SATA 1 a dysk SSD


(wojnest) #1

Czy jest sens kupić do Thinpada t60, który jest wyposażony w intefejs SATA I dysk SSD?

Czy wzrost wydajności będzie widoczny?


(Xparanienormalnyx) #2

Hmm… No ze względu na szybszy dostęp do plików myślę, że tak, system będzie się ładował szybciej, niektóre programy też. To że masz tam tylko SATA1 nie ma znaczenia, bo i tak żaden dysk HDD nie wykorzystał potencjału tego interfejsu, poza tym liczy się też dostęp do plików liczony w milisekundach, co ze względu na brak głowicy która musi latać po talerzu, przemawia na korzyść SSD. Poszukaj sobie na YT prezentacji, widziałem kiedyś jak na starym lapku z jednordzeniowym prockiem Win 7 ładował się w kilka sekund :stuck_out_tongue_winking_eye:


(wojnest) #3

A jak wygląda instalacja Windowsa XP z oryginalnych płyt IBM?


#4

Dysk SSD pod względem obsługi się niczym nie różni, zachowa się jak każdy inny dysk tylko będzie działał jak blyskawica


(sla17) #5

Przy Windows XP montaż dysku SSD może być ryzykowna, bo nikt nie myślał wtedy, że coś takiego w ogóle będzie, przez co skróci się żywotność dysku. Chyba, że są jakieś tricki na zwiększenie żywotności dysku na tym systemie do maximum, bo się tym zbytnio nie interesowałem :wink:

Jasne, że się opłaca - będzie szybciej na pewno :wink:


(Xparanienormalnyx) #6
  1. Co to za bzdura? Dlaczego niby XP miałby skracać żywotność czegokolwiek?

  2. Z tego co mi wiadomo, chipy flash są bardziej wytrzymałe od talerzy magnetycznych i głowic służących do ich odczytu, przykład choćby kostki RAM.


(sla17) #7

Przecież czas życia SSD nie jest tak długi jak talerzowców, XP nie wie co to SSD i traktuje go jak zwykłe HDD. Wykonuje zbędne operacje, które skracają żywotność dysku, trzeba ręcznie ustawiać a i tak nie będzie tak dobrego efektu jak na Windows 7 :wink: A, no i gdzie w XP TRIM?


(GioWDS) #8

Akurat sla17 ma rację - starsze systemy były robione pod dyski HDD - co oznacza próby optymalizacji ruchu głowicy co w przypadku SSD jest tylko zbędnym zabijaniem operacji zapisu.


(vanderneels) #9

http://www.frazpc.pl/artykuly/918856-1, … h_SSD.html

Pod XP szukać dysku SSD z funkcją Garbage Collection.