SATA 150 250gb + ATA 120gb na jedynk komputerze

Witam

Mam zamiar podłączyć dwa dyski do jednej płyty głównej (Asus P4P800)

Jeden dysk to Maxtor 7L250S0 (SATA150), a drugi to Samsung SP1203N (Ultra ATA/133) lecz na zamiarach się kończy. Czy jest wogole mozliwosc podpięcia tych dwóch dysków, tak żeby oba były widoczne.

Dzięki za pomoc

A czemużby nie ??

Podpinasz jeden do złącza SATA drugi do ATA, ustawiasz odpowiednio zworki i wszystko hula :slight_smile:

Tylko żeby zasilacz wydolił powiedz jaki masz bo u większości ludiz to niedoceniany element :wink:

no to tyle dobrze…a jeśli mógłby ktos napisac instrukcje krok po kroku…bo to nie mój komputer i nie chce czeguś spartolić cenks

No ale co tu opisywać…

Kabel SATA wychodzący z dysku wpinasz do gniazda SATA, na płycie głównej.

Dysk ATA standartowo…

Zworke na dysku SATA ustawiasz w pozycji master, a na ATA w pozycji slave…

Jak na moje to oba powinny być na master , bo przecież podłączone są do innych kontrolerów i są od siebie niezależne.

a czy ingerencja w opcje BIOSU nie jest potrzebna…jeśli tak to co trzeba poustawiać?

Tutaj chyba masz racje…

Nie jest…

Raczej nie powinna być potrzebna. Chyba, że ktoś tam wyłączył kanały IDE.

Dyski sata nie posiadają zworek M/S (nawet jak się taki egzemplarz ze zworkami znajdzie(są nie wiadomo po co) to nie ustawia się Master/Slave) bo dyski sata są podłączane na osobnej taśmie i kanale sata jako , Master ‘’.

Zastanów się na którym dysku chcesz mieć system.

I jak kupisz to się Ci napisze więcej.

Zasilacz jaki masz.

UPDATE

Płyta tą co podałeś obsługuje dyski i ATA i SATA i nie będzie problemu.

Dobrze by było system postawić na dysku SATA, a ATA przeznaczyć na dane.

Trzeba w biosie włączyć kontroler sata i p(ata) i ustawić bootowanie z dysku sata.

Pomoc

Książka do płyty głównej do pomocy i net - jak nie kumasz kumpel co wie o co chodzi w biosie - inaczej nie da rady.

Dysk sata podłączasz tasmą sata z kontrolerem sata 0/1 na płycie,podpinasz zasilanie - zasilacz musi mieć takie wtyczki do sata,lub trzeba użyć przejściówki do zasilania molex/sata.

Dysk ATA ustawiony na zworce na Master podpinasz taśmą 80 żyłową do I kanału IDE na płycie i zasilanie wtyczka molex.

W książce do płyty masz opis gniazd i na laminacie płyty też jest.

Zasiłka to podstawa mój kumpel pożegnał się ze sprzętem działając na 300watt i GF6800GT i paru katodach i innych bajerkach :wink:

Mam pytanie, mam 2 dyski na Ultra ATA/133, na taśmie primary, oraz na drugiej taśmie nagrywarkę DVD oraz czytnik DVD. Płyta obsługuje dyski SATA, czy mogę podpiąć dysk SATA do komputera, czy nie będzie kolidował z pozostałymi dyskami? Jak poradzić sobie z zasilaniem? Mam zasilacz Mercury, 450W, ale wszystkie wyjścia, do których podpina się dyski etc. są zajęte.

pewnie spokojnie kolidował nie bedzie bo jak kolega wcześniej napisał ustawai się automatycznie, a co do wejścia to kup sobie w pierwszym lepszym komputerowym jak nie to na allegro jakieś rozdzielacze :wink: dwójniki trójniki zależy od wyobraźni :wink: