Sapphire RX 480 max temp 70°C

Od jakiegoś czasu mam problem z moją kartą graficzną, która z niewiadomego powodu zablokowała sobie temperaturę maksymalną na 70C i gdy ją osiągnie momentalnie zaczyna się throttling zegara rdzenia z 1330MHz do wartości 900MHz gdy jest 74C. Wcześniej grałem bez problemu, a mam tą kartę ponad rok. Ustawiałem 1330MHz grzała się do 80*C i trzymała zegary. Nie pomogła zmiana sterowników z DDU, postawienie na nowo systemu, zwiększenie power limitu.

Efekt na wideo: https://www.youtube.com/watch?v=AUjtX7Av4f0

Te karty (większość z nich ma) mają coś takiego, co się zwie “vBIOS Swtich”. Jeśli Twoja także to posiada, poczytaj o tym :wink:
Jeśli jest taki… (semi-mechaniczny) mógł się po prostu przestawić przy jakimś ruszeniu sprzętu…
ewentualnie poluzować - brak styku - co daje zblokowanie na jakiejś tam wartości granicznej. Różni producenci ustalają im różne wartości graniczne.

Mam tą najprostszą wersję Nitro bez +. Zero przełączników.

To pcb typu referent, więc nie może nie być. Możliwe, że w tej najprostszej wersji matołki go tylko po prostu przykryły plastikiem obudowy. Ale być musi. Producentom nie wolno niczego zmieniać z elektryki na pcb, jeśli jest referencyjna. Mogą jedynie np. kombinować z obudowami itp.

Tak to wygląda po zdjęciu wszystkiego (jak na fotce) są dwa przełączniczki. Jeden to “led-mode switch”, drugi to “vBios -switch”.
Jak podaje specyfikacja pcb:

The LED mode switch will let you can choose from a set of six different modes including Sapphire blue, rainbow, PCB Temperature indicator, fan speed indicator, custom (set in TRIXX 3.0 software) or off.

Do tego ta karta ma dwa biosy. Jeden ma nastawy bardziej “luźniejsze”, drugi bardziej restrykcyjne pod względem tego co można sobie zmieniać w aplikacji w wingrozie. Zegary, woltaż i reszta.

Może być, że ta uboższa wersja miała ustawioną automatykę na przełączniku i sobie działało. Potem mgło się coś z nim porobić, jak wspomniałam wcześniej i dlatego teraz apka nie pozwala na nic więcej. Piszę “może”, bo nie mam tej karty fizycznie w ręce, bym mogła taką ewentualność sprawdzić naocznie. Ale z tego, co piszą ludziki w sieci takie rzeczy się zdarzają.

Innymi słowy… tam nie ma jak inaczej, by zegary się zblokowały. No, poza oczywiście jakimś uszkodzeniem karty. Albo to, albo karcie coś padło.
Bo nie sądzę, by jakoś “magicznie” stare nastawy konfiguracyjne przetrwały instalację systemu od zera :wink:

pcb-nitro-rx

Tak jak mówiłem, ta karta nie ma żadnych przełączników:

A nadto wychodzi, że nie da się zmodyfikować tego limitu co wcześniej było możliwe. Czyżby sterowniki uwaliły BIOS? A według BIOS limit ten jest 74 stopnie.

Po za tym problemem co tu opisuję karta chodzi w zupełności normalnie. Myślę czy może zasilacz nie jest temu winny.

Jeśli możesz, rozkręć te obudowy i sobie zerknij dokładnie na pcb.
Sterownik nie ma jak zrobić czegokolwiek biosowi karty.