użyjesz funkcji Szybkiego przywracania (lub sam nie przeniesiesz pliku), to po wyczyszczeniu piaskownicy, pliku nie ma w systemie.

ujmując to tak ja chce zobaczyć jakiś program z ciekawości wiec : odpalam przeglądarkę w piaskownicy ściągam program instaluje go w piaskownicy po przetestowaniu chce się go pozbyć tak ze by nie było po nim śladu i żeby nie bylo żadnych zmian w moim systemie wiec wciskam usuń i jeśli piaskownica mnie poinformuje ze są jakieś pliki do przywrócenia to:a). muszę je przywrócić bo inaczej uszkadzam sobie system b).mogę zignorować to przywracanie bo nie ma to znaczenia dla mojego systemu. sorry ze marudzę ale ostatnio musiałem korzystać z płyty recovery i jestem teraz ostrożny :smiley: opcje" natychmiastowe przywracanie" wyłączyłem czy to dobrze? zrobiłem probe zainstalowałem speccy a następnie usunąłem z piaskownicy. W opcji przywróć to co zostało okazało się ze to instalator speccy i skrót na pulpit .wiec ok. nie muszę nic przywracać. jeszcze tylko do tej funkcji “natychmiastowe przywracanie” mogę wyłączyć?

Oczywiście, że możesz zignorować. Nie ma obowiązku przywracania (przenoszenia) plików z piaskownicy do systemu.

Ten sam efekt osiągniesz: Sterowanie Sandboxie >>> DefaultBox >>> Usuń zawartość

Co do funkcji Natychmiastowe przywracanie, to przecież możesz sam wypróbować czy ma być włączona, czy wyłączona (mnie ta funkcja nie odpowiada, więc mam ją wyłączoną).

myślę ze już dam sobie rade dzięki za poświęcony czas. pozdrowienia :smiley: