SATA 150 250gb + ATA 120gb na jedynk komputerze

(KaiES vel Sikorsky) #1

Witam

Mam zamiar podłączyć dwa dyski do jednej płyty głównej (Asus P4P800)

Jeden dysk to Maxtor 7L250S0 (SATA150), a drugi to Samsung SP1203N (Ultra ATA/133) lecz na zamiarach się kończy. Czy jest wogole mozliwosc podpięcia tych dwóch dysków, tak żeby oba były widoczne.

Dzięki za pomoc

(Damian) #2

A czemużby nie ??

Podpinasz jeden do złącza SATA drugi do ATA, ustawiasz odpowiednio zworki i wszystko hula :slight_smile:

(Great) #3

Tylko żeby zasilacz wydolił powiedz jaki masz bo u większości ludiz to niedoceniany element :wink:

(KaiES vel Sikorsky) #4

no to tyle dobrze...a jeśli mógłby ktos napisac instrukcje krok po kroku...bo to nie mój komputer i nie chce czeguś spartolić cenks

(Damian) #5

No ale co tu opisywać...

Kabel SATA wychodzący z dysku wpinasz do gniazda SATA, na płycie głównej.

Dysk ATA standartowo...

Zworke na dysku SATA ustawiasz w pozycji master, a na ATA w pozycji slave...

(system) #6

Jak na moje to oba powinny być na master , bo przecież podłączone są do innych kontrolerów i są od siebie niezależne.

(KaiES vel Sikorsky) #7

a czy ingerencja w opcje BIOSU nie jest potrzebna...jeśli tak to co trzeba poustawiać?

(Damian) #8

Tutaj chyba masz racje...

Nie jest...

(system) #9

Raczej nie powinna być potrzebna. Chyba, że ktoś tam wyłączył kanały IDE.

(JNJN) #10

Dyski sata nie posiadają zworek M/S (nawet jak się taki egzemplarz ze zworkami znajdzie(są nie wiadomo po co) to nie ustawia się Master/Slave) bo dyski sata są podłączane na osobnej taśmie i kanale sata jako ,, Master ''.

Zastanów się na którym dysku chcesz mieć system.

I jak kupisz to się Ci napisze więcej.

Zasilacz jaki masz.

UPDATE

Płyta tą co podałeś obsługuje dyski i ATA i SATA i nie będzie problemu.

Dobrze by było system postawić na dysku SATA, a ATA przeznaczyć na dane.

Trzeba w biosie włączyć kontroler sata i p(ata) i ustawić bootowanie z dysku sata.

Pomoc

Książka do płyty głównej do pomocy i net - jak nie kumasz kumpel co wie o co chodzi w biosie - inaczej nie da rady.

Dysk sata podłączasz tasmą sata z kontrolerem sata 0/1 na płycie,podpinasz zasilanie - zasilacz musi mieć takie wtyczki do sata,lub trzeba użyć przejściówki do zasilania molex/sata.

Dysk ATA ustawiony na zworce na Master podpinasz taśmą 80 żyłową do I kanału IDE na płycie i zasilanie wtyczka molex.

W książce do płyty masz opis gniazd i na laminacie płyty też jest.

(Great) #11

Zasiłka to podstawa mój kumpel pożegnał się ze sprzętem działając na 300watt i GF6800GT i paru katodach i innych bajerkach :wink:

(Pawel Ryszka) #12

Mam pytanie, mam 2 dyski na Ultra ATA/133, na taśmie primary, oraz na drugiej taśmie nagrywarkę DVD oraz czytnik DVD. Płyta obsługuje dyski SATA, czy mogę podpiąć dysk SATA do komputera, czy nie będzie kolidował z pozostałymi dyskami? Jak poradzić sobie z zasilaniem? Mam zasilacz Mercury, 450W, ale wszystkie wyjścia, do których podpina się dyski etc. są zajęte.

(Great) #13

pewnie spokojnie kolidował nie bedzie bo jak kolega wcześniej napisał ustawai się automatycznie, a co do wejścia to kup sobie w pierwszym lepszym komputerowym jak nie to na allegro jakieś rozdzielacze :wink: dwójniki trójniki zależy od wyobraźni :wink: